Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Mieszkanie w spadku

Rodzice chcą przekazać dzieciom mieszkanie kupione od gminy.Co jest korzystniejsze finansowo : darowizna czy zapis w testamencie.

(mirek)

2004.4.23 0:0:0

Odpowiedzi w temacie: Mieszkanie w spadku (13)

Rodzice ( osobno ojciec, osobno matka ) maja prawo przekazać dzieciom ( i ich współmałżonkom) coś koło 8,9 tys. złotych bez podatku( na kazda osobę ). Sprawdź ile by to było w opisanym wyzej przypadku ( w zależności ilu dzieciom zamierzaja podarować mieszkanie ), odejmij kwotę od wartosci mieszkania i sprawdź w Urzędzie skarbowym jaki podatek należy uiścić od reszty wartosci mieszkania. A potem sprawdź ( też w Urzędzie skarbowym, albo na jakiejś finansowej stronie www) jakie sa obciazenia podatkowe, wynikajace z dziedziczenia tesamentarnego. Ale mam wrażenie, ze darowizna jest o tyle lepszym rozwiazaniem, bo nie jest objeta żadnym sądowym postępowaniem, a w przypadku testamentu, należy - zdaje sie - przeprowadzić postępowanie spadkowe.

2004.4.23 9:39:25

Mieszkanie przekazywane jest dla córki , która posiada już inne mieszkanie ; czy aby nie ma tu zwolnienia z podatku w pzypadku darowizny?
W przypadku testamentu, jeśli drugi z rodzeństwa zrzeknie się zachowku - jakie są opłaty sądowe , czy trzeba przeprowadzać proces spadkowy jeśli nikt nie wnosi pretensji oraz czy Urząd Skarbowy też się do tego przyczepia ?

2004.4.23 9:57:38

W przypadku darowizny, zwolnienia nie bedzie, jezeli corka posiada juz inne mieszkanie, a w sumie taniej Cie wyniesie droga spadkowa, bo za wniosek o stwierdzenie nabycia spadku placi sie 30 zl, a za umowe darowizny duzo wiecej.

2004.4.23 11:35:45

Nie wiem, jak sprawa ma się w przypadku postepowania spadkowego. Kuzyn dochodził samochodu po zmarłym ojcu 2 lata , mimo, że był jedynym spadkobiercom. NAtomiast, jeżeli córka ma juz jeden lokal, istotnie zwolnia od podatku nie będzie.

2004.4.26 7:42:0

Pewnie ,że są. Chyba od 3 do 7% w zależności, jak wysoki spadek się odziedziczyło. Im większy spadek tym większy procent.

2004.4.26 8:23:15

Mam pytanie. Ciocia zapisala mi w testamencie mieszkanie, które rok temu wykupila od Agencji Mienia Wojskowego na preferencyjnych warunkach. Ciocia nie posiada zstepnych i wstepnych, a jedynie rodzenstwo(prawo zachowku nie powinno dzialac). Czy mam spac spokojnie z mysla, ze nikt nie odbierze mi mieszkania? Czy lepiej dokonac umowy darowizny? I czy to prawda, ze aby darowizna sie uprawomocnila potrzeba okresu 10 lat? Prosze o odpowiedz wszystkich zorientowanych i z gory wielkie dzieki.

2005.2.25 15:38:8

I jeszcze jedno pytanko. Co jest drozsze postepowanie spadkowe, czy umowa darowizny(mieszkanie warte jest okolo 45 000zl). Dzieki!!!!!!!!!!!!!!!!!

2005.2.25 15:41:17

potrzebuje pomocy .mam dostać w spadku mieszkanie po nieżyjących rodzicach ale brat który tam mieszkał do tej pory strasznie to mieszkanie zadłużył (czynsz,woda,prąd)czy wraz z przepisaniem mieszkania te długi przechodzą na mnie????

2011.1.25 23:24:12

tak, przechodzą...
A tak wogóle to czy było stwierdzenie nabycia spadku??? Kto i w jakiej wysokości dziedziczy po zmarłych ??

2011.1.26 18:47:27

jesli mieszkanie zostało zadłuzone po smierci rodziców to długi ciążą na bracie. pozd Małgorzata Woźniak

2011.1.27 23:1:22

A czy był dział spadku ???

2011.1.28 16:2:26

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika