Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Kto i ile bedzie mial ze spadku!

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Mój problem polega na tym ze nie wiem komu i ile procentowo sie nalezy ze spadku po zmarłym ojcu-męzu! Tzn spadkobiercow jest 5: Zona,syn.3córki! Spadkodawca nie zostawił testamentu! Spadek czyli dom został wyceniony na ok 20tys zł! Dom należał do ojca w 100%. Prosze pomóżcie mi!

  Odpowiedz Cytuj
 • żona 50 %, czyli 10 tyś. i każde z 4 dzieci po 1/4 pozostałej wartości, czyli 2,5 tyś. Osoba która zamieszkiwała ze spadkobiercą może wystąpić o pozostawienie tego domu w jej władaniu, a wtedy kazdemu z pozostałych spadkobierców należy się tzw. zachowek od biorącego dom w posiadanie o wartości połowy naleznego spadku. Czyli jesli pozostaje zona, to kazdemu z 4 dzieci spłaca po 1.250 zł, a jeżeli któreś z dnzieci lub więcej niż jedno z nich zatrzymuje spadek, to żonie spadkobiercy należy spłacić zachowek w wysokosci 5 tyś zł, a każdemu z pozostałych dieci spadkodawcy po 1.250 zł.
 • Reklama

 • adriankow3
  Wysłany: 2007-01-10 14:30:37

  Ok. Rozumiem ale problem dodatkowy polega na tym iz nikt nie był w tym domu zameldowany i w innych zrodłach podaja ze zona dziedziczy 1/4spadku. Skad sie bierze ze zona dziedziczy 50%?
 • max
  Wysłany: 2007-01-10 21:03:07

  50% spadku dla żony wynika ze wspólnoty majątkowej.
 • Leszek
  Wysłany: 2007-01-11 10:33:22

  Sprawy spadkowe sa bardzo zlozone.Wydaje sie,ze nie uzyska sie w ten sposb prawidlowej odpowiedzi.Wszystkie 3 poprzednie sa zgodne z obow.prawem.Jednak aby udzilic prawidlowej odp.nalezy znac wiecej szczegolow sprawy.Miedzy innymi.Z pytania wynika,ze ojciec byl jedynym wlascicielem-czy dom wybudowal lub nabyl jeszcze przed zawarciem zwiazku malzenskiego,dotyczyloby to srodkow nie objetych jeszcze wspolnota majatkowa malzenska.*Jesli nie to faktycznie 1/2 nieruchomosci jest zony (wspolwlasnosc).Pozostala część 1/2 dzieli sie na spadkobiercow w taki sposob,ze zonie nie powinno przypasc z podzialu mniej niż 1/4,pozostałą część dzielac w ulamkowych wielkościach pomiedzy pozostalych spadkobiercow.*Jakby nie bylo to należy wystapic do miejscowo wlaściwego sadu rejonowego ostatniego miejsca zamieszkania ojca.Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku moze zlozyc kazdy z Was,oddzielnie lub razem.Nalezy wykazac wszystkich spadkobiercow, z imienia,nazwiska,adres zamieszkania i zawodu.Sąd ustali odpowiednio wielkości udzialow w masie spadkowej.To po pierwsze.Poźniej w braku porozumienia jest dział spadku.I tu znowu jest sporo możliwych wariantów więc nie ma sensu teraz o tym pisać - nie znając szczegółow.* Pozdrawiam, zycze wytrwalości i powodzenia. L. Chodon
 • adriankow3
  Wysłany: 2007-01-11 13:07:43

  Dziekuje za cenne informacje! Dodatkowe szczegóły: dom został zakupiony juz po zawarciu związku małżeńskiego lecz dom został zrefundowany przez moja babcie tzn matke ojca! Wiec przypada mojej mamie-żonie ojca 50% +1/4 z reszty czyli z 50%?
 • dora
  Wysłany: 2016-09-02 21:29:49

  Mam pytanie. Moj tata zmarl i odzieczylismy po nim spadek dim. Niby zona ojca dziedziczu polowe ale w papierach jest zapisane udzialy na mnie 2 rodzenstwa i matke po 1/4 w rownej czesci dla kazdego czy w zwiazku z tym mozna znienic ten podzial od tak sobie zeby matka przejela polowe????? Dodam ze od smierci taty minelo 6 lat.
 • Dzień dobry, Dora, czy może Pani dokładnie opisać stan faktyczny? Zgodnie z przepisami, jeśli ojciec nie zostawił testamentu, miał 3 dzieci i żonę, to każdy z nich dziedziczy po 1/4 części spadku. Spadek to tylko majątek ojca (osobisty i udział we wspólności ustawowej). Proszę więc podać w jakich papierach "jest zapisane", że każdy z Państwa dziedziczy po 1/4 i kto chce "podział zmienić ot tak sobie"? Czy toczyło się postępowanie spadkowe po ojcu ? Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz ulewicz.kancelaria@onet.eu
 • Justyna
  Wysłany: 2017-01-04 22:56:18

  Moja mama zaginęła i gdy minie 10 lat będzie uznana za zmarłą. W spadku został dom z sadem. Działka była na moją mamę, lecz materiały na dom były kupowane po ich slubie. Później byli w separacji. I teraz tak naprawde komu sie należy ten dom. Zostałam sama, jeszcze sie ucze, a tak to bym mogła za to mieszkanie kupić. Prosze o pomoc
 • Andrzej
  Wysłany: 2017-10-07 15:55:42

  Jeżeli moja wielkość udziału (licznik/mianownik)w księdze wieczystej występują trzy wpisy o wartość 3/40; 34/320; 34/3840 to ile jest mój procent w wartości nieruchomości?
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane