Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Problem z aktem zgonu do działu spadku

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Po zakończonej sprawie spadkowej założyłam sprawę o dział spadku. Jednym ze spadkobierców jest mój kuzyn, którego wcale nie znałam. Kuzyn zmarł w Danii (informacje uzyskałam od rodziny). W Polsce jest osobą nadal żyjącą - nikt nie wpisał jego aktu zgonu do polskich ksiąg. Miał on dwoje dzieci.

  Moja sprawa o dział spadku stanęła w miejscu, gdyż nie mogę w żaden sposób uzyskać aktu zgonu, żeby przeprowadzić po nim postępowanie spadkowe, Pisałam do konsula do Kopenhagi i uzyskałam informacje, że jestem zbyt daleką rodziną, by w prawie duńskim wystąpić o akt stanu cywilnego kuzyna. Przedstawiłam korespondencję z konsulem dla sądu o braku możliwości uzyskania aktu stanu cywilnego kuzyna, poprosiłam o zobowiązanie dzieci o dostarczenie dokumentu. W aktach sprawy jest zwykła kopia (w żaden sposób nie poświadczona notarialnie) aktu zgonu kuzyna dostarczona przez jedno z dzieci, jednak sąd powrócił do mnie i zobowiązał mnie do przeprowadzenia postępowania spadkowego po zmarłym pod rygorem zwrotu dokumentów sprawy.

  Czy na postawie zwykłej kopii odbitej na ksero można założyć sprawę spadkową? W jaki sposób rozwiązać problem uzyskania aktu zgonu kuzyna?

  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane