Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Spadek po nieżyjącej mamie

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Witam
    Czy moglby ktos wytlumaczyc gdzie się udać i od czego zacząć?
    Kilka lat temu zmarła mi mama, dom nie został przepisany, mieszkałam tam 15 lat. Reszta rodzeństwa nie jest zainteresowana domem, poniewaz posiadaja swoje mieszkania. Opiekowałam sie mama do śmierci. Co mam w takiej sytuacji zrobic i od czego zacząć. Pozdrawiam.

    Odpowiedz Cytuj
  • Należy złożyć w sądzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku lub udać się z tą sprawą do notariusza. Musi Pani przygotować odpisy aktu zgonu matki oraz odpisy aktów urodzenia Pani rodzeństwa. Będzie również potrzebny odpis z księgi wieczystej dla nieruchomości, na której znajduje się dom. Nie napisała Pani, co z ojcem, więc nie mogę się wypowiedzieć w tej kwestii. Sam fakt, że rodzeństwo się nie interesuje domem nie oznacza, że nie mają prawa do dziedziczenia majątku po zmarłej matce. Ma Pani pewność, że zrzekną się spadku na Pani korzyść? Po otwarciu sprawy nie będzie już możliwości wycofania się, jeśli ktoś zgłosi roszczenia. Jest jeszcze inna alternatywa polegająca na odczekaniu kolejnych 15 lat i zwrócenie się do sądu o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości wraz z domem przez zasiedzenie, ale to Pani musi wiedzieć, jak najlepiej postąpić. Sugeruję udanie się z tematem do jakiegoś prawnika lub notariusza, który Pani wszystko dokładnie wyjaśni.
    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

  • Dziękuję "mrozowskim".n Bardzo mi pomogłeś. Już dalej pociągnę jakoś sprawę. A co do Ojca , zapomniałam napisać ,że nie żyje. Pozdrawiam i Dziekuje jeszcze raz za odpowiedz.
    Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane