Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Testament - mam pewne niejasności.

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam, od razu przejdę do rzeczy:

  Moja Babcia ma 2 córki ( moją mamę i moją ciocię) Dziadek nie żyje już 5 lat ( w grudniu 2016 minęło 5 lat, czyli zachowek już nie musi być ,zapłacony,, cioci?)

  Sprawa wygląda tak, że Dziadkowie nie zapisali mieszkania na nikogo, teraz Babcia chce mieszkanie przepisać mi ( jestem wnukiem) Chce to zrobić w formie Testamentu, wiemy już, że trzeba złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku w sądzie ( wiemy, że szybciej u notariusza ale ciocia się nie zgodzi, ponieważ jest skłócona od lat z nami) Ale co dalej? Po kilku miesiącach Sąd wezwie na sprawę ale co potem? Od razu Babcia musi Testament napisać?

  Mama zrzeknie się na mnie swojej części, Babcia ,,przepisze,, w Testamencie swoją część + należącą się jej po Dziadku na mnie, ale co z ciocią? Zachowku nie będę musiał płacić bo 5 lat minęło od śmierci Dziadka, żadnych darowizn nie było jakby co. Czyli cioci należy się jakiś tam udział w spadku ( 1/6 bodajże?) I teraz co ja będę musiał spłacić ciocię? ( czyli 1/6 wartości mieszkania w tym przypadku?) A może być tak, że ciocia się nie zgodzi na zapłatę i będzie widniała jako właściciel z udziałem 1/6? Wtedy po prostu zrobiła by mi na złość. Bardzo proszę o pomoc.

  Pozdrawiam Dawid.

  Odpowiedz Cytuj
 • Dzień dobry, jeśli dziadek nie zostawił testamentu, ani nie darował swojego majątku przed śmiercią, to po nim z ustawy dziedziczą: babcia i dwie córki. Nie ma mowy o zachowku nie dlatego, że roszczenie się przedawniło a dlatego, że nie zostały spełnione przesłanki do jego wypłaty. A babcia nie może rozporządzać całym mieszkaniem, gdyż nie jest jego wyłączną właścicielką. Swój majątek babcia może przepisać na Pana, ale jeśli zrobi to w testamencie, a ciotka nie zostanie wydziedziczona, po śmierci babki będzie Pan musiał zapłacić zachowek. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz ulewicz.kancelaria@onet.eu
 • Reklama

 • Dziękuję za szybką odpowiedź. Czyli ten wniosek o stwierdzenie spadku trzeba teraz już robić czy od razu babcia może testament spisać i ja po śmierci babci spłacić ciocię? ( jaka to kwota zakładając że mieszkanie warte jest 100tys zł>?) Pozdrawiam.
 • A i jeszcze takie pytanie: Rodzice kupili niedawno mieszkanie i od razu u notariusza spisali Testament na mnie. Rozumiem, że od tamtego dnia mam 6 miesięcy na odrzucenie lub sposób przyjęcia spadku? Chciałbym przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Co muszę zrobić i czy w ogóle trzeba coś robić, bo gdzieś czytałem, że od 2013 bodajże jest tak, że z automatu jest już z dobrodziejstwem inwentarza, jak to jest?
 • Dzień dobry, tak, jak wskazałam poprzednio, swój majątek babcia może przepisać na Pana, ale jeśli zrobi to w testamencie, a ciotka nie zostanie wydziedziczona, po śmierci babki będzie Pan musiał zapłacić zachowek. Po dziadku postępowanie spadkowe możecie Państwo przeprowadzić już teraz i nawet wskazane jest, abyście to zrobili jak najszybciej, aby uniknąć późniejszych kłopotów z wykazaniem co wchodzi w skład majątku spadkowego. Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku składa się w terminie 6 miesięcy od dnia kiedy spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania do spadku, a nie od dnia sporządzenia testamentu. Z oczywistych więc względów oświadczenia tego nie można złożyć przed śmiercią spadkodawcy. Obecnie niezłożenie w terminie oświadczenia prowadzi do przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza, ale nikt nie może zagwarantować, że tak będzie zawsze i przepisy w tym względzie nie zostaną zmienione. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz ulewicz.kancelaria@onet.eu
 • Byłem z rodzicami u Notariusza w trakcie kupna mieszkania i jak spisywali Testament też byłem, także wiem o Testamencie stąd moje pytanie. Czyli nie muszę nic robić bo i tak będzie z dobrodziejstwem inwentarza? Dziękuje za pomoc. Pozdrawiam :)
 • Podsumowując: 1 Sprawa: z mieszkaniem rodziców - mieszkanie jest na rodziców, w testamencie jestem ja jako jedyny spadkobierca, wiem o testamencie ponieważ w chwili kupna mieszkania od razu testament był sporządzony i ja przy tym byłem ( dawałem nawet dowód osobisty notariuszowi) I notariusz powiedział mi, że mam 6 miesięcy od daty sporządzenia testamentu na odrzucenie bądź przyjęcia spadku - czyli mam rozumieć, że jeśli nic nie zrobię to będzie z dobrodziejstwem inwentarza? 2 Sprawa z mieszkaniem babci - napisała Pani ,,swój majątek babcia może przepisać na Pana, ale jeśli zrobi to w testamencie, a ciotka nie zostanie wydziedziczona, po śmierci babki będzie Pan musiał zapłacić zachowek,, - z tego co mi wiadomo to zachowek obowiązuje 5 lat od śmierci spadkodawcy ( w tym przypadku mojego śp.dziadka który zmarł 5 lat temu a dokładnie w grudniu 2016 roku minęło 5 lat) Czyli zachowek przedawnił się ? Napisała Pani również - ,,Po dziadku postępowanie spadkowe możecie Państwo przeprowadzić już teraz i nawet wskazane jest, abyście to zrobili jak najszybciej, aby uniknąć późniejszych kłopotów z wykazaniem co wchodzi w skład majątku ,, - w skład majątku wchodzi TYLKO mieszkanie, dziadkowie nie mieli żadnych samochodów, posiadłości i innych takich, więc chyba nie będzie problemu? Bardzo proszę Panią o pomoc, wiem, że pytam dużo i może się powtarzam, ale trochę zagubiony jestem już - za dużo spraw na głowie. Pozdrawiam i liczę na dalszą pomoc :) Dawid.
 • Aha zapomniałem dodać, że jeśli chodzi o mieszkanie babci, to byliśmy z babcią u prawnika i on powiedział tak: Moja mama musi się zrzec na mnie swojego udziału ( jak ma to zrobić? i kiedy?) Ciocia może mi swój udział sprzedać ( 1/6 to jest udział mojej cioci, mama ma tyle samo) A babcia swój udział + należący się jej po dziadku zapisuje w testamencie na mnie. Tak to działa? A co jeśli ciocia nie będzie chciała mi sprzedać udziału? Wtedy będzie współwłaścicielem mieszkania w 1/6 a to już nie za ciekawa sytuacja. Co robić?
 • Dzień dobry, przykro mi, ale nie mogę udzielać na forum indywidualnych porad prawnych. Jest to niemożliwe m.in. ze względów podatkowych. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz ulewicz.kancelaria@onet.eu
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane