Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Sprawa spadkowa po babci a zachowek

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam

  Bardzo proszę o pomoc w mojej sprawie. Poniżej przedstawiam sytuację spadkową:
  Babcia zmarła w grudniu 2016, zostawiła po sobie mieszkanie własnościowe (dziadek zmarł jakieś 30 lat temu, albo więcej) Mięli 2 synów i córkę z których jeden syn(mój ojciec) zmarł w czerwcu 2012 oraz córka w sierpniu 2007; drugi syn żyje. Mój ojciec miał 2 córki (mnie i moją siostrę). Wujek ma również 2 córki(chyba bez znaczenia). Ciocia miała jedna córkę. W testamencie babcia przepisała mieszkanie na żyjącego syna i jego żonę.Moje pytanie brzmi w jakim stopniu dziedziczymy prawo do zachowku i w jakiej wysokości? Czy jest tak, że po babci ustawowo dziedziczą jej dzieci po 33% spadku, czyli w tej sytuacji ja z siostrą po 1/6(część po ojcu podzielona na nas dwie),kuzynka 1/3.
  I te części podzielone na pół stanowią kwotę zachowku.
  Jak dzisiaj dowiedziałam się od prawniczki w przypadku śmierci mojego ojca i cioci przed śmiercią babci. Siostra kuzynka i ja "wskoczyłyśmy na drabince" wyżej i dziedziczymy w pierwszej linii tj. ustawowo po 1/4 na wujka kuzynkę siostrę i mnie. W przypadku zachowku przypada Siostrze kuzynce i mnie po 1/8 wartości mieszkania.
  Nigdzie nie znalazłam zapisów na potwierdzenie tej tezy


  Bardzo proszę o pomoc i poradę, będę bardzo wdzięczna ;))))
  Pozdrawiam

  Odpowiedz Cytuj
 • Witam Bardzo proszę o pomoc w mojej sprawie. Poniżej przedstawiam sytuację spadkową: Babcia zmarła w grudniu 2016, zostawiła po sobie mieszkanie własnościowe (dziadek zmarł jakieś 30 lat temu, albo więcej) Mięli 2 synów i córkę z których jeden syn(mój ojciec) zmarł w czerwcu 2012 oraz córka w sierpniu 2007; drugi syn żyje. Mój ojciec miał 2 córki (mnie i moją siostrę). Wujek ma również 2 córki(chyba bez znaczenia). Ciocia miała jedna córkę. W testamencie babcia przepisała mieszkanie na żyjącego syna i jego żonę.Moje pytanie brzmi w jakim stopniu dziedziczymy prawo do zachowku i w jakiej wysokości? Czy jest tak, że po babci ustawowo dziedziczą jej dzieci po 33% spadku, czyli w tej sytuacji ja z siostrą po 1/6(część po ojcu podzielona na nas dwie),kuzynka 1/3. I te części podzielone na pół stanowią kwotę zachowku. Jak dzisiaj dowiedziałam się od prawniczki w przypadku śmierci mojego ojca i cioci przed śmiercią babci. Siostra kuzynka i ja "wskoczyłyśmy na drabince" wyżej i dziedziczymy w pierwszej linii tj. ustawowo po 1/4 na wujka kuzynkę siostrę i mnie. W przypadku zachowku przypada Siostrze kuzynce i mnie po 1/8 wartości mieszkania. Nigdzie nie znalazłam zapisów na potwierdzenie tej tezy Bardzo proszę o pomoc i poradę, będę bardzo wdzięczna ;)))) Pozdrawiam Dzień dobry, nie wiem, co to za prawnik doradził Pani, że z ustawy dziedziczyłaby Pani 1/4 i że może się Pani starać o zachowek o wartości 1/8 mieszkania. Jest to nieprawda. Zachowek wynosi 1/2 wartości udziału spadkowego, który by Pani przypadł, a jeśli jest Pani niepełnoletnia lub trwale niezdolna do pracy- w wysokości 2/3 tego udziału. Jeśli babcia miała 3 dzieci, to każde z nich by dziedziczyło z ustawy 1/3 spadku. Pani z siostrą dziedziczyłyby udział ojca, a więc każda z Was miałaby z ustawy 1/6 spadku. Możecie się więc starać o zachowek odpowiadający 1/12 majątku spadkowego. Co ważne, musi Pani jednak ustalić czy na pewno babcia była właścicielką mieszkania w chwili swojej śmierci. Czy nie wchodziło ono czasem w skład majątku wspólnego dziadków ? Jeśli wchodziło, czy postępowanie spadkowego po dziadku zostało przeprowadzone ? Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz kancelariaulewicz.pl ulewicz.kancelaria@onet.eu
 • Reklama

 • Angel1
  Wysłany: 2017-07-24 07:46:48

  Witam chciała bym się doradzić . Mój dziadek zmarł w2015roku zostawił testament w którym jestem jedyną osobą która go dziedziczy(dom).(dziadek ma 2corki.) Spraw wygląda tak dowiedziałam się od adwokata że mojej mamie i cioci przysługuje 1/4 zachowku po dziadku . Czy jest to prawda ? I czy tez,że po dziadka śmierci musi minąć 5lat wtedy zachowek się przedawnia ? Czy dopiero liczą się te lata gdy pójdę do notariusza z testamentem a on go odczyta? Bardzo proszę o pomoc tyle się już naczytałam,że nie wiem od czego mam zacząć. Z góry dziękuję
 

Dodaj post na forum:

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane