Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Jak skutecznie przekazać mieszkanie?

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Witam,

    Jestem jedynakiem, a moi Rodzice chcą mi w całości przekazać spółdzielczo-własnościowe mieszkanie w zamian za opiekę. Mój Tata ma jednak córkę z wcześniejszego małżeństwa, która od 20 lat unika kontaktu. Posiadam testament notarialny wydziedziczający Ją od mojego Taty (jest jednak obawa, że może podważyć).

    Jaki dokument zagwarantuje w 100% przekazanie mieszkania tylko na mnie?

    1. Rodzice myśleli o darowiźnie, ale potem istnieje prawo do zachowku, więc odpada.

    2. Umowa dożywocie. Najpierw by trzeba było mieć w pełni wlasnosciowe mieszkanie i chyba bym musial placic 2% podatku, tak? To tez nie najlepsze wyjście bo podatek nie będzie maly.

    3. Jeden z notariuszy polecil "Umowe przeniesienia praw spółdzielczych w zamian za opiekę" zapewniając, że takie rozwiązanie jest analogiczne do umowy dożywocia i jako jedyne da 100% gwarancji, że mieszkanie tylko ja odziedzicze. Czy to prawda?

    Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc!

    Odpowiedz Cytuj
  • Dzień dobry, w tym zakresie polecam analizę moich wpisów na blogu kancelarii, gdzie opisałam kto ma prawo do zachowku: http://kancelariaulewicz.pl/spadki/kto-ma-prawo-do-zachowku/ oraz jak uniknąć płacenia zachowku: http://kancelariaulewicz.pl/aktualnosci/jak-uniknac-placenia-zachowku/ W tym tygodniu pojawi się także wpis na temat wydziedziczenia. Ze wstępnej analizy wynika, że w grę wchodzić by mogło właśnie wydziedziczenie, pod warunkiem, że podstawy ku niemu zostaną dobrze sformułowane. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz kancelariaulewicz.pl ulewicz.kancelaria@onet.eu
  • Reklama

  • streetplayer88
    Wysłany: 2017-07-20 18:05:33

    ULEWICZ.KANC, a jeśli istnieje możliwość podważenia wydziedziczenia to czy nie lepsza będzie "umowa przeniesienia praw spółdzielczych w zamian za opieke"? Czy to da gwarancje?
  • Dzień dobry, streetplayer88, aby można było odpowiedzieć na to pytanie, trzeba poznać dokładną Państwa sytuację. Zdanie "takie rozwiązanie jest analogiczne do umowy dożywocia i jako jedyne da 100% gwarancji, że mieszkanie tylko ja odziedzicze" jest nieprawdziwe, gdyż czym innym jest nabycie własności przez dziedziczenie, a czym innym na podstawie umowy o dożywocie, o opiekę czy też darowizny. Jeśli zamierza Pan uniknąć konieczności płacenia zachowku, to trzeba przede wszystkim ustalić czy umowa przeniesienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w zamian za opiekę nie będzie fikcyjna. Często można ją podważyć, podobnie jak umowę o dożywocie, gdy jest zawierana kiedy zbywca jest w dobrej kondycji i nie potrzebuje opieki. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz kancelariaulewicz.pl ulewicz.kancelaria@onet.eu
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane