Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

nieślubne dziecko męża - majątek

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Moj mąż ma nieślubne dziecko o czym dowiedziałam sie dopiero niedawno. cały majatek męża (który zgromadziliśmy wspólnymi siłami) przepisaliśmy na moich dwóch synów. Mąż w tym momencie jest bez żadnego majatku. Czy to nieślubne dziecko ma jakiekolwiek proawo do naszego majatku? czy może ono w jakikolwiek sposób ubiegac sie o część majątku należącego do moich synów (skoro mąż nic nie ma)?

  Odpowiedz Cytuj
 • Spadek jest ogółem praw i obowiązków majątkowych należących do spadkodawcy. Jeśli takowe istnieją w chwili śmierci spadkodawcy, który nie pozostawił testamentu, dochodzi do dziedziczenia z ustawy. Wówczas nieślubne dziecko jest na równi z Państwa synami i Panią powołane do dziedziczenia po Pani mężu. Każdy ze spadkobierców otrzymałby ¼ całości spadku. Jeśli zmarły pozostawił testament i nie powołał do spadku nieślubnego dziecka, jest ono osobą uprawnioną do zachowku. Wynosi on połowę wartości udziału (chyba że jest małoletni lub trwale niezdolny do pracy – wówczas wynosi 2/3 udziału). Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu skuteczne przeciwko spadkobiercom roszczenie.

   

  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Zmiana nazwiska dziecka

  Moja przyjaciółka ma dziecko z poprzedniego związku. Ojciec biologiczny uznał dziecko. Dziecko nosi nazwisko matki. Czy po zawarciu przez nas małżeństwa jej dziecko też będzie mogło przyjąć moje nazwisko?

 • Zmiana nazwiska dziecka w razie małżeństwa matki

  Czy w sytuacji gdy matka bierze ślub a jej dziecko nosi nazwisko biologicznego ojca, jest możliwość zmiany nazwiska dziecka na nazwisko męża matki?

 • Nazwisko dziecka kobiety niezamężnej

  Czyje nazwisko nosić będzie dziecko urodzone przez kobietę niezamężną? Nazwisko ojca czy matki?

 • Zwrot nakładów z majątku wspólnego na osobisty

  W trakcie trwania małżeństwa teściowie darowali na rzecz męża małe gospodarstwo z poniemieckim budynkiem mieszkalnym wraz z zabudowaniami gospodarczymi. Od 1999 r. małżonek zaczął rozbudowę w/w budynku mieszkalnego i do dnia dzisiejszego nakłady (z dochodów uzyskiwanych ze stosunku pracy) na rozbudowę stanowią już sporą sumę. Obecnie jesteśmy w separacji faktycznej i jestem przed decyzją o wniesieniu pozwu o rozwód z wyłącznej winy małżonka. Jak wygląda moja sytuacja względem finansów związanych z w/w rozbudową?

 • Dziedziczenie darowizny na rzecz jednego z małżonków

  Rodzice chcą przekazać umową darowizny dom rodzinny siostrze. Moja siostra jest mężatką, a jej mąż był już w związku małżeńskim i ma dziecko z tamtego związku. Chciałabym wiedzieć, czy darowizna uczyniona tylko i wyłącznie na rzecz siostry, będzie jej majątkiem i np. w przyszłości dziecko z poprzedniego związku nie będzie dochodziło tutaj do dziedziczenia po ojcu?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane