Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Spadek po nieżyjącej mamie

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam
  Czy moglby ktos wytlumaczyc gdzie się udać i od czego zacząć?
  Kilka lat temu zmarła mi mama, dom nie został przepisany, mieszkałam tam 15 lat. Reszta rodzeństwa nie jest zainteresowana domem, poniewaz posiadaja swoje mieszkania. Opiekowałam sie mama do śmierci. Co mam w takiej sytuacji zrobic i od czego zacząć. Pozdrawiam.

  Odpowiedz Cytuj
 • Należy złożyć w sądzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku lub udać się z tą sprawą do notariusza. Musi Pani przygotować odpisy aktu zgonu matki oraz odpisy aktów urodzenia Pani rodzeństwa. Będzie również potrzebny odpis z księgi wieczystej dla nieruchomości, na której znajduje się dom. Nie napisała Pani, co z ojcem, więc nie mogę się wypowiedzieć w tej kwestii. Sam fakt, że rodzeństwo się nie interesuje domem nie oznacza, że nie mają prawa do dziedziczenia majątku po zmarłej matce. Ma Pani pewność, że zrzekną się spadku na Pani korzyść? Po otwarciu sprawy nie będzie już możliwości wycofania się, jeśli ktoś zgłosi roszczenia. Jest jeszcze inna alternatywa polegająca na odczekaniu kolejnych 15 lat i zwrócenie się do sądu o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości wraz z domem przez zasiedzenie, ale to Pani musi wiedzieć, jak najlepiej postąpić. Sugeruję udanie się z tematem do jakiegoś prawnika lub notariusza, który Pani wszystko dokładnie wyjaśni.
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • Dziękuję "mrozowskim".n Bardzo mi pomogłeś. Już dalej pociągnę jakoś sprawę. A co do Ojca , zapomniałam napisać ,że nie żyje. Pozdrawiam i Dziekuje jeszcze raz za odpowiedz.
  Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Dziedziczenie zstępnego

  9 lat temu zmarła moja babcia. W momencie śmierci była wdową. Jej jedyna córka, czyli moja mama zmarła w ubiegłym roku. W momencie śmierci była rozwódką po podziale majątku. W tej chwili żyje kilkoro z rodzeństwa babci. Do tej pory nie była otwierana sprawa o dział spadku po babci. Czy w tej chwili otwierając taką sprawę muszę uwzględniać rodzeństwo babci? Moja mama nie wiedziała, że babcia zostawiła jakikolwiek spadek. Natomiast ja mam postanowienie sądu o nabyciu spadku po swojej mamie w całości.

 • Postępowanie w sprawach spadkowych

  Muszę przeprowadzić sprawy spadkowe za innych spadkobierców, bo bez nich nie mogę wystąpić o dział spadku. Brakuje postanowień o stwierdzeniu nabycia spadku po babci - zmarłej w P., (dziedziczy 6 nieżyjących dzieci ja jestem zstępną tylko jednej z nich), po wujku zmarłym w CH. - dziedziczą dwoje żyjących dzieci i po dwójce dzieci - 4 wnuków ja nie. Wujku zmarłym w W. - żona i dwoje dzieci - ja nie i po bezdzietnej cioci zmarłej w Z. zstępni rodzeństwa - jestem córką siostry - już mam postanowienie po mamie. Ja mieszkam w WR. i tu zmarła moja Mama. W którym sądzie rejonowym mam złożyć wniosek i co mogę połączyć?

 • Dziedziczenie ekspektatywy

  Mojej zmarłej mamie przypadałaby w listopadzie wypłata rekompensaty dla sfery budżetowej. Czy jako jedyny spadkobierca mam prawo do jej odbioru i w jaki sposób mogę to zrobić?

 • Porządek dziedziczenia po odrzuceniu spadku

  Kto dziedziczy spadek, jeżeli wraz z jedyną siostrą chcemy odrzucić spadek po zmarłej mamie? Ojciec, rodzeństo mamy, czy dzieci rodzeństwa mamy, czy może ktoś inny? Testamentu nie było.

 • Chwila nabycia spadku

  Z jaką chwilą spadkobierca nabywa spadek?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane