Forum prawne

Komu z tgrzech spadkobierców przypadnie własnościowy lokal mieszkaniowy ??

Witam, chciałbym się poradzić odnośnie prawa spadkowego. Jak to jest dokładnie z podziałem mieszkania własnościowego ? Dziadek zmarł ale nie pozostawił testamentu w wyniku czego podział spadku został odbędzie się na mocy ustawowego dziedziczenia. Do ustawowych spadkobierców powołano moją mamę, która chcę swoją 1/3 udziału przekazać na moją rzecz oraz wujka i kuzynkę którym przysługuje po 1/3 udziału (w tym przypadku oni chcą sprzedać mieszkanie). Jeżeli nabędę 1/3 spadku od mamy to kto otrzyma prawo do użytkowania mieszkania ? Wszyscy spadkobiercy mają już gdzie mieszkać, ja jako że mieszkałem dziadkiem do śmierci nie będę miał gdzie mieszkać jeżeli prawo do lokalu zostanie przyznane pozostałym spadkobiercą. Czy może się tak stać, że sąd rozporządzi że będę musiał zwolnić lokal co będzie równoznaczne z tym, że stanę się osobą bezdomną ? Jakie rozporządzenia podejmuje sąd w takich przypadkach ? Czy będzie to tak, że mi

2008.10.13 20:32:52

Odpowiedzi w temacie: Komu z tgrzech spadkobierców przypadnie własnościowy lokal mieszkaniowy ?? (5)

Witam!

W opisanej przez Pana sytuacji mamy do czynienia ze wspólnością majątku spadkowego, która przy wielości spadkobierców trwa od momentu otwarcia spadku aż do dokonania jego działu w drodze umownej bądź sądowej. Kodeks cywilny przewiduje w tym wypadku stosowanie przepisów o współwłasności w częściach ułamkowych z zastrzeżeniem przepisów zawartych w artykułach 1035-1046 K.C.

I. Sytuacja przed działem spadku

Z powyższego wynika, że do chwili działu spadku użytkowanie mieszkanie będzie odbywało się na zasadach określonych w art. 206 K.C. tj.:

"Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli."

Innymi słowy Pan i pozostali spadkobiercy ustawowi do chwili działu spadku macie równe prawo do korzystania z mieszkania z tymże żadne z was nie może pop

2008.10.16 20:4:5

poprzez swoje działania ograniczac możliwości wykonywania swojego prawa przez pozostałych.

II. Dział spadku

Dział spadku polega na zniesieniu wspólności majątku spadkowego. Występują dwa rodzaje działu spadku: umowny i sądowy. W tym przypadku polecałbym przeprowadzenie działu umownego, który polega na zawarciu umowy, której stronami są wszyscy współspadkobiercy których ona dotyczy. Dział umowny ma dwie niepodważalne zalety:

- nie musi dotyczyc całości majątku spadkowego a jedynie jego konkretnych składników (w tym przypadku tym składnikiem jest mieszkanie).

- zawierany jest w formie umowy między współspadkobiercami co pozwala na rozwiązanie sprawy bez udziału sądu - jest to z oczywistych względów wygodniejsze i z pewnością szybsze wyjście niż dział przeprowadzany przez sąd.

W przypadku gdy przedmiotem działu umownego byłoby mieszkanie, umowę o dział spadku należałoby zawrzec w formie aktu notarialnego. Zgodnie z zas

2008.10.16 20:9:55

Zgodnie z zasadą swobody umów współspadkobiercy w umowie o dział spadku mogą dowolnie uregulowac sposób działu - liczy się tylko zgoda WSZYSTKICH. W przypadku działu sądowego, który następuje na żądanie któregokolwiek ze współspadkobierców i obejmuje całośc majątku spadkowego (nie tylko wspomniane mieszkanie), stosuje się odpowiednio przepisy o zniesieniu współwłasności w częściach ułamkowych. Kierujemy się tu przepisami artykułów 211 i 212 K.C.:

Art. 211. Każdy ze współwłaścicieli może żądać, ażeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo że pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości.

Art. 212. § 1. Jeżeli zniesienie współwłasności następuje na mocy orzeczenia sądu, wartość poszczególnych udziałów może być wyrównana przez dopłat

2008.10.16 20:10:46

przez dopłaty pieniężne. Przy podziale gruntu sąd może obciążyć poszczególne części potrzebnymi służebnościami gruntowymi.
§ 2. Rzecz, która nie daje się podzielić, może być przyznana stosownie do okoliczności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych albo sprzedana stosownie do przepisów kodeksu postępowania cywilnego.
§ 3. (91) Jeżeli ustalone zostały dopłaty lub spłaty, sąd oznaczy termin i sposób ich uiszczenia, wysokość i termin uiszczenia odsetek, a w razie potrzeby także sposób ich zabezpieczenia. W razie rozłożenia dopłat i spłat na raty terminy ich uiszczenia nie mogą łącznie przekraczać lat dziesięciu. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie sąd na wniosek dłużnika może odroczyć termin zapłaty rat już wymagalnych.


Z powyższego wynikają 3 możliwe rozwiązania stosowane przez sąd:

1. Podział naturalny rzeczy, czyli podział fizyczny, który w tym przypadku nie wchodz

2008.10.16 20:12:4

1. Podział naturalny rzeczy, czyli podział fizyczny, który w tym przypadku nie wchodzi w rachubę.*

* Jeżeli podział fizyczny jest niemożliwy to możliwe jest:

2. Przyznanie określonego składnika majątkowego jednemu ze współspadkobierców z obowiązkiem spłaty pozostałych.

3. Podział cywilny rzeczy, czyli sprzedaż składnika (mieszkania) zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego i przekazanie współspadkobiercom kwot odpowiadających przypadającym im udziałom w sprzedanym składniku majątkowym.


Mam nadzieję, że powyższa odpowiedź na pańskie pytanie jest wystarczająco wyczerpująca.

2008.10.16 20:13:40

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika