Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Spadek po ojcu a roszczeniowa ciotka.

Witam,

Słowem wstępu:
- W grudniu 2017 zmarł mój ojciec. Jego rodzice nie żyją, miał żonę oraz siostrę z którą nie utrzymywał kontaktu od kilku lat.
- W testamencie sporządzonym u notariusza w 2013 roku do całości spadku powołał mnie - syna. Nie mam rodzeństwa.
- Istnieje prawdopodobieństwo, że przed 2013 rokiem ojciec sporządził inny testament w którym do całości spadku powołał swoją siostrę LUB któreś z trójki jej dzieci. Nie wiem o takowym testamencie oficjalnie.
- Spadek to dom na wsi z działką. Nie znam jego wartości rynkowej.

Moje pytania są następujące:

1. W takiej sytuacji teoretycznie odbywa się dziedziczenie testamentowe. Do pierwszej grupy spadkobierców należę ja i mama. Między nami nie ma sporu co do tego, że do całości spadku zostałem powołany ja. Postępowanie spadkowe prawdopodobnie przeprowadzimy w sądzie. Czy muszę wskazywać siostrę ojca we wniosku?
Wiem, że tutaj z pewnością wystąpi spór o spadek, ponieważ siostra ojca będzie sobie rościć prawa do całości majątku.

2. Czy jeśli po otrzymaniu sądowego postanowienia przejęcia spadku, w ciągu miesiąca udam się do Urzędu Skarbowego i złożę oświadczenie o przejęciu majątku, jako najbliższa rodzina spadkodawcy będę zwolniony z podatku?
- Status nieruchomości: własność
- W KW jako właściciel figuruje mój ojciec
- Nieruchomość jest wyłączną własnością spadkodawcy
Wartość nieruchomości z pewnością przekroczy kwotę wolną od podatku. Na różnych stronach jest to różnie opisane i naprawdę się w tym pogubiłem.

Na chwilę obecną to tyle.

2018.6.6 19:15:49

Nie ma jeszcze odpowiedzi w temacie: Spadek po ojcu a roszczeniowa ciotka.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika