Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Zachowek dla wnuków

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam. Moje pytanie związane jest z następującą sytuacją. Moja babcia w testamencie cały swój majątek przepisała na mnie i mojego brata. Wydziedziczyła równiez swojego syna. Teraz jego 2 synów ubiega się o zachowek. I tutaj moje pytanie: Zachowek, który im przysługuje to jaka to część spadku.?

  Odpowiedz Cytuj
 • Witam. Moje pytanie związane jest z następującą sytuacją. Moja babcia w testamencie cały swój majątek przepisała na mnie i mojego brata. Wydziedziczyła równiez swojego syna. Teraz jego 2 synów ubiega się o zachowek. I tutaj moje pytanie: Zachowek, który im przysługuje to jaka to część spadku.?
 • Reklama

 • Zachowek przysługujacy wnukom  wynosi 1/2 udziału, który przypadałby wydziedziczonemu gdyby nastapiło ustawowe dziedziczenie, natomiast w przypadku gdyby wydziedziczony syn babci był niezdolny do pracy wówczas zachowek należby wnukom wynosiłby 2/3 tego udziału.
 • 2/3 również wtedy gdy wnuki są niepełnoletnie
 •  "Udział spadkowy, który przypadłby wydziedziczonemu przez spadkodawcę dziecku przypada zstępnym wydziedziczonego." (Orzeczenie Sądu Najwyższego -  Izba Cywilna, z dnia 28 maja 1971, sygn. III CZP 5/71)

  Wnukom wydziedziczonego syna przypada ten udział, który otzrymałby syn gdyby nie był wydziedziczony.

  Pełnoletniość odnosi się zatem do syna spadkodawczyni a nie jesgo zstępnych. Oni otrzymaja tylko taki ułamkowy udział jaki przypadłby im ojcu.

 • Witam! dzidkowie darowali dom z działką( mojej ciotce a siostrze ojca) z dożywotnim mieszkaniem tam. Ojciec niedawno zginął,czy jako jedynemu synowi ojca mam prawo starać sie o zachówek??? prosze o bardzo szybką odp.!!! z góry dziekuje! dziki333
 • Witam Nie jestem prawnikiem, ale tez staram sie o zachowek, wiec moge szybko podpowiedziec, ze trzeba ustalic czy darowizna byla przekazana na dluzej niz 10 lat wstecz od ewentualnej smierci dziadkow, bo nic nie piszesz czy Oni nadal zyja. Pozdrawiam
 • tzn. babcia nie żyje 21 lat a dziadek 10,byłem u radcy i powiedział mi ze w 2000r.została sporzadzona umowa darowizny dla ciotki!czyli na to wychodzi ze tuz przed smiercią dziadka! nie wiem czy mój ojciec sie zrzekł i odpisał od majątku!jeśli okarze sie ze sie nie odpisał tzn ze ciotka powinna mnie spłacic? prosze o szybką odp! dziki333
 • Piszesz, że dziadkowie podarowali ciotce a umowa była w 2000 r. przy czym babcia nie żyje już 21 lat. Jeśli tak jest to babcia nie mogła być darczyńcą. Chyba, że nie była współwłaścicielką tego co było darowane i tylko dziadek darował. Mało to prawdopodobne bo jeśli byli małżeństwem to istniała wspólność małżeńska. Po śmierci babci należało wówczas przeprowadzić spadek, tym bardziej, że były dzieci /twój ojciec i jego siostra/. Poza tym zachowek należy się przy dziedziczeniu testamentowym a nie przy umowach darowizny, jakie sporządzono za życia darczyńców.
 • czyli po smierci babci jej połowa nie przechodzi na dziadka?? wtedy on za zycia mogłby podarowac calosc ciotce!!? testamenu nie było,tylko ta umowa darowizny z 2000r. to mam prawo do zachowku czy nie??? prosze o odp. bo nie wiem co robić dziki333
 • Jesli nie minelo jeszcze 10 lat od chwili darowizny na dzis!!!,to spiesz sie do Sadu i zakladaj pozew o zachowek zanim bedzie za pozno.
 • Jesli nie minelo jeszcze 10 lat od chwili darowizny na dzis!!!,to spiesz sie do Sadu i zakladaj pozew o zachowek zanim bedzie za pozno. Ale jesli jestes pewny, ze nie bylo testamentu, to trudno tu mowic o zachowku, sprawdz na wszelki wypadek w sadzie spadku, czy nie byl pozostawiony testament i nie bylo przeprowadzone postepowanie spadkowe po dziadku o stwierdzenie nabycia spadku, tam sie dowiesz czy byl testament czy nie
 • Jesli nie znasz sygn akt, to szukaj po nazwisku w sekretariacie sadu musza znalezc akta sprawy po dziadku
 • no raczej na 90% według mnie nie było testamenu tak tez powiedział mi radca prawny! tzn ze jak go nie było to nic mi sie nie należy tak?? radca mi powiedział jak wczesniej pisalem ze w 2000r została zawarta umowa darowizny na korzysc ciotki.to mój ojciec nic do tego nie miał??a teraz ja. dziki333
 • Dziadek i babka mieli 100 procent majatku w 2 rownych czesciach, babka umiera i jej czesc zostaje podzielona miedzy dziadka i 2 dzieci w czesciach rownych. Tak bylo u nas. Twoj ojciec powinien automatycznie odziedziczyc od swojej matki-Twojej babki min. 16,6 procent majatku, jesli sie tego nie zrzekl, to byl wlascicielem tej czesci schedy spadkowej po swojej matce i tego nigdy legalnie nie mogl jego ojciec, a Twoj dziadek przekazac nikomu w darowiznie bez zgody Twojego ojca. Idz i sprawdz ksiegi wieczyste, w starostwie tam gdzie znajduje sie nieruchomosc dostaniesz nr ksiegi wieczystej domu podarowanego ciotce i wtedy przegladniesz sobie cale akta w archiwum sadu-tam bedzie umowa darowizny w formie aktu notarialnego! Pozdrawiam
 • Dziki333 Chyba nie zamierzasz sie tak szybko poddac i nie walczyc o swoje prawa do konca...!? Wez jakiegos dobrego prawnika i przedstaw mu nastepujace przepisy kodeksu cywilnego: Art.991.S2 Art.1000.S1 Art.1001 Art.1002 Art.1007.S2 i powiedz mu, zeby wystapil do obdarowanej ciotki z zadaniem zaplaty zachowku... Powodzenia!
 • a jeśli ojciec sie zrzekł?to nie należy mi sie zachowek tak słyszałem. gdyby tego nie zrobił to umowa by nie powstała na rzecz ciotki. ale sprawdze to czy notarialnie ojciec sie zrzekł. Myślisz ze jak postąpie tak jak piszesz to osiagne swój cel? dziki333
 • Wystap do tej ciotki z wezwaniem do dobrowolnej zaplaty zachowku-do tego nie jest potrzebny prawnik-wzor znajdziesz w necie i zobaczysz jaki bedzie odzew od obdarowanej. Jesli sie zrzekl, to ciagle mozesz podnosic teze, ze jego decyzja byla oparta na nieracjonalnych przeslankach i wnosic, ze jego oswiadczenie woli bylo niewazne. Pozdrawiam serdecznie.
 • Dziadkowie w testamencie zapisali nieruchomość swoim dwóm wnukom, trzeci wnuk po nieżyjącej córce nic nie otrzymał. Czy ma on prawo dochodzić zachowku od spadku ? Jeśli tak to w jaki sposób?
 • Witam, czy jeżeli dziadkowie zapisali mi w testamencie notarialnym swój majątek, to czy ich dzieci mogą domagać się zachowku ? Czy zachowek dotyczy tylko sytuacji kiedy testament jest na kogoś nie z rodziny?
 • Zachowek polega na zapewnieniu określonym w ustawie osobom pewnej korzyści pienieżnej ze spadku, nawet jeśli pominieto ich w testamencie. Wiec z pewnością mogą się domagać zachowku.
 • Jeśli to mieszkanie to wszystko co po dziadkach zostało to licz się z tym ze będziesz musiał cos wybulić rodzinie.
 • Seagon
  Wysłany: 2017-10-07 13:02:09

  Witam. Moje pytanie brzmi. Czy po ustaleniu zachowku i spłacenia go to ci którzy się o niego starali muszą się wymeldowac z domu czy oni będą widnieje cały czas na meldunku
 • Ewa
  Wysłany: 2018-01-29 12:46:45

  Bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi bo nie znalazłam, mianowicie zmarł mój dziadek,ma dwie córki(jedną z nich to moja matka) zostawił testament w którym wydziedziczył moja matkę (uważamy ze niesłusznie, dziadek był zmanipulowany przez druga córkę i jej dzieci, zresztą nieważne) pytanie moje brzmi czy ja jako zstepna po mojej matce mogę wystąpić do sądu o zachowek po dziadku, jeśli moja matka żyje? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane