Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Spadek po dziadku

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Rok temu zmarł mój dziadek. Nie zostawił po sobie żadnego testamentu. Miał 4 dzieci (w tym moja mama). Dodam, że żyje nadal jego żona, czyli moja babcia. Czy w tym przypadku oprócz tego, że babcia posiada 1/2 majątku to dostaje jeszcze 1/4 spadku po dziadku a dzieci po 3/32? A może się mylę? Babcia chciałaby żebym to ja dostał cały majątek (omijając moją mamę) ale nie wiem co z pozostałymi spadkobiercami. Jak najlepiej wybrnąc z tego "bałaganu"?

  Odpowiedz Cytuj
 • -
  Wysłany: 2003-03-10 00:00:00

  Niech ktoś pomoże, ratuuuuuuuuunku jak to z tym spadkiem po śmierci siostry mojego dziadka
  (mira97)
 • Reklama

 • Pesteczka
  Wysłany: 2003-03-16 13:07:06

  Użyj "podstępu". Zadzwoń do notariusza u Ciebie w mieście i powiedz, że chciałabys sprzedać to, co miał dziadek i umarł i co jest potrzebne do tego, żeby to sprzedać. On Ci powie dokładnie krok po kroku co masz zrobić.
 • Gala_2
  Wysłany: 2005-09-24 20:07:52

  Mogę Ci powiedzieć: Ty dziedziczysz, jeśli nie miał dzieci i żony.
 • Jestem świeżo po takich "akcjach" spadkowych i powiem Ci jak jest. Twoja babcia ma prawo do połowy majątku dziadka. Pozostała połowa jest dzielona równo na wszystkich spadkobierców, czyli babcię i 4 dzieci.Babcia póki co nie ma prawa dysponować majątkiem dziadka, bo nie ona jest jedynym spadkobiercą po Nim. Natomiast już za życia (po przeprowadzeniu podziału spadku po dziadku) niech sporządzi testament i określi w nim Ciebie jako jedynego spadkobiercę jej spadku. Rozwiąże to wiele problemów rodzinnych po jej śmierci.
 • przeczytane w serwisie,żona dostaje nie mniej niż 1/4 spadku pozostałe cześci po równo dla dzieci.marek
 • pretor
  Wysłany: 2007-12-12 14:33:53

  wg kc babcia dziedziczy w czesciach rownych z innymi dziedzicami ustawowymi nie mniej jednak niz 1/4 calosci spadku. bez zrzeczenia sie innych spadkobiercow babka nie moze przekazac ich czesci.
 • Witam Mam takie pytanie jeśli moi rodzice zrzekną się spadku po moim dziadku to wtdey jako wnuk on na mnie przechodzi?z góry dziękuje za odpowiedzi
 • Witam! Mój dziadek zmarła kilkanaście lat temu, ale nie spisał testamentu. Z tego co sie dowiadywalem to w takim przypadku spadek dziedziczą jej dziaci. Jednym z ze spadkobierców była mojaj matka która zmarł dwa lata temu. I moje pytanie to czy nalezy mi sie częśc spadku matki?
 • sytuacja wygląda następująco: mój dziadek zmarł 2 lata temu.. Babcia żyje na dziadek miał wykupione mieszkanie babcia w nim mieszka po jakim czasie od smierci przyszło do mnie wezwanie sądowe na sprawę spadkową wtedy jeszcze nie bylam pełnoletnia wiec mama była moim przedstawicielem. Lecz teraz juz wszystko przeszło na mnie. Mieszkanie jest podzielone na 3 spadkobierców Babcie, jej syna i mojego tatę lecz mój tata nie żyje wiec ja jestem 3 spadkobiercą. wie wiem co mam teraz zrobić.. przydały by mi sie w tej chwili pieniądze. Babcia nie ma jak spłacić mnie za to mieszkanie bo jedyny dochod ktory ma to emerytura. Jej syn nie domaga sie narazie tego spadku. wiem ze muszę zrobić jak najszybciej zapis w ksiedze wieczystej. a czy po tym zapisie tez bede musiała dokładać sie do komornego ? i na co dalej mam czekać? jak przyspieszyc sprawe aby 1/3 tego mieszkania (wyceny) została mi wypłacona ? Dodam że nie utrzymujemy ze sobą żądnych kontaktów.. z góry dziekuje i czekam na szybką odpowiedz i podarde. Pozdrawiam.
 • Witam serdecznie! Mam taki mały problem, otóż dwa lata temu zmarł mój dziadek. Nie zostawił testamentu, więc spadek otrzymały po rozprawie sądowej jego dzieci wraz z małżonką po 1/4 mieszkania. Po dwóch latach przyszedł do moich rodziców list, że dziadek miał kredyt w banku (o których nikt nie wiedział, bo babcia to zataiła). Kredyt chyba wzięła babcia na dziadka, bo dziadek był ubezwłasnowolniony (był po kilku lekkich zawałach i udarze). W związku z tym moi rodzice dostali list od komornika że mają w ciągu 14 dni spłacić 5 tysięcy plus odsetki za dwa lata. Czy jest możliwość żeby rodzice nie płacili tych długów? I czy jeśli oni ich nie zapłacą czy długi mogą przejść na mnie i moje rodzeństwo mimo że my spadku pod dziadku nie otrzymaliśmy? Z góry dziękuję za odpowiedź.
 • Bardzo proszę o pomoc.Właśnie zmarł mój dziadek.Pozostawił mi mieszkanie kóre za życia wykupił i przepisał na mnie.Posiadam akt notarialny odnośnie własności.Mój ojciec który przypadkowo przejął klucze od mieszknia wynosi praktycznie wszystko twierdząc że jako syn ma prawo do rzeczy po ojcu a ja odziedziczyłam wyłącznie gołe ściany-czy to prawda????
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane