Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Spadek po ojcu a roszczeniowa ciotka.

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Witam,

    Słowem wstępu:
    - W grudniu 2017 zmarł mój ojciec. Jego rodzice nie żyją, miał żonę oraz siostrę z którą nie utrzymywał kontaktu od kilku lat.
    - W testamencie sporządzonym u notariusza w 2013 roku do całości spadku powołał mnie - syna. Nie mam rodzeństwa.
    - Istnieje prawdopodobieństwo, że przed 2013 rokiem ojciec sporządził inny testament w którym do całości spadku powołał swoją siostrę LUB któreś z trójki jej dzieci. Nie wiem o takowym testamencie oficjalnie.
    - Spadek to dom na wsi z działką. Nie znam jego wartości rynkowej.

    Moje pytania są następujące:

    1. W takiej sytuacji teoretycznie odbywa się dziedziczenie testamentowe. Do pierwszej grupy spadkobierców należę ja i mama. Między nami nie ma sporu co do tego, że do całości spadku zostałem powołany ja. Postępowanie spadkowe prawdopodobnie przeprowadzimy w sądzie. Czy muszę wskazywać siostrę ojca we wniosku?
    Wiem, że tutaj z pewnością wystąpi spór o spadek, ponieważ siostra ojca będzie sobie rościć prawa do całości majątku.

    2. Czy jeśli po otrzymaniu sądowego postanowienia przejęcia spadku, w ciągu miesiąca udam się do Urzędu Skarbowego i złożę oświadczenie o przejęciu majątku, jako najbliższa rodzina spadkodawcy będę zwolniony z podatku?
    - Status nieruchomości: własność
    - W KW jako właściciel figuruje mój ojciec
    - Nieruchomość jest wyłączną własnością spadkodawcy
    Wartość nieruchomości z pewnością przekroczy kwotę wolną od podatku. Na różnych stronach jest to różnie opisane i naprawdę się w tym pogubiłem.

    Na chwilę obecną to tyle.

    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

 

Dodaj post na forum:

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane