Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Spadek po dziadku

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Rok temu zmarł mój dziadek. Nie zostawił po sobie żadnego testamentu. Miał 4 dzieci (w tym moja mama). Dodam, że żyje nadal jego żona, czyli moja babcia. Czy w tym przypadku oprócz tego, że babcia posiada 1/2 majątku to dostaje jeszcze 1/4 spadku po dziadku a dzieci po 3/32? A może się mylę? Babcia chciałaby żebym to ja dostał cały majątek (omijając moją mamę) ale nie wiem co z pozostałymi spadkobiercami. Jak najlepiej wybrnąc z tego "bałaganu"?

  Odpowiedz Cytuj
 • Jestem świeżo po takich "akcjach" spadkowych i powiem Ci jak jest. Twoja babcia ma prawo do połowy majątku dziadka. Pozostała połowa jest dzielona równo na wszystkich spadkobierców, czyli babcię i 4 dzieci.Babcia póki co nie ma prawa dysponować majątkiem dziadka, bo nie ona jest jedynym spadkobiercą po Nim. Natomiast już za życia (po przeprowadzeniu podziału spadku po dziadku) niech sporządzi testament i określi w nim Ciebie jako jedynego spadkobiercę jej spadku. Rozwiąże to wiele problemów rodzinnych po jej śmierci.
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • przeczytane w serwisie,żona dostaje nie mniej niż 1/4 spadku pozostałe cześci po równo dla dzieci.marek
  Odpowiedz Cytuj
 • pretor
  Wysłany: 2007-12-12 14:33:53

  wg kc babcia dziedziczy w czesciach rownych z innymi dziedzicami ustawowymi nie mniej jednak niz 1/4 calosci spadku. bez zrzeczenia sie innych spadkobiercow babka nie moze przekazac ich czesci.
  Odpowiedz Cytuj
 • Witam Mam takie pytanie jeśli moi rodzice zrzekną się spadku po moim dziadku to wtdey jako wnuk on na mnie przechodzi?z góry dziękuje za odpowiedzi
  Odpowiedz Cytuj
 • Witam! Mój dziadek zmarła kilkanaście lat temu, ale nie spisał testamentu. Z tego co sie dowiadywalem to w takim przypadku spadek dziedziczą jej dziaci. Jednym z ze spadkobierców była mojaj matka która zmarł dwa lata temu. I moje pytanie to czy nalezy mi sie częśc spadku matki?
  Odpowiedz Cytuj
 • Witam serdecznie! Mam taki mały problem, otóż dwa lata temu zmarł mój dziadek. Nie zostawił testamentu, więc spadek otrzymały po rozprawie sądowej jego dzieci wraz z małżonką po 1/4 mieszkania. Po dwóch latach przyszedł do moich rodziców list, że dziadek miał kredyt w banku (o których nikt nie wiedział, bo babcia to zataiła). Kredyt chyba wzięła babcia na dziadka, bo dziadek był ubezwłasnowolniony (był po kilku lekkich zawałach i udarze). W związku z tym moi rodzice dostali list od komornika że mają w ciągu 14 dni spłacić 5 tysięcy plus odsetki za dwa lata. Czy jest możliwość żeby rodzice nie płacili tych długów? I czy jeśli oni ich nie zapłacą czy długi mogą przejść na mnie i moje rodzeństwo mimo że my spadku pod dziadku nie otrzymaliśmy? Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Odpowiedz Cytuj
 • Bardzo proszę o pomoc.Właśnie zmarł mój dziadek.Pozostawił mi mieszkanie kóre za życia wykupił i przepisał na mnie.Posiadam akt notarialny odnośnie własności.Mój ojciec który przypadkowo przejął klucze od mieszknia wynosi praktycznie wszystko twierdząc że jako syn ma prawo do rzeczy po ojcu a ja odziedziczyłam wyłącznie gołe ściany-czy to prawda????
  Odpowiedz Cytuj
 • Witam Bardzo wiele zależy od tego jak została sformułowana umowa darowizny. Bez szczegółowej znajomości jej nie jestem w stanie określić, czy prawa do ruchomości znajdujących się w mieszkaniu przypadają Panu jako obdarowanemu czy Pana ojcu jako spadkobiercy. Niektóre przedmioty ruchome znajdujące się w mieszkaniu jako jego części składowe nie mogą być przedmiotem odrębnej własności i nie mogą być usuwane z lokalu bez Pańskiej zgody. W razie pytań proszę o kontakt adw. Piotr Meller tel. 502 199 050
  Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Stwierdzenie nabycia kilku spadków

  Czy mogę złożyć jeden wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po dziadku, jego matce i siostrze?

 • Pożytki z majątku spadkowego

  Jestem współwłaścicielem mniejszościowym posesji i prowadzę zarząd od 11 lat tą posesją, przejmując obowiązki po mojej zmarłej Babci. Lokatorzy są na decyzjach, ale ze mną również spisali umowy najmu. Jednemu z lokatorów wypowiedziałem najem z 3 letnim okresem, który upływa w sierpniu tego roku. Lokator ten szuka teraz "ratunku " gdzie może i dotarł do współwłaściciela w 1/9 tzn., do jego jednego wnuczka i z nim teraz prowadzi jakieś pertraktacje, oczywiście oczerniając mnie i i opowiadając najgorsze o mnie historie. Wnuk ten nie jest uwidoczniony w księdze wieczystej bo nie przeprowadził spraw spadkowych. Czy ja mam jakiś obowiązek opowiadania się z tego co robię w kamienicy przed tym wnukiem? Co z pieniędzmi za część po jego nieżyjącym dziadku? Czy powinienem wypłacać mu tą 1/9 już od teraz czy dopiero jak wpisze się do księgi?

 • Mój dziadek zmarł w 1938 r. na terenie Polski. Jaki przepisy znajdą zastosowanie przy teraz prowadzonym postępowaniu spadkowym?

  Mój dziadek zmarł w 1938 r. na terenie Polski. Jaki przepisy znajdą zastosowanie przy teraz prowadzonym postępowaniu spadkowym?

 • Wykreślenie wpisu z księgi wieczystej

  W drodze postępowania spadkowego odziedziczyłem nieruchomość po dziadkach. W księdze wieczystej istnieje wpis dotyczący zadłużenia dziadka na rzecz mojego ojca. W obecnym stanie żeby wykreślić ten wpis musiałbym sam sobie oddać te pieniądze. Jaka jest możliwość wykreślenia tego bezsensownego (w obecnej sytuacji) wpisu i jak powinien wyglądać wniosek do sadu?

 • Kto będzie dziedziczył po dziadku zmarłym w 1938 roku?

  Kto będzie dziedziczył po dziadku zmarłym w 1938 roku?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane