Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Spadek po nieżyjącej mamie

Witam
Czy moglby ktos wytlumaczyc gdzie się udać i od czego zacząć?
Kilka lat temu zmarła mi mama, dom nie został przepisany, mieszkałam tam 15 lat. Reszta rodzeństwa nie jest zainteresowana domem, poniewaz posiadaja swoje mieszkania. Opiekowałam sie mama do śmierci. Co mam w takiej sytuacji zrobic i od czego zacząć. Pozdrawiam.

2010.8.26 14:48:17

Odpowiedzi w temacie: Spadek po nieżyjącej mamie (2)

Należy złożyć w sądzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku lub udać się z tą sprawą do notariusza. Musi Pani przygotować odpisy aktu zgonu matki oraz odpisy aktów urodzenia Pani rodzeństwa. Będzie również potrzebny odpis z księgi wieczystej dla nieruchomości, na której znajduje się dom. Nie napisała Pani, co z ojcem, więc nie mogę się wypowiedzieć w tej kwestii. Sam fakt, że rodzeństwo się nie interesuje domem nie oznacza, że nie mają prawa do dziedziczenia majątku po zmarłej matce. Ma Pani pewność, że zrzekną się spadku na Pani korzyść? Po otwarciu sprawy nie będzie już możliwości wycofania się, jeśli ktoś zgłosi roszczenia. Jest jeszcze inna alternatywa polegająca na odczekaniu kolejnych 15 lat i zwrócenie się do sądu o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości wraz z domem przez zasiedzenie, ale to Pani musi wiedzieć, jak najlepiej postąpić. Sugeruję udanie się z tematem do jakiegoś prawnika lub notariusza, który Pani wszystko dokładnie wyjaśni.

2010.8.27 13:39:53

Dziękuję "mrozowskim".n Bardzo mi pomogłeś. Już dalej pociągnę jakoś sprawę. A co do Ojca , zapomniałam napisać ,że nie żyje. Pozdrawiam i Dziekuje jeszcze raz za odpowiedz.

2010.8.29 14:20:2

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika