Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

spadek po mężu dla nieślubnego dziecka?

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

• AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • witam.mój problem przedstawia się następująco.4 miesiące temu zmarł mój mąż.nie mieliśmy wspólnych dzieci.mąż natomiast miał dziecko nieślubne.mieszkalismy obydwoje u moich rodziców.założyłam sprawę spadkową o podział ziemi(która została po mężu ) i przepisanie samochodu,który maż wziął na kredyt(spłacam go aktualnie).na razie została rozpatrzona tylko kwestia ziemi-podział już nastąpił.sprawa samochodu będzie brana pod uwagę dopiero po uprawomocnieniu się wyroku z sprawie ziemi.dowiedziałam się własnie,ze odwiedzi mnie komornik w celu określenia wspólnego dorobku(mojego i małżonka)aby mozna było dokonać podziału.czy mam rozumieć,ze to co wspólnie z mężem kupiłam zostanie podzielone pomędzy mnie i jego dziecko? czy samochód,który trzeba spłacać może przejśc w części na dziecko męża???kto wtedy zobowiązany jest do płacenia rat? jeszcze sprawa w tej chwili najważniejsza,czy komornik ma obowiązek spisać wszystko co znajduje się w moim pokoju(zajmowaliśmy z mężem jeden pokój u rodziców)?kłopotliwa to sytuacja,meble należą do rodziców,nie kupowaliśmy żadnego sprzetu -jedynie telewizor.obawiam się,ze rodzice mogą mieć nieprzyjemności.czy będą musieli wykazać się imiennymi rachunkami na meble?jakie są w ogóle uprawnienia komornika.czy jego zadaniem jest stwierdzenie co kupiłam wspólnie z mężem,na podstawie moich słów czy też konieczne są rachunki na wszystko?czy moi rodzice będa musieli tłumaczyć sie z każdego drobiazgu czy to co jest w ich mieszkaniu jest ich i nikt nie ma prawa o to pytać?czy komornik wchodzi do naszego(mojego i meza) pokoju czy moze obejrzeć całe mieszkanie?z góry dziękuję za zainteresowanie moim problemem i pomoc.pozdrawiam .

Odpowiedz Cytuj
  • kina
    Wysłany: 2006-06-11 21:15:11

Nie jestem w stanie powiedziec na jakiej zasadzie komornik bedzie wyceniać majątek pani i pani męża. Na pewno dzieci nieslubne męża będą po nim dziedziczyły jezeli mąż nie pozostawił testamentu. Połowa majątku po męzu należy do Pani reszta jest dzielona między dzieci. Co do spłat kredytu to proszę dowiedzieć się w banku w którym był zaciągniety kredyt bo nie wiem z kim bank bedzie chcial kontunuowac umowę a z kim nie. Nie wiem jaka jest pani zdolnosc kredytowa po smierci meza i czy dla banku bedzie wystarczajaca do dalszej splaty kredytu. Dzieci męza na pewno odziedziczą jakąs sume pieniędzy zgodnie z podzialem majątku ( na pewno bedzie on określony kwotowo), a jak będą zaspokojeni spadkobiercy to zalezy od sądu.
    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

Porady prawne e-prawnik.pl:

• Dziedziczenie po rozwiedzionych małżonkach

Jak wygląda prawo do majątku w przypadku, gdy małżeństwo po rozwodzie, bez podziału majątku, po śmierci byłego małżonka zostawia dwoje dzieci (już pełnoletnie) i jedno z dzieci umiera. Kto i w jakiej części dziedziczy? Czy jeśli kobieta urodzi dziecko, mające inego ojca ono też coś dziedziczy z majątku po pierwszym mężu?

• Dziedzieczenie po mężu matki

Moja kuzynka ma dziecko pozamałżeńskie. Dziecko było uznane przez biologicznego ojca. Po kilku latach wyszła za mąż za innego mężczyznę. Od biologicznego ojca dziecka miała zasądzone alimenty, ale on nie płacił regularnie z różnych powodów, a po jakimś czasie w ogóle przestał płacić. Ona nie zgłaszała tego faktu nigdzie i właściwie jego utrzymaniem i wychowaniem zajął się jej mąż. Ten mąż niedawno nagle zmarł. W związku małżeńskim też jest dziecko. Czy to dziecko pozamałżeńskie mogłoby coś dziedziczyć po zmarłym mężu matki, czy tylko dziedziczy to dziecko pochodzące z małżeństwa i matka w pierwszej kolejności, zważywszy że nie ma testamentu? Czy dziecko pozamałżeńskie może dojść do dziedziczenia po mężu matki?

• Opieka nad dzieckiem - przymus

Czy w trakcie rozwodu mogę wymóc na mężu częstsze widywanie się z synem albo czy mogę wymóc na mężu wożenie dziecka do szkoły, ponieważ dziecko chodzi do szkoły w innej miejscowości niż zamieszkuje?

• Unieważnienie uznania dziecka

Ożeniłem się z kobietą, która miała nieślubne dziecko. Zna ojca tego dziecka jednak nie pobiera od niego alimentów, ani też on nie uznał swego ojcostwa. Ufając w szczere intencje żony, usynowiłem tego chłopca. Po dwóch latach żona zaszła w ciążę, kiedy ja przebywałem za granicą. Najprawdopodobniej nie jestem również ojcem tego drugiego dziecka. W chwili obecnej przeprowadzane są badania DNA na okoliczność mojego ojcostwa. Jestem w trakcie rozwodu. Płacę alimenty na obydwóch chłopców w wysokości 800 zł. Czy w związku z zaistniałą sytuacją, istnieje jakakolwiek możliwość prawna na cofnięcie decyzji o uznaniu pierwszego (nieślubnego) dziecka?

• Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza a renta po zmarłym mężu

Zmarł mój mąż, który był dłużnikiem. Przyjęłam spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Dostaję po mężu rentę. Czy komornik może zająć tą rentę w ramach spłacania długów męża?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane