Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Testament

Witam. Po śmierci dziadka dziedziczył moj ojciec oraz jego brat(jako dzieci) i babcia. Po śmierci babci w testamencie babcia zapisała spadek w całości(u notariusza) dla mnie. Jeszcze za życia, babcia spłaciła część spadku, który należałby się wujkowi, poświadczone na piśmie przez wujka. Ale nie przed notariuszem. Zamierzam złożyć wniosek do sądu o wydanie postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku. Czy do wniosku mam załączyć, prócz aktu zgonu również owo pismo wujka? Czy wystarczy załączyć mój akt małżeństwa, by potwierdzić moje pokrewieństwo z babcią? Dziękuję za odpowiedzi.

(bishojo)

2003.2.21 0:0:0

Odpowiedzi w temacie: Testament (37)

A w jaki sposób Twój akt małżeństwa potwierdzi pokrewieństwo z Babcią?

2003.2.25 13:27:40

Czy testament sporzadzony z czesci majatku, notarialnie jest honorowany po smierci spadkodawcy? Czy forma testamentu moze byc kwestionowana i na jakiej podstawie? pozdrawiam, Wojtek

(Wojtek)

2003.4.17 0:0:0

art 950 kc mówi wyraźnie o możliwości sporządzenia testamentu w formie notarialnej, spadkodawca ma możliwosc powołania do całości lub czesci spadku jednego lub wiecej spadkodawców....forma może być podważana jedynie gdy nie będzie spełniała żadnych wymagań stawianych przec KC np. brak podpisu testatora i daty sporządzenia, albo w przypadku testamentów szczególnych brak odpowiednich świadków.....
inną sprawą jest nieważność testamentu gdy mamy do czynienia z wadą oświadczenia woli np.sporządzenie testamentu pod groźbą, albo w stanie wyłączjącym świadome, swobodne podjęcie decyji i wyrażenie swek ostatniej woli.
prosze dokładnie sprawdzić sobie w Kodeksie cywilnym, ksiega spadki...czasem wiele zależy od interpretacji, u nas interpratacja zawsze będzie na korzyść tesatora, by utrzymac testament w mocy w całości lub jego części.

2003.4.18 0:17:51

Spdkobiorca umiera przed otwarciem testamentu czy dzieci spadkobiorcy dzidziczą testament i jego puźniejsze otwarcie (bratpit2a)

(PIT)

2003.6.18 0:0:0

Oczywiście, że dziedziczą. "póżniejsze" pisze się przez "ó"

2003.6.20 22:51:7

do złośliwego: pisze się późniejsze przez ź , a nie -jak poprawiacz napisał: przez ż

2006.5.9 13:27:30

Mam pewna i bardzo nie typowa sprawe chce udowodnic komus ze ubiega sie "o swoje" sprzecznie z wola umarlego. Czy jest mozliwosc wgladu o tego testamentu jesli zostal otwarty juz kilka lat temu i gdzie pwinnam go szukac??

2009.8.20 13:45:18

Prawo jest tak skomplikowane...Może ktoś odpowie mi na nurtujący mnie temat. Zmarł ojciec,pozostawiając testament, w którym do całości spadku powołał żonę, a w przypadku, gdyby nie mogła, lub nie chciała przyjąć spadku-syna. W testamencie pominął córkę.Córka wyraża zgodę na taki układ , nie chce domagać się zachowku od spadkobiercy. Moje pytanie-wiem, że zachowku można się domagać trzy lata od otwarcia testamentu, natomiast jeżeli syn córki-wnuk zmarłego będzie w przyszłości chciał od spadkobiercy domagać się zachowku, to jeżeli nie wiedział o testamencie i dopiero po wielu latach dowiedział się, że jego matka nie brała udziału w spadku, czy może od spadkobiercy domagać się czegokolwiek i do kiedy-czy jest określony jakikolwiek termin, wykraczający poza trzy lata?
Za odpowiedzi na trochę może chaotyczne pytanie będę wdzięczna
Kropka

2010.1.13 20:4:47

Witam, Kilka miesięcy temu moja matka przepisała mi dom i działkę jako darowiznę. W testamencie który stworzyła jest informacja o tym, że to ja dziedziczę całość ich majątku. chciałam się dowiedzieć czy moja siostra która została pominięta w testamencie ma prawo do zachowku? Chciałam jeszcze dodać, że ona nie została wydziedziczona przez matkę. Będę wdzięczna za pomoc z Państwa strony.
Pozdrawiam

2010.4.30 9:59:46

Witam
Chciałabym napisać testament, jak to zrobić żeby wszystko było zgodne z prawem

2010.5.7 12:13:34

Możesz napisać własnoręcznie opatrzyć go datą i własnoręcznym podpisem. Wszystko będzie ważne. Możesz też w formie aktu notarialnego.

2010.5.10 12:26:38

Witam, jak napisać pismo do sądu o otwarcie testamentu? Co muszę zrobić? Jeśli jest testament to czy rodzinie należy się zachowek?

2010.5.18 12:9:31

Witam
Zmarł mój znajomy w testamencie przepisał wszystko na swoją żonę. Pozostały jednak dzieci z pierwszego małżeństwa. Czy im też coś się należy?

2010.6.23 10:33:23

Mam taki problem, dostałam pismo z sądu o nabyciu spadku po ojcu. Testament jest spisany ręcznie i jest napisane w nim, że wszystko dziedziczy moja siostra. Ja z kolei jestem prawie pewna, że to nie on pisał ten testament. Rozprawę mam wyznaczoną na 20 lipca. Co mogę zrobić?


2010.7.7 14:40:48

Witam
Chce napisać testament, poza mieszkaniem mam jeszcze auto i kilka wartościowych dzieci. Ale chciałabym napisać testamenty i przydzielić mojemu ukochanemu mieszkanie. Reszta rzeczy mnie nie interesuje i może sobie je brać cała rodzina. Czy mogę tak zrobić? Czy muszę ując cały majątek w testamencie?


2010.7.16 11:21:2

nie musi Pani ujmować całego majatku w testamencie, moze tam znajdowac się zapis o samym mieszkaniu, a reszta, majątku będzie podlegała dziedziczeniu ustawowemu

2010.7.16 15:6:37

Mam bardzo dziwne pytanie ale chciałabym się dowiedzieć co mogę przepisać swoim spadkobiercom w testamencie. I czy mogę taki testament po prostu schować do szuflady?

2010.7.23 14:33:36

Witam, mój dziadek był jedynym spadkobiercą mojego pradziadka, był on wnioskodawcą o otwarcie testamentu, ale niestety zmarł i nie dokonał czynności formalnych związanych z nabyciem spadku. Minęły 4 lata od jego śmierci i teraz moja babcia chciałaby wiedzieć co ma zrobić, aby ów spadek przeszedł na nią formalnie i aby mogła nim rozporządzać? Czy ktoś może pomóc?

2010.7.29 12:21:56

Jak przymusić brata, aby wypełnił wniosek o przyjęciu lub odrzuceniu spadku?

2010.7.29 13:33:6

Witam,
Po 13 latach od śmierci mojej babci znalazłam jej testament, który napisała do szuflady. Czy on ma jakąś moc prawną? Chciałabym zastosować się do jej życzenia?

2010.7.30 11:46:3

mój zmarły ojciec zostawił testament notarialny, w którym zapisuje mi swój majątek (chodzi o mieszkanie własnościowe). Mam jeszcze siostrę, która nie jest uwzględniona w testamencie. Co mam obecnie zrobić: czy muszę zakładać sprawę w sądzie o przyznanie spadku na mocy testamentu czy może wystarczyć pójść do notariusza?

2010.8.26 9:2:3

Witam
Co trzeba zrobić jeśli w tetamencie wymieniona jest osoba, która od lat niewiadomo gdzie jest?Co zrobić wtakiej sytuacji?Z góry dziękuję za odpowiedzi

2011.1.24 13:19:57

Witam,mam takie oto pytanie,mieszkamy i jestesmy zameldowani u męza babci ,babcia ma spisane u notariusza i w testamencie ze mieszkanie przepisała na swoja córkę,lecz teraz zmieniła zdanie i chce mieszkanie przepisac na nas,jakie nas czekaja formalnosci???,,,,,,a drugie pytanie to otóz mamy mały dylemat na kogo przepisac mieszkanie pon iewaz moj maz ma troche długów to na niego raczej nie ,moze na mnie ale musiałabym chyba najpierw zrobic podzielnosc majatkową,a syn nasz ma 11 lat czy mozna bybyło na niego przepisac,,prosze jesli mozna o konkretna odpowiedz poniewaz nie znam sie na tych sprawach za bardzo,,pozdrawiam..

2011.2.15 11:44:36

witam mam oto takie pytanie moja babcia chce zapisac testament na moje dziecko ,dziecko ma dopiero 4 latka,w mieszkaniu tym obecnie mieszkamy my z dziecmi i babcia wszyscy jestesmy zameldowani,interesuje mnie to czy w testamencie trzeba by było zapisac ze prwnuczek babci otrzymuje to mieszkanie ale z prawem dożywotniego zamieszkania rodziców czyli nas,,oby po ukonczeniu 18 lat nas nie wyżucił bo różnie w życiu bywa,,pozdrawiam..

2011.2.22 12:42:6

Moj kuzyn wystapil o spadek po swoim ojcu. W trakcie dwutygodniowego uprawomocnienia sie spadku jego syn wniosl sprawe do sadu o spadek po dziadku przedstawiajac testament pisany recznie przez dziadka. Jednoczesnie wniosl oskarzenie na mojego kuzyna za zatajenie, ze wiedzial o tym testamecie. Moj kuzyn po smierci swojego ojca byl u naturiasza i ten stwierdzil, ze nie ma zadnego testamentu to moj kuzyn byl pewny,ze takowy nie istnieje. Czy moj kuzyn mial obowiazek wypytywac sie pozostalej rodzinie o jakis pozostawiony testament?
Co powinien zrobic moj kuzyn w odpowiedzi na to oszczerstwo na niego? Jak mozna odrzucic ten zarzut? Czy kuzyn powinien napisac cos do sadu przed ta sprawa? Czy powinien wziasc sobie adwokata na ta sprawe?

2011.6.18 19:12:1

proszę o informacje które art. mówią o sytuacji gdy sapdkodawca chce rozdzielic spadek w inny sposób niz przewiduje to ustawa o dziedziczeniu?

2012.4.10 10:1:58

art.931-940 K.C.

2012.4.10 10:56:23

Witam mam problem i proszę o jego rozwiązanie bądź poradę. W styczniu br moja mama, która jest jedyną właścicielką mieszkania w obecności notariusza spisała testament w którym zapisała majątek tylko mnie. Moja starsza siostra nie zgadza sie z tym strasząc mamę że za życia mamy to ja bede spłacać mojej siostrze mieszkanie, straszy mnie nawet komornikiem, niewiem jak reagowac na te groźby. Dodam że obydwie mamy własne rodziny, mieszkamy osobno, mama mieszka sama mój tata zmarł w 2003 roku i po jego śmierci obydwie z siostra zrzekłyśmy się mieszkania na rzecz mamy. Czy w takiej sytuacji moja siostra może sie czegoś domagać? Czy może naprawde żądac odemnie pieniędzy? Bardzo proszę o pomoc.

2012.5.29 19:22:40

Witam mam bardzo poważny problem .Wujo mój zapisał mi testamentem swój majątek, dodam ze spadkobierców po nim nie ma.22.01.br.wujo zmarł udałam się pani notariusz gdzie testament był sporządzony o otworzenie i odczytanie.Złożyłam niezbędne dokumenty.Ustalona już była data odczytania ale zarządano jeszcze ode mnie akty zgonów moich dziadków(rodziców zmarłego wuja) i jak się okazało babcia miała na akcie zgonu wpisane imię Teodora takie jakie powinno być a wujo we wszystkich swoich dokumentach miał podana matkę Teodozje.W związku z powyższym odczytanie się nie odbyło.Pani notariusz skierowała mnie do Urzędu Gminy o sprostowanie.Urząd Gminy pokierował mnie do Archiwum Państwowego w łodzi o kserokopie aktu urodzenia babci.Otrzymałam dokument w którym jasno jest napisane ze babcia miała na imię Teodora .Dokumenty które wcześniej złożyłam zabrałam z kancelarii notarialnej celem złożenia wniosku o odczytanie i otworzenie testamentu w sadzie,tylko teraz to ja już w ogóle nie wiem co z tym dalej zrobić: czy mam złożyć te dokumenty takie jak u notariusz łącznie z tym aktem urodzenia babci?,czy mam składać jakiś wniosek o sprostowanie tego imiona?Czy Sad sam zadecyduje o tym?Zawiniły urzędy od samego początku i poszło to tak dalej i z Teodory zrobiono Teodozję Bardzo proszę o odpowiedz.

2013.5.23 9:42:0

Moim skromnym zdaniem chodzi o sprostowanie aktu zgonu, żeby widniało w nim właściwe imię.

2013.5.23 18:47:34

Dzieki za odpowiedz z tego wynika ze teraz musze złozyc w sadzie wniosek o sporostowanie aktu zgonu mojego wuja.Potem musze złozyc wniosek o odczytanie i ogłoszenie testamentu lub wniosek o nabycie spadku po wuju(bo czytałam ze nie musi byc wczesniej skladany wniosek o otworzenie i odczytanie testamentu)i wtedy dopiero złozyc te dokumenty ktore wczesniej miałam złozone u notariusza?

2013.5.24 10:44:37

Na to wygląda.

2013.5.24 11:2:51

[cytat]

Witam, Kilka miesięcy temu moja matka przepisała mi dom i działkę jako darowiznę. W testamencie który stworzyła jest informacja o tym, że to ja dziedziczę całość ich majątku. chciałam się dowiedzieć czy moja siostra która została pominięta w testamencie ma prawo do zachowku? Chciałam jeszcze dodać, że ona nie została wydziedziczona przez matkę. Będę wdzięczna za pomoc z Państwa strony.
Pozdrawiam

[/cytat]

2014.7.11 17:3:34

[cytat]

[cytat]

Witam, Kilka miesięcy temu moja matka przepisała mi dom i działkę jako darowiznę. W testamencie który stworzyła jest informacja o tym, że to ja dziedziczę całość ich majątku. chciałam się dowiedzieć czy moja siostra która została pominięta w testamencie ma prawo do zachowku? Chciałam jeszcze dodać, że ona nie została wydziedziczona przez matkę. Będę wdzięczna za pomoc z Państwa strony.
Pozdrawiam

[/cytat]


[/cytat]
Skoro twoja mama w całości przepisała Tobie majątek to niestety twoja siostra nie ma do niego żadnych praw, mimo iż nie jest widziedziczona. Całość praw przysługuje Tobie. Oczywiście możecie skierować siędo sądu aby spróbować obalenie testamentu lub innych kroków, jednakże myślę, że może nie być to do końca trafne wyjście w tej sytuacji

2014.8.8 15:21:0

Siostra ma prawo do zachowku ale to ona ma 5 lat od śmieci mamy na wystąpienie do sądu z pozwem o zachowek. pozdrawiam jurystka2

2014.9.29 22:4:43

polecam ci stronę lexshop możesz kupić wzór pisma :)

2019.4.5 10:21:2

Na pewno cenna w tym temacie może okazać się pomoc notariusz Cejrowskiej z Tczewa. Zna się na rzeczy, pełen profesjonalizm. Duża wiedza w teorii i praktyce.

2021.6.29 12:26:43

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika