oszukana
Wysłany: 2007-12-29 01:18:39
Reklama
iwonkaa
Wysłany: 2007-12-29 11:23:22
iwonkaa
Wysłany: 2007-12-30 18:54:08
Nakaz zapłaty wydaje się, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego, (...)
Wyłączenie sędziego w sądzie karnym następuje na żądanie sędziego, z urzędu (...)
Jakie przepisy należy stosować? Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 (...)
Rozdział 1 działu II Kodeksu postępowania karnego (dalej: k.p.k.) określa (...)
Zawieszenie postępowania a sprawa rozwodowa
Jestem w trakcie sprawy rozwodowej. Zanim dowiedziałem się o złożeniu pozwu rozwodowego przez żonę w Sądzie Okręgowym, sam złożyłem wniosek o wydanie postanowienia w sprawie widzeń się z dzieckiem w Sądzie Rejonowym. Adwokat, która prowadzi moją sprawę, poinformowała mnie, że sprawa rozwodowa przerywa działania Sądu Rodzinnego. Twierdzi, że powiadomiła o tym Sąd Rodzinny. Tymczasem dostałem wezwanie do stawienia się w Sądzie Rodzinnym na sprawę o widzenia z dzieckiem. Adwokat twierdzi, że wcale nie muszę tam iść, bo sprawa zostanie zawieszona. Chciałbym się spytać, czy rzeczywiście powinienem tak postąpić? Nie dostałem żadnego oficjalnego pisma z Sądu o zawieszeniu tej sprawy - mam tylko wezwanie, abym stawił się w Sądzie. Wydaje mi się, że powinienem się jednak stawić na sprawie.
Wniesienie pozwu i wszczęcie postępowania
Proszę o wyjaśnienie: 1/ od którego momentu uważa się, że trwa sprawa o separację? 2/ od którego momentu uważa się, że jest wszczęta sprawa o zaspokojenie potrzeb rodziny? 3/ od którego momentu uważa się, że jest wytoczone powództwo o separację? Interesuje mnie, czy od momentu złożenia dokumentu w sądzie, czy od wyznaczenia terminu sprawy, a może jest jeszcze inne rozwiązanie?
Akta zakończonych spraw w sądzie
Pół roku temu odbyła się rozprawa apelacyjna w sprawie cywilnej. Sąd wydał postanowienie co do istoty sprawy, wyrok jest prawomocny. Obecnie pozwany chce ponownie zapoznać się z aktami sprawy. Gdzie należy szukać tych akt - w sądzie I instancji, czy w sądzie apelacyjnym? Czy może istnieją jakieś archiwa, w których przechowywane są akta spraw zamkniętych?
Obowiązki ławnika sądowego
Osoba cywilna zakłada sprawę w sądzie o wytyczenie drogi koniecznej. Sprawa toczy się 2 lata i nagle okazuje się, że wnoszący o drogę konieczną był przez cały czas trwania sprawy i nadal jest ławnikiem w sądzie, gdzie ma miejsce sprawa. Czy osoba będąca ławnikiem sądowym ma obowiązek powiadomić o tym fakcie sąd na pierwszej rozprawie sądowej?
Dowody w procesie karnym
Czy nielegalnie zdobyte dowody mogą być przedstawione w sprawie sadowej np ukradziona korespondencja przez osobę przedstawiającą dowód?
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.