Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

SPADEK PO BABCI

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Mam kilka pytań odnośnie spadku po babci.Moja Babcia zmarła niedawno i miała dwie córki (moją mamę i ciotkę).Moja mama zmarła 15lat temu.Żyje jeszcze dziadek(mąż babci).Pytanie moje1sze.Czy należy mi sie jakikolwiek spadek po babci gdyż moja mama nie żyje?? 2gie.Gdzie i jak mogę sie dowiedzieć jaki jest stan prawny po śmierci babci? jako ze nie utrzymywałem zadnego kontaktu z ciotką i dziadkiem od śmierci mojej mamy i nie wiem nic czy majątek był przepisywany lub darowany ciotce czy nie a nawet jak coś to ciotka skrzętnie wszystko ukryje.3cie Słyszałem ze nawet jeżeli babcia przepisała za życia swoją część na ciotke to i tak podobno należy mi się zachowek.Czy ktoś może mi udzielić info bo nie wiem czy jest sens się tym zajmować Z góry dziękuję.

  Odpowiedz Cytuj
 • Witam, mam złożone pytanie. Sprubuję przybliżyć Państwu sutuację i proszę o pomoc. Dwa lata temu zmarła moja babcia. Dziadek żyje do dziś dnia. Jestem zameldowana u dziadków bo mieszkanie po nich miało być dla mnie. Mieszkanie własnościowe. Niestety nie załatwiliśmy jeszcze spadku po babci. Dziadek i babcia mają dwóch synów, którzy żyją. Chciałabym wiedzieć kto po babci ma prawo do jej części mieszkania. I jak to załatwić, żeby mieszkanie przpisać na mnie. Mój ojciec i jego brat (czyli synowie dziadków) chcą się zrzec prawa spadku. Dziadek też chce, aby ieszkanie było moje. Jak się do tego zabrać - Pomóżcie - bo nie mam pomysłu. Czekam z nicierpliwością....
 • Reklama

 • - Moja babcia miała dom własnościowy kupiony wiele lat temu , kiedy była mężatką. Z tego małżeństwa miała 5 dzieci czyli 3 córki i 2 synów z czego jeden nie żyje czyli wujek- miał on 3 dzieci. Jedna córka dziadka i babci mieszka za granicą, reszta mieszka w Polsce. Dziadek zmarł wiele lat temu nie zostawiając testamentu.sprawa spadkowa nie była przeprowadzona. Zaraz po jego śmierci ja się tam przeprowadziłam i zameldowałam wraz z córką w jednym pokoju z kuchnią mieszkam tam już jakieś 15-20lat.Od tamtej pory się nią opiekowałam. W tym domu babcia zameldowała też moją siostrę wraz z mężem i dzieckiem . Każdy z nas zajmował odrębne mieszkanie.Teraz właśnie zmarła babcia zostawiła testament spisany u notariusza w Urzędzie miasta . W tym testamencie zapisała cały swój dom tylko na mnie. Co powinnam teraz zrobić mam problem ze swoją rodziną bo nie pozwala mi w tym domu na nic, twierdzi , że nie mam żadnych praw nie pozwalają mi zająć mieszkania babci która kazała mi je po jej śmierci przejąć. Pozamykali mieszkanie na klucz ja nie mam do niego dostępu, trzymają w nim psa, który rzadko jest z stamtąd wypuszczany i karmiony. Twierdzą nawet , że mogą obalić testament. A ja się tego obawiam. Siostra , która zajmuje całą górę ma na lewo zrobiony pod licznik by mogła się osobno rozliczać z prądu z babcią , tak samo jest z jej licznikiem na wodę. Nie ufam im bo jej mąż ma jakieś nie czyste układy i jest agresywny. Zawsze obawiałam się że ma to wszystko zamontowane na swoją korzyść, dlatego obawiam się , że teraz dopiero będzie kombinował by płacić jak najmniej nie tak jak trzeba. więc wszystkie rachunki spadną teraz na mnie . Prosiła bym w miarę możliwości o pilny kontakt lub jakąś poradę w tej sprawie, gdyż finansowo nie jestem w stanie wynająć drogiego adwokata.
 • witam , Mam pytanie dostałam spadek po babci ile wynosi podatek w takiej sprawie?Z góry dziękuję
 • Niedawno zmarła moja babcia, która przed śmiercią spisała testament zapisując w nim mieszkanie dla mnie. Nikt jednak nie wziął pod uwagę, że wiele lat wcześniej zmarł dziadek, który żadnego testamentu nie pozostawił. Nagle znalazła się daleka rodzina dziadka i rości sobie prawo do części własności po dziadku tegoż mieszkania. Czy istnieje taka możliwość żeby sąd przyznał im rację i podzielił spadek na kilka części?
 • Po dziadku w pierwszej linii dziedziczą dzieci i żona, a daleka rodzina gdzieś na szarym końcu, jeśli nie ma bliższych krewnych. Przy dziedziczeniu ustawowym żona otrzymuje 50% udziału w spadku, a reszta dzieli się w równych częściach na dzieci. Daleka rodzina może mieć kłopoty z udokumentowaniem prawa do spadku. Tak więc do babci należało przynajmniej 75% mieszkania, jeśli nie przysługiwało jej w całości, które mogła zapisać w testamencie, ale tu jeszcze wchodzi w grę zachowek. Nie podał Pan szczegółów dotyczących rodziny babci ani dziadka, a to ma ogromne znaczenie dla ustalania komu i co się należy. Trzeba to dogłębnie przeanalizować, ale myślę, że pociotki nie dostaną nic.
 • Witam w 1993 roku zmarła moja babcia. Była wdową i zostawiła dwie córki-moją matkę i ciotkę. Obie są ze sobą skłócone od lat. Babcia zostawiła mieszkanie w Warszawie i ciotka od lat je wynajmuje. Moja matka nie ma z tego nic i się tym nie interesuje. Nie było postępowania spadkowego. Czy jako wnuczka moge wystąpić o spadek we własnym imieniu? Dodoam że ciotka ma dwóch dorosłych synów. Dziękuję za odpowiedź.
 • Dzien dobry . Moja babci miala mieszkanie i dwuch synow. Jezeli jeden z nich zrzeka sie spadku na rzecz brata to czy jego dzieci moga upominac sie o spadek ktorego sie zrzekl ojciec ?
 • Nie można się zrzec na kogoś, tylko zrzec poporsut, Wówczas do dziedziczenia powołaniu są zstępni tej osoby.

 • witam mam pytanie babcia zostawila w spadku 3 domy i dzialke. spadek napisany jest na wuja ale nikt nie jest z niego wydziedziczony. czy moge staracsie o jakis zachowek? jesli tak to jaka to jest czes. dodam ze babcia zmarla w lipcu, a wujo nadal nie zlozyl sprawy do sadu. czy mam zakladac jakas sprawe o zachowek? dodam jeszcze ze jestem zameldowany z jednym z tych domow w ktorym mieszkam i wsadzilem pieniadze w remont czy moge je tez odzyskac. wujo chce mi zalozyc komorne za ten dom. czy ma takie prawo? { moi rodzice nie zyja}
 • Damian
  Wysłany: 2016-08-31 18:07:33

  Witam. Mieszkałem z chorą babcią w jej mieszkaniu (własnościowym) przez około 20 lat. Przez około 10 lat dopłacałem do czynszu, a od ponad roku opłacałem je sam z własnego konta bankowego. Babcia zmarła w zeszłym miesiącu. Dalej jestem zameldowany i mieszkam w wyżej wymienionym lokalu. Prawo do spadku przysługuje mojej mamie oraz jej siostrze. Chcielibyśmy aby mama przejęła całe mieszkanie spłacając ciotkę. Niestety ciotka chce żeby spłacić ją w ciągu 2 miesięcy, czego nie jesteśmy w stanie zrobić. Myśleliśmy o okresie spłaty na przynajmniej 1,5 roku (3 raty co pół roku), jednak ciotka nie chce się zgodzić. Czy sąd może poprzeć nasz wniosek? Chciałbym dodać, że ciotka nie utrzymywała kontaktu z chorą babcią od ponad 10 lat chociaż mieszkamy w tym samym mieście. Jeżeli nie jest to możliwe to czy w takim razie ewentualnie czy należy mi się prawo do zachowku? Z góry dziękuję za odpowiedź
 • Dzień dobry, Panie Damianie, zachowek Panu nie przysługuje, bo dziedziczy Pana mama i ona należny spadek otrzyma. Co do spłaty ciotki, proszę spokojnie zacząć gromadzić środki i nie spieszyć się ze składaniem wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, ani oświadczeniem o przyjęciu spadku. Jeśli mama poczeka do końca 6 miesięcznego terminu, już zyskacie Państwo kilka miesięcy. Później kolejne kilka zajmie postępowanie sądowe w sprawie stwierdzenia nabycia spadku i następnie postępowanie w sprawie działu spadku. Przez ten czas powinniście Państwo zgromadzić już większą kwotę, albo i całość. Jeśli się nie uda zgromadzić wszystkich środków, oczywiście jest szansa na rozłożenie spłaty na raty. Można też spróbować porozumieć się z ciotką polubownie i uświadomić jej, że postępowanie sądowe wcale nie daje jej gwarancji szybkiej spłaty. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz ulewicz.kancelaria@onet.eu
 • Maciej123
  Wysłany: 2017-03-13 22:32:27

  Czy jeśli mój ojciec zrzekl sie swojej części mieszkania po swojej mamie na korzyść swojej siostry, czy teraaz po jego śmierci, jako jego syn mogę starać się o zachowek do mieszkania po babci.?
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane