Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Testament - mam pewne niejasności.

Witam, od razu przejdę do rzeczy:

Moja Babcia ma 2 córki ( moją mamę i moją ciocię) Dziadek nie żyje już 5 lat ( w grudniu 2016 minęło 5 lat, czyli zachowek już nie musi być ,zapłacony,, cioci?)

Sprawa wygląda tak, że Dziadkowie nie zapisali mieszkania na nikogo, teraz Babcia chce mieszkanie przepisać mi ( jestem wnukiem) Chce to zrobić w formie Testamentu, wiemy już, że trzeba złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku w sądzie ( wiemy, że szybciej u notariusza ale ciocia się nie zgodzi, ponieważ jest skłócona od lat z nami) Ale co dalej? Po kilku miesiącach Sąd wezwie na sprawę ale co potem? Od razu Babcia musi Testament napisać?

Mama zrzeknie się na mnie swojej części, Babcia ,,przepisze,, w Testamencie swoją część + należącą się jej po Dziadku na mnie, ale co z ciocią? Zachowku nie będę musiał płacić bo 5 lat minęło od śmierci Dziadka, żadnych darowizn nie było jakby co. Czyli cioci należy się jakiś tam udział w spadku ( 1/6 bodajże?) I teraz co ja będę musiał spłacić ciocię? ( czyli 1/6 wartości mieszkania w tym przypadku?) A może być tak, że ciocia się nie zgodzi na zapłatę i będzie widniała jako właściciel z udziałem 1/6? Wtedy po prostu zrobiła by mi na złość. Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam Dawid.

2017.1.6 22:9:8

Odpowiedzi w temacie: Testament - mam pewne niejasności. (8)

Dzień dobry,
jeśli dziadek nie zostawił testamentu, ani nie darował swojego majątku przed śmiercią, to po nim z ustawy dziedziczą: babcia i dwie córki. Nie ma mowy o zachowku nie dlatego, że roszczenie się przedawniło a dlatego, że nie zostały spełnione przesłanki do jego wypłaty. A babcia nie może rozporządzać całym mieszkaniem, gdyż nie jest jego wyłączną właścicielką.
Swój majątek babcia może przepisać na Pana, ale jeśli zrobi to w testamencie, a ciotka nie zostanie wydziedziczona, po śmierci babki będzie Pan musiał zapłacić zachowek.
Pozdrawiam
adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz
ulewicz.kancelaria@onet.eu

2017.1.7 8:52:20

Dziękuję za szybką odpowiedź. Czyli ten wniosek o stwierdzenie spadku trzeba teraz już robić czy od razu babcia może testament spisać i ja po śmierci babci spłacić ciocię? ( jaka to kwota zakładając że mieszkanie warte jest 100tys zł>?)

Pozdrawiam.

2017.1.8 18:5:3

A i jeszcze takie pytanie: Rodzice kupili niedawno mieszkanie i od razu u notariusza spisali Testament na mnie. Rozumiem, że od tamtego dnia mam 6 miesięcy na odrzucenie lub sposób przyjęcia spadku?

Chciałbym przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Co muszę zrobić i czy w ogóle trzeba coś robić, bo gdzieś czytałem, że od 2013 bodajże jest tak, że z automatu jest już z dobrodziejstwem inwentarza, jak to jest?

2017.1.8 18:53:38

Dzień dobry,
tak, jak wskazałam poprzednio, swój majątek babcia może przepisać na Pana, ale jeśli zrobi to w testamencie, a ciotka nie zostanie wydziedziczona, po śmierci babki będzie Pan musiał zapłacić zachowek.
Po dziadku postępowanie spadkowe możecie Państwo przeprowadzić już teraz i nawet wskazane jest, abyście to zrobili jak najszybciej, aby uniknąć późniejszych kłopotów z wykazaniem co wchodzi w skład majątku spadkowego.
Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku składa się w terminie 6 miesięcy od dnia kiedy spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania do spadku, a nie od dnia sporządzenia testamentu. Z oczywistych więc względów oświadczenia tego nie można złożyć przed śmiercią spadkodawcy. Obecnie niezłożenie w terminie oświadczenia prowadzi do przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza, ale nikt nie może zagwarantować, że tak będzie zawsze i przepisy w tym względzie nie zostaną zmienione.
Pozdrawiam
adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz
ulewicz.kancelaria@onet.eu

2017.1.9 10:32:54

Byłem z rodzicami u Notariusza w trakcie kupna mieszkania i jak spisywali Testament też byłem, także wiem o Testamencie stąd moje pytanie. Czyli nie muszę nic robić bo i tak będzie z dobrodziejstwem inwentarza?

Dziękuje za pomoc. Pozdrawiam :)

2017.1.9 20:1:22

Podsumowując:

1 Sprawa: z mieszkaniem rodziców - mieszkanie jest na rodziców, w testamencie jestem ja jako jedyny spadkobierca, wiem o testamencie ponieważ w chwili kupna mieszkania od razu testament był sporządzony i ja przy tym byłem ( dawałem nawet dowód osobisty notariuszowi) I notariusz powiedział mi, że mam 6 miesięcy od daty sporządzenia testamentu na odrzucenie bądź przyjęcia spadku - czyli mam rozumieć, że jeśli nic nie zrobię to będzie z dobrodziejstwem inwentarza?

2 Sprawa z mieszkaniem babci - napisała Pani ,,swój majątek babcia może przepisać na Pana, ale jeśli zrobi to w testamencie, a ciotka nie zostanie wydziedziczona, po śmierci babki będzie Pan musiał zapłacić zachowek,, - z tego co mi wiadomo to zachowek obowiązuje 5 lat od śmierci spadkodawcy ( w tym przypadku mojego śp.dziadka który zmarł 5 lat temu a dokładnie w grudniu 2016 roku minęło 5 lat) Czyli zachowek przedawnił się ?

Napisała Pani również - ,,Po dziadku postępowanie spadkowe możecie Państwo przeprowadzić już teraz i nawet wskazane jest, abyście to zrobili jak najszybciej, aby uniknąć późniejszych kłopotów z wykazaniem co wchodzi w skład majątku ,, - w skład majątku wchodzi TYLKO mieszkanie, dziadkowie nie mieli żadnych samochodów, posiadłości i innych takich, więc chyba nie będzie problemu?

Bardzo proszę Panią o pomoc, wiem, że pytam dużo i może się powtarzam, ale trochę zagubiony jestem już - za dużo spraw na głowie.

Pozdrawiam i liczę na dalszą pomoc :) Dawid.

2017.1.10 18:5:58

Aha zapomniałem dodać, że jeśli chodzi o mieszkanie babci, to byliśmy z babcią u prawnika i on powiedział tak:

Moja mama musi się zrzec na mnie swojego udziału ( jak ma to zrobić? i kiedy?)

Ciocia może mi swój udział sprzedać ( 1/6 to jest udział mojej cioci, mama ma tyle samo)

A babcia swój udział + należący się jej po dziadku zapisuje w testamencie na mnie.

Tak to działa? A co jeśli ciocia nie będzie chciała mi sprzedać udziału? Wtedy będzie współwłaścicielem mieszkania w 1/6 a to już nie za ciekawa sytuacja. Co robić?

2017.1.10 18:16:44

Dzień dobry,
przykro mi, ale nie mogę udzielać na forum indywidualnych porad prawnych. Jest to niemożliwe m.in. ze względów podatkowych.
Pozdrawiam
adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz
ulewicz.kancelaria@onet.eu

2017.1.10 18:23:12

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika