Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Prawo do dziedziczenia dla dzieci z pierwszego małżeństwa

Witam Państwa, Jesteśmy małżeństwem, mamy syna.Mąz ma 2 dzieci z poprzedniego związku.Podczas sprawy rozwodowej mąz cały majątek zostawił byłej żonie.Planujemy budowę domu i chciałabym wiedzieć jakie prawa do tego domu mogą mieć dzieci z tamtego związku.Nie chcialabym aby w przyszlosci tamta rodzina upomniała się o nasz dom, który chcielibyśmy zostawić dla syna z naszego związku.Jak mozna dzeicko zabezpieczyć, czy tamte dzieci mają prawo podważyć ewentualny testament?Prosze o pomoc, chciałabym wiedzieć na czym stoję i jakie są możliwości prawne.Na kogo powinnam spisać akt własności domu(myślłam o swoich rodzicach), by tamta rodzina nie miała dostepu do tego co tworzymy w nowym związku.MOże ktoś ma podobną sytuację.Prosze o jakies podpowiedzi.Pozdrawiam

2007.6.9 10:59:9

Odpowiedzi w temacie: Prawo do dziedziczenia dla dzieci z pierwszego małżeństwa (5)

wszystkie dzieci, nie ważne czy ślubne, czy nieślubne, dziedziczą po rodzicach w jednakowych częściach. Nie rozumiem, dlaczego chcesz ograniczyć dzieciom poprzedniej żony spadek po swoim ojcu???? przecież ten człowiek nie pracuje tylko dla ciebie i twojego dziecka! pracuje także dla swoich dzieci z poprzedniego małzeństwa! Powinien po sobie zostawić dla wszystkich dzieci po równo.A tobie polowa sie należy!

2007.6.11 12:17:4

Jełsi jesteś jednymym dzieckiem swoich rodziców-możesz rozważać zapisanie budowanego domu na nich (jęsli będą mogli wykazać ze bylo ich na to stać, ale tu z kolei nie ma przeszkod w tej chwili , żebys Ty-posiadajac gotowkę podarowała im pieniadze na dom, czy nawet gotowy dom,ktory po ich smierci dziedzisz ty , po tobie toje dziecko i mąż).W przypadku kiedy masz rodzejnstwo-wszyscy będa spadkobiercami. Najlepszym rozwiązaniem, dajacym pewnosć, ze calosć bedzie naleząła do dziecka jest zapisanie nieruchomosci od razu na dziecko -np0 w formie darowizny od dziadkow czy tez rodzicow , co obecnie jest zwolnione z podatku i nie powoduje koneicznosci zaplaty np zachowku jak w przypaku sporzadzenia testamentu.

2007.6.11 14:58:7

DZiekuje Pani Agnieszko za podpowiedź. Juz jakiś kierunek jest.

2007.6.11 16:18:39

Zgadzam sie, masz zupełna rację tylko że podczas rozwodu mój maż zrzekł się całego majątku,który praktycznie sam wypracvował przez ładnych kilka lat ( w tym dwupietrowy dom i duża działka) na rzcz swojej byłej żony, tak więc tamta rodzina otrzymała bardzo dobre zabezpieczenie.Ponadto regularnie płaci alimenty i z dziećmi pozostaje w dobrym kontakcie.

2007.6.11 16:24:2

Mam pytanie na temat przepisu domu.
Mój teść chce przepisać dom na narzeczoną szwagra, dokładnie nie wiem na kogo stoi dom z tego co wywnioskowałam to na teścia i jego pierwszą żonę lub na ojców teścia. I chciałabym wiedzieć czy dzieci z drugiego małżeństwa musiały by się zrzec i czy mają jakie kolwiek prawa. I jeśli by doszło do przepisu to czy nowa właścicielka może wyrzucić osoby tam mieszkające które nie mają dokąd pójść.
Proszę o odpowiedź.

2015.6.29 22:43:53

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika