Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Testament rodziców

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • -
  Wysłany: 2002-07-12 00:00:00

  Moi rodzice sporządzili wspólny testament-razem się pod nim podpisali. Rodzice już nie żyją.Zmarli w latach 70-tych. W testamencie tym wskazali mnie jako spadkobiorcę- domu i działki. Mam siostrę, która jest ubezwłasnowolniona. Rodzice zaznaczyli jednak,że moja siostra do swojej śmierci może mieszkać we wskazanym w testamencie domu. Teraz syn mojej siostry chce przejąć dom i działkę po moich rodzicach- twierdząc, że przeprowadzał w domu remonty itd. Mam kilka pytań: 1. Czy testament spisany i podpisany wspólnie przez moich rodziców jest ważny? 2. Czy moja siostra może przejąć dom przez zasiedzenie? ( mieszka w nim 40 lat) 3. Czy syn mojej siostry może obalić testament? 4. Czy ja sporządzając testament mogę mojemu synowi przepisać w.w. dom moich rodziców? Bardzo proszę o pomoc!  (Małgosia)

  Odpowiedz Cytuj
 • piotr
  Wysłany: 2002-07-15 19:42:22

  Współczuję problemów. Nie jestem prawnikiem, ale ekonomistą, także proponuję moje wskazówki skonsultować z fachowcem. Po pierwsze: Testament spisany i podpisany przez twoich rodziców jest ważny o ile spełnia wszystkie wymogi testamentu pisemnego (odsyłam do kodeksu cywilnego). Sprawa zasiedzenia może dotyczyć tylko kogoś kto zajmuje mieszkanie nie będąc jego włascicielem i nie mając prawa do zajmowania lokalu. W przypadku twojej siostry miała ona prawo do przebywania w tym mieszkaniu jako córka właścicieli, także sądzę że sprawa zasiedzenia raczej nie może mieć tu zastosowania. Po trzecie: syn twojej siostry może obalić testament o ile stwierdzi, że testament został sfałszowany. Jeśli dziedziczy ustawowo, a w testamencie został pominięty lub przypadł mu mniejszy udział niż z dziedziczenia ustawowego może domagać się tzw. zachowku, czyli różnicy pomiędzy ww. dziedziczeniami. I w końcu na koniec: możesz synowi zapisać TYLKO to co stanowi twoją własność. Jeśli do czas spisania testamentu wyjaśnisz sprawy z mieszkaniem i stanie się ono twoją własnością (lub współwłasnością) to oczywiście swój udział możesz spokojnie zapisać synowi. Ponieważ jednak twój problem jest dość skomplikowany polecam konsultację u radcy prawnego.
 • Reklama

 • chrusc
  Wysłany: 2002-07-17 16:15:52

  Droga Małgosiu,zgodnie z polskim prawem testament jako czynność prawna na wypadek śmierci może zawierać rozrządzenie tylko jednej osody-zasada ta została naruszona ,czego skutkiem jest bezwzględna niaważność testamentu.Testament taki będzie obalony.
 • Małgosia
  Wysłany: 2002-07-18 12:42:31

  Bardzo dziękuję - pozdrawiam
 

Dodaj post na forum:

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane