Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Spadek po bracie

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Mam pytanie jak wygląda podział majątku(ziemia rolna koło 4 hektarów) po bracie, spadkobiercami są dwaj bracia ( jeden ma 3 dzieci, drugi 6 dzieci)? czy w pierwszej kolejności brany jest podział po połowie na braci ? i co w przypadku śmierci któregoś z nich przed podziałem spadku? czy wtedy jego część jest dzielona między jego dzieci czy też całość między brata i ich dzieci?

  Odpowiedz Cytuj
 • Szanowni Państwo, Dostałam wezwanie na sprawę spadkową po bracie, który umierając nie zostawił po sobie potomstwa, tylko żonę (5 dni po ślubie). Do podziału jest brana pod uwagę zatem żona, matka (ojciec nie żyje) starszy barat i ja. Mam pytanie odnośnie zrzeczenia się mojej części spadku. Czy mogę to wykonać automatycznie cedując tę część na mamę? Proszę mi wytłumaczyć co mam zrobić, aby moja część spadku przeszła na korzyść części spadkowej mamy, która z bratem mieszkała i w moim odczuciu jej się wszystko, co możliwe należy. Proszę o odpowiedź.
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • Tutaj co nieco na temat udziałów w spadkach. Faktycznie jak się pani zrzeka, to już nie ma pani możliwości decydowania na rzecz kogo się pani zrzeka, to się już dzieje wtedy ustawowo.

  Odpowiedz Cytuj
 • Zmarł brat, który dziedziczył gospodarstwo rolne zapisane przez matkę. Ojciec nie żyje. Rodzeństwo odpisało się w momencie przekazywania gospodarstwa przez matkę. Obecnie nieżyjący brat pozostawił testament w którym przepisał gospodarstwo na syna siostry, który mieszka z nim od trzech lat i jest zameldowany na stałe. Czy nam braciom oraz żyjącej matce należą się jakiekolwiek roszczenia do spadku lub zachowek po zmarłym.
  Odpowiedz Cytuj
 • Brat był kawalerem bezdzietnym.
  Odpowiedz Cytuj
 • Witam, mam podobne pytanie zmarł mój brat, który nie miał żony, jego syn zmarł ma jedynie wnuczkę 19-letnią. Chciałam się dowiedzieć czy coś należy mi się czy tylko wnuczce. Brak testamentu brak informacji czy dom i samochód został przepisany na wnuczkę. Dziękuje za odpowiedź
  Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Odrzucenie spadku przez spadkobiercę z testamentu

  Dziedziczę po bracie jako jedyny spadkobierca na mocy testamentu. Spadek jest kłopotliwy - udział w nieruchomości (część bliżniaka), w której mieszkają była żona i ich synowie. Po rozwodzie nie przeprowadzono też podziału majątku. Jeżeli nie odrzucę testamentu, czy istnieje taka możliwość, aby zachowek był zrealizowany w postaci prawa do nieruchomości, czy zachowek to zawsze wartość pieniężna w postaci gotówki?

 • Sprzedaż odziedziczonych samochodów

  Po zmarłym bracie pozostały trzy samochody (niesprawne i o niewielkiej wartości rynkowej). Odbyła się już sprawa o stwierdzenie nabycia spadku (czekamy na uprawomocnienie). Spadkobiercami są rodzice i dwoje braci. Czy możemy sprzedać teraz samochody a pieniądze zwrócić dłużnikom (ZUS,Urząd Skarbowy,PKO,inni)? Spadek został przyjęty z dobrodziejstwem inwentaża.

 • Odrzucenie spadku

  W dziedziczeniu po spadkodawcy występują dzieci zmarłego brata spadkodawcy. Po zmarłym ojcu przyjęły one spadek kilka lat wcześniej. Czy będą one mogły odrzucić spadek po bracie ojca, jeżeli wcześniej, kilka lat temu przyjęły spadek po ojcu?

 • Utrata zasiłku przedemerytalnego

  Czy to prawda, że jeśli ktoś jest na tzw. zasiłku przedemerytalnym to utraci prawo do pobierania tego zasiłku, jeżeli dostanie spadek w postaci gospodarstwa rolnego po zmarłym bracie? Gospodarstwo ma ok. 3 ha oraz dom i budynki gospodarcze. Czy w przypadku, gdy trójka rodzeństwa dziedziczy po zmarłym bracie te gospodarstwo w formie współwłasności, zagrożenia utratą świadczenia w postaci zasiłku przedemerytalnego nie będzie?

 • Spadek matki po synu, z którym zerwała kontakty

  Moja mama miała syna z pierwszego małżeństwa. Nie utrzymywała z nim kontaktów z przyczyn mi nieznanych. Ja wielokrotnie próbowałam nawiązać kontakt z nim lecz on nie chciał. Dwa miesiące temu wreszcie nawiązaliśmy znajomość. Byłam bardzo szczęśliwa lecz dwa dni przed naszym pierwszym spotkaniem brat zmarł. Brat nie miał zony ani dzieci. Ma swojego ojca, przyrodnią matkę i przyrodnie rodzeństwo. Ja nie chce żadnego spadku po nim zawsze pragnęłam tylko jego miłości. I chciałabym udowodnić to jego zamożnej rodzinie. Czy mnie lub mojej mamie ( biologicznej matce zmarłego) należy się jakiś spadek?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane