Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

nieślubne dziecko męża - majątek

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Moj mąż ma nieślubne dziecko o czym dowiedziałam sie dopiero niedawno. cały majatek męża (który zgromadziliśmy wspólnymi siłami) przepisaliśmy na moich dwóch synów. Mąż w tym momencie jest bez żadnego majatku. Czy to nieślubne dziecko ma jakiekolwiek proawo do naszego majatku? czy może ono w jakikolwiek sposób ubiegac sie o część majątku należącego do moich synów (skoro mąż nic nie ma)?

    Odpowiedz Cytuj
  • Spadek jest ogółem praw i obowiązków majątkowych należących do spadkodawcy. Jeśli takowe istnieją w chwili śmierci spadkodawcy, który nie pozostawił testamentu, dochodzi do dziedziczenia z ustawy. Wówczas nieślubne dziecko jest na równi z Państwa synami i Panią powołane do dziedziczenia po Pani mężu. Każdy ze spadkobierców otrzymałby ¼ całości spadku. Jeśli zmarły pozostawił testament i nie powołał do spadku nieślubnego dziecka, jest ono osobą uprawnioną do zachowku. Wynosi on połowę wartości udziału (chyba że jest małoletni lub trwale niezdolny do pracy – wówczas wynosi 2/3 udziału). Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu skuteczne przeciwko spadkobiercom roszczenie.

     

    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane