Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Prawo do spadku

Jakiś czas temu zmarł mój brat. Wszyscy mieszkaliśmy na wspólnej własności. Brat nie pozostawił testamentu. Właśnie okazało się, że w jego mieszkaniu był nielegalnie zameldowany jakiś człowiek. Uważa, że nielegalnie bo bez zgody i wiedzy mojej, czyli współwłaściciela. Brat nie ma innej rodziny oprócz mnie i swojej matki. Czy fakt, że w tym mieszkaniu była zameldowana jakaś osoba daje jej prawo do spadku?

2005.5.29 19:51:56

Odpowiedzi w temacie: Prawo do spadku (3)

Zameldowanie świadczy tylko o miejscu zamieszkania danej osoby i o niczym innym. Osoba zameldowana w danym miejscu, której nie łączą ze zmarłym więzy krwi (zstępni,wstępni,małżeństwo),której spadkodawca nie wymienia w pozostawionym testamencie nie ma prawa do spadku.Jest tylko zameldowana u Państwa. Jeśli stan faktyczny jest taki jak Pan dokładnie opisuje,to dziedziczy tylko Pan i pańska mama na podstawie art. 932,933 KC i następnych.

2005.5.31 21:31:28

Witam jestem wnuczką zmarłego Dziadka. Babcia zmarła przed Dziadkiem. Dziadek pozostawił testament w którym przekazał mieszkanie własnościowe mojemu kuzynowi.
Dzieci dziadka, mój ojciec i jego siostra (matka kuzyna) chcą się zrzec prawa do spadku.
Chcę razem z moją siostrą wystąpić z roszczeniem do zachowka. Proszę o info. do jakiej wysokości % wartości mieszkania przysługuje nam prawo?
Kto wyceni mieszkanie aby na podstawie % udziału w wartości wskazać kwotę roszczenia?
Czy kuzynowi jako głównemu spadkobiercy musimy założyć sprawę w sądzie o zapłatę z tytułu prawa do zachowka?

2014.3.11 22:25:20

Mam problem, moj pradziadek zmarł 17lat temu. Przez kilka lat mieszkała z nim "opiekunka" która "zakręciła" się koło niego po śmierci prababci. Po jego(dziadka) śmierci sprzedała ziemię oraz dom w którym mieszkali. Niestety mama dowiedziała się o tym od sąsiadów dziadka więc było za późno na zablokowanie "transakcji". Ta kobieta też już nie żyje a o dalszej jej rodzinie nie wiemy. Teraz pytanie: czy są jakiekolwiek szanse na odzyskanie spadku? I do kogo się zwrócić o zwrot przywłaszczonej nieruchomości?

2018.3.8 13:53:35

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika