Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Sprawa spadkowa po babci a zachowek

Witam

Bardzo proszę o pomoc w mojej sprawie. Poniżej przedstawiam sytuację spadkową:
Babcia zmarła w grudniu 2016, zostawiła po sobie mieszkanie własnościowe (dziadek zmarł jakieś 30 lat temu, albo więcej) Mięli 2 synów i córkę z których jeden syn(mój ojciec) zmarł w czerwcu 2012 oraz córka w sierpniu 2007; drugi syn żyje. Mój ojciec miał 2 córki (mnie i moją siostrę). Wujek ma również 2 córki(chyba bez znaczenia). Ciocia miała jedna córkę. W testamencie babcia przepisała mieszkanie na żyjącego syna i jego żonę.Moje pytanie brzmi w jakim stopniu dziedziczymy prawo do zachowku i w jakiej wysokości? Czy jest tak, że po babci ustawowo dziedziczą jej dzieci po 33% spadku, czyli w tej sytuacji ja z siostrą po 1/6(część po ojcu podzielona na nas dwie),kuzynka 1/3.
I te części podzielone na pół stanowią kwotę zachowku.
Jak dzisiaj dowiedziałam się od prawniczki w przypadku śmierci mojego ojca i cioci przed śmiercią babci. Siostra kuzynka i ja "wskoczyłyśmy na drabince" wyżej i dziedziczymy w pierwszej linii tj. ustawowo po 1/4 na wujka kuzynkę siostrę i mnie. W przypadku zachowku przypada Siostrze kuzynce i mnie po 1/8 wartości mieszkania.
Nigdzie nie znalazłam zapisów na potwierdzenie tej tezy


Bardzo proszę o pomoc i poradę, będę bardzo wdzięczna ;))))
Pozdrawiam

2017.7.17 22:34:52

Odpowiedzi w temacie: Sprawa spadkowa po babci a zachowek (2)

[cytat]

Witam

Bardzo proszę o pomoc w mojej sprawie. Poniżej przedstawiam sytuację spadkową:
Babcia zmarła w grudniu 2016, zostawiła po sobie mieszkanie własnościowe (dziadek zmarł jakieś 30 lat temu, albo więcej) Mięli 2 synów i córkę z których jeden syn(mój ojciec) zmarł w czerwcu 2012 oraz córka w sierpniu 2007; drugi syn żyje. Mój ojciec miał 2 córki (mnie i moją siostrę). Wujek ma również 2 córki(chyba bez znaczenia). Ciocia miała jedna córkę. W testamencie babcia przepisała mieszkanie na żyjącego syna i jego żonę.Moje pytanie brzmi w jakim stopniu dziedziczymy prawo do zachowku i w jakiej wysokości? Czy jest tak, że po babci ustawowo dziedziczą jej dzieci po 33% spadku, czyli w tej sytuacji ja z siostrą po 1/6(część po ojcu podzielona na nas dwie),kuzynka 1/3.
I te części podzielone na pół stanowią kwotę zachowku.
Jak dzisiaj dowiedziałam się od prawniczki w przypadku śmierci mojego ojca i cioci przed śmiercią babci. Siostra kuzynka i ja "wskoczyłyśmy na drabince" wyżej i dziedziczymy w pierwszej linii tj. ustawowo po 1/4 na wujka kuzynkę siostrę i mnie. W przypadku zachowku przypada Siostrze kuzynce i mnie po 1/8 wartości mieszkania.
Nigdzie nie znalazłam zapisów na potwierdzenie tej tezy


Bardzo proszę o pomoc i poradę, będę bardzo wdzięczna ;))))
Pozdrawiam

[/cytat]
Dzień dobry,
nie wiem, co to za prawnik doradził Pani, że z ustawy dziedziczyłaby Pani 1/4 i że może się Pani starać o zachowek o wartości 1/8 mieszkania. Jest to nieprawda. Zachowek wynosi 1/2 wartości udziału spadkowego, który by Pani przypadł, a jeśli jest Pani niepełnoletnia lub trwale niezdolna do pracy- w wysokości 2/3 tego udziału. Jeśli babcia miała 3 dzieci, to każde z nich by dziedziczyło z ustawy 1/3 spadku. Pani z siostrą dziedziczyłyby udział ojca, a więc każda z Was miałaby z ustawy 1/6 spadku. Możecie się więc starać o zachowek odpowiadający 1/12 majątku spadkowego.
Co ważne, musi Pani jednak ustalić czy na pewno babcia była właścicielką mieszkania w chwili swojej śmierci. Czy nie wchodziło ono czasem w skład majątku wspólnego dziadków ? Jeśli wchodziło, czy postępowanie spadkowego po dziadku zostało przeprowadzone ?
Pozdrawiam,
adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz
kancelariaulewicz.pl
ulewicz.kancelaria@onet.eu

2017.7.20 10:53:24

Witam chciała bym się doradzić .
Mój dziadek zmarł w2015roku zostawił testament w którym jestem jedyną osobą która go dziedziczy(dom).(dziadek ma 2corki.) Spraw wygląda tak dowiedziałam się od adwokata że mojej mamie i cioci przysługuje 1/4 zachowku po dziadku . Czy jest to prawda ? I czy tez,że po dziadka śmierci musi minąć 5lat wtedy zachowek się przedawnia ? Czy dopiero liczą się te lata gdy pójdę do notariusza z testamentem a on go odczyta?

Bardzo proszę o pomoc tyle się już naczytałam,że nie wiem od czego mam zacząć. Z góry dziękuję

2017.7.24 7:46:48

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika