Reklama
Witam, przedstawie temat w dośc dużym skócie.. potrzebuje pomocy. Byliśmy w (...)
Na mocy prawomocnego wyroku sądu apelacyjnego o eksmisję dostalam pismo od komornika (...)
Witam. Mam sytuacje bardzo niezręczną i chciałbym z tym walczyć , bo jak dla (...)
Cześć. Chce kupić z narzeczoną samochód na spółe. Tj ja daje połowę ceny (...)
Świadczenia po byłym mężu
Moja mama wyszła za mojego ojca, gdy miała 16 lat (ojciec 30 lat) wobec tego zgodę na zawarcie związku małżeńskiego musiał wydać Sąd. Po około dwudziestu latach pożycia małżeńskiego rodzice się rozwiedli bez orzekania o winie. Po pewnym czasie mój ojciec ożenił się ponownie, a niedawno zmarł. Proszę o informację czy z uwagi na to, iż ślub został udzielony za zgodą Sądu, to należy się mamie część świadczeń emerytalnych po jej byłym zmarłym mężu?
Dziedziczenie po rozwiedzionych małżonkach
Jak wygląda prawo do majątku w przypadku, gdy małżeństwo po rozwodzie, bez podziału majątku, po śmierci byłego małżonka zostawia dwoje dzieci (już pełnoletnie) i jedno z dzieci umiera. Kto i w jakiej części dziedziczy? Czy jeśli kobieta urodzi dziecko, mające inego ojca ono też coś dziedziczy z majątku po pierwszym mężu?
Darowizna zaliczona na schedę spadkowę
Złożyłam do sądu wniosek odział spadku i zniesienie współwłasności. Spadek dotyczy nieruchomości, której właścicielami byli: mój ojciec, który zmarł w 2005 r. i jego Żona, (nie była to moja matka), która zmarła wcześniej bo w roku 1999. Po śmierci ojca przeprowadziłam postępowanie spadkowe i na mocy ustawy- nie było testamentu - spadek po ojcu odziedziczyłam ja, moja siostra i mój brat każdy po 1/3. Żona mojego ojca, z którą ożenił się ojciec po rozwodzie z naszą matką miała syna, który nie przeprowadził po śmierci swojej matki, a Żony naszego ojca postępowania spadkowego. Nie chciał się też z nami dogadać i stąd mój wniosek o dział spadku. Zostałam upoważniona przez mojego brata i siostrę w formie aktu notarialnego do przeprowadzenie takiej sprawy. We wniosku tym zawarłam następujące punkty: 1.Stwierdzenie nabycia spadku po Żonie naszego ojca. 2. Podział majątku wspólnego naszego ojca i jego Żony 3. Podział spadku po Żonie naszego ojca. 4.Zniesienie współwłasności syna Żony naszego ojca i spłacenie jego udziałów we współwłasności. Mój ojciec wraz ze swoją żoną podarowali synowi żony mojego ojca 5 h ziemi i przeszli na rentę rolniczą. Było to w roku 1992. Mimo, że ojciec chciał zapisać tę ziemię na któreś ze swoich dzieci czyli nas to jednak nie mógł, ponieważ wymagane były wtedy uprawnienia rolnicze a, ani ja, ani mój brat czy siostra takich uprawnień nie posiadaliśmy. Takie uprawnienia posiadał właśnie syn Żony naszego ojca i tym sposobem otrzymał 5 h ziemi. W akcie darowizny nie było wzmianki o zwolnieniu darowizny od zaliczenia. Czy dojdzie do zaliczenia darowizny jaką uczyniła Żona naszego ojca na rzecz swojego syna?
Porządek dziedziczenia
Po śmierci pierwszego męża babcia wyszła ponownie za mąż. Otrzymała spadek, po pierwszym mężu. Babcia umarła w 1992 r. Sąd podzielił majątek między spadkobierców: jej męża, córkę i wnuka - jedynaka (syn babci, a mój ojciec już nie żył). Drugi mąż babci, zmarły w 1993 r. ma trzy córki. Czy dziedziczą one tę część majątku, jaką drugi mąż babci otrzymał w spadku po niej? Nie był to dorobek wspólny, lecz wyniesiony z pierwszego małżeństwa. Czy jeśli one dziedziczą pośrednio po mojej babci, to czy ja lub moja mama dziedziczymy po drugim mężu babci? Córki tego pana są w Australii. Odziedziczony przez nas wspólnie dom popada w ruinę. Udział córek wynosi łącznie 1/4 całości. Czy istnieje możliwość, że decyzje o sprzedaży, zamianie domu podejmą właściciele z Polski, gdy z tamtymi nie uda się skontaktować? Postępowanie spadkowe po drugim mężu babci prawdopodobnie już się odbyło, ale chyba nie zgłoszono do masy spadkowej 1/4 tego domu. Czy w tej sytuacji córki nadal miałyby prawo do nieruchomości. Jeśli jednak sąd miałby ustalać dopiero prawo córek drugiego męża babci do części domu, to czy ja i mama możemy prosić o potrącenie (rozliczenie) wartości majątku, jakie my powinniśmy otrzymać po rzeczonym mężu babci? Jak wspomniałem dom wymaga remontu kapitalnego. Czy mogę wykonywać prace i rozliczyć koszty podczas ewentualnego postępowania spadkowego?
Zaległe postępowanie spadkowe
Spadkodawca zmarł w 2001 r., zostawił testament, w którym na spadkobiercę wyznaczył syna. Oprócz niego jest jeszcze córka. Postępowanie spadkowe zostało przeprowadzone, ale w Urzędzie Skarbowym stwierdzono, że nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe po śmierci w 1996r. żony spadkodawcy. Co powinien zrobić syn zmarłego? Czy ponownie powinien złożyć do sądu wniosek o nabycie spadku ? Czy w tym wniosku ma podlegać dziedziczeniu całość majątku, czy tylko część po żonie spadkodawcy?
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.