Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Wydziedziczenie

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • -
    Wysłany: 2001-03-06 00:00:00

    Czy przyczyna wydziedziczenia uprawnionego do zachowku musi czy nie musi wynikać z treści testamentu?

    (asteria)

    Odpowiedz Cytuj
  • rekord
    Wysłany: 2002-04-10 20:03:17

    Witam ! Mam ten sam problem. Czy wystarczy w testamencie podać jeden z 3 możliwych wg KC1008art. czy trzeba do jakoś rozwinąc?
  • Reklama

  • nonplusultra
    Wysłany: 2002-05-26 19:42:44

    Musi wynikać z testamentu, ale musi to być przyczyna wymieniona w kodeksie i w dodatku prawdziwa. To, że nie przychodziłeś do rodzica na imieniny, albo zafarbowałeś włosy na żółto, co nie podobało sie rodzicowi nie oznacza, że nie interesowałeś się losem rodzica. Naprawdę trzeba się starać, żeby zostać wydziedziczonym.
  • dora
    Wysłany: 2007-04-13 21:26:16

    Jeżeli postepowanie spadkobiercy miesci sie w jednej z przyczyn wskazanych w art. 1008 KC to istnieje podstawa do wydziedziczenia,kiedy zachowanie spadkobiercy jest jest negatywnie oceniane przez spadkodawcę, a nie stanowi jednej z przesłanek z art.1008 KC to spadkodawca może jedynie sporzadzić testament negatywny, którego skutkiem jest wyłączenie od dziedziczenia przy zachowaniu prawa do zachowku. W testamencie negatywnym nie musi być podana konkretna przyczyna np. wydziedziczam moją córkę bo rozwiodła sie ze swoim mężem - przyczyna nie stanowi podstawy do wydziedziczenia, córka otrzyma zachowek po ojcu.
  • Były mąż po namowie swojej siostry wydziedziczył bez prawa do zachowku nasze wspólne dzieci i spisał testament na jego siostry .Powodem było nie kontaktowanie i nieopiekowanie się nim(był alkoholikiem) co nie było prawdą bo dzieci chodziły do niego i były to dobre kontakty.Nadmieniam iż jest to nasze wspólne mieszkanie.W akcie notarialny jest po 1/2 części moje i byłego męża. Odbyła się sprawa i spadek odziedziczyły siostry byłego męża.na apelację już nie ma szans bo juz mineło 14 dni. Czy można coś jeszcze zrobić aby jednak dzieci otrzymały chociaż zachowek z jego części mieszkania?
  • bardzo proszę o odpowiedż co mozna z tym zrobić.pilnie potrzebuje pomocy.
  • Czy jeśli nie zostałem uwzględniony w testamencie to oznacza, że zostałem wydziedziczony?
  • Samo pozbawienie udziału w spadku (poprzez nie powołanie w testamencie) nie jest wydziedziczeniem. Wydziedziczenie jest zarówno oddzielną instytucją prawną, jak i wymaga oddzielnego oświadczenia w testamencie.

  • Matka w testamencie wydziedzicza jedyną swoją córkę i ustanawia jedynym swoim spadkobiercą męża, czy córka może udowodnić bezpodstawność wydziedziczenia i dochodzić zachowku od męża matki? Czy wnuk może dochodzić zachowku z Art. 1011 ?
  • Moja Matka zachorowała na chorobe nowotworową i jest w trakcie leczenia niestety wychodzą fakty które budzą przerażenie moje i dużej częśći rodziny .Mama posiada samodzielne mieszkanie własnośćiowe z racji że mieszkam prawi 200km od niej bezpośrednią opiekę sprawuje mój młodszy brat. Ale po ostatnich telefonach od mamy jestem poważnie zaniepokojony zachowaniem bratowej .okazuje się że mama niema wogle dostępu do swojej emerytury są nie opłacone rachunki za mieszkanie.Mało tego okazuje się że mama upoważniła brata i jego żone do korzystania zkonta i są jakieś kredyty debet w skrócie mama niema z czego żyć .żwoni z płaczem o pieniądze . Siostra mamy po wizycie u niej zadzwoniła że bratowa wmawia mamie że po śmierci nie będzie jej za co pochować że nie będzie pieniędzy na stype .Okazało się że mama miała skierowania na leczenie ale nie zgłosiła się bo bratowa powiedziała że niema pieniędzy.Dodatkowo dowiedziałem się że brat dąży do tego żeby mama mnie wydziedziczyła .Wybieram śię na rozmowe z bratem i niewiem jaki mam możliwośći prawne aby rozwiązać ten koszmar .odam że mama zachowuje się jak osoba zastraszona wręcz obeswłasnowolniona przez bratową ktora w tej chwili dąży do tego aby odćiąć ja od jakich kolwiek kontaktów z rodziną
  • Witam! mam podobny problem. Chodzi o to ze pare miesiecy temu wyjechalam na 2 miesiace z domu po to zeby zarobic pieniadze. Moj mlodszy brat korzystajac z tej okazji chcial mnie wymeldowac z mieszkania spoldzielczego. Dzis wiem ze nie moze tego zrobic poki nie podpisze ze sama sie wymeldowuje. Jest jednak problem w tym ze on robi wszystko bym sie wyprowadzila. Palce jemu co miesiac a mieszkanie i mam to udokumentowane. Dostalam warunek ze jesli on jest w omu toa mamsiedziec u siebie w pokoju. Ponad to sprowadza do domu kobiete, rozwodke z 7 letnim synem. Nie mamzamka w drzwiach i dziwnie aczely mi ginac rzeczy. Nawet z kuchni wyrzucila czesc moich rzeczy. Nie wiem, czy moge np. wstawic zamek do siebie do pokoju? Nasze spotkania z bratem zawsze koncza sie sprowokowana przez niego klutnia, wyzywa mnie ikaze mi opuscic mieszkanie. Co moge z tym zrobic?? prosze o porade lub wskazowki.
  • Witam ,mam taka sytuację Matka z Ojcem od wielu lat prowadziła działalność gospodarczą po śmierci matki wraz z siostra zrzeklismy sie spadku na ojca ponieważ firma miała kredyty i bank chciał mieć jednego dłużnika ... Teraz ojciec poznał pewna kobietę i wraz z siostra zawarł pakt .. czy ojcice jest w stanie mozliwosci wydziedziczenia mnie ? mieszkamy we wspólnym domu ja mam swoją rodzinę . czy ma prawo od tak wyrzucić mnie z domu ? i pozbawić wszelkich rzeczy naprzykład 2 aut które też są zakupione na niego a to dlatego ,że były czesciowo brane w kredycie a ja nie mogłem na siebie ich wziąć ponieważ byłem zarejestrowany jako domownik proszę o jakieś odpowiedzi pozdrawiam
  • Dziecko się ze mną nie kontaktuje,nie wiem gdzie mieszka,jak mogę wydzedzczyc?
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane