Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Zachowek po babci

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam serdecznie.
  Proszę o poradę.Czy należy mi się zachowek ?
  Sprawa wygląda następująco:
  Moja babcia,mama mojego nieżyjącego taty,zmarł przed nią,ma jeszcze żyjącą córkę,której w formie darowizny przekazała mieszkanie.Wpisu do księgi wieczystej nie widziałem.Teraz pytanie czy należy mi się zachowek jak babcia umrze,ja babcią się opiekuje,pomagam,jej córka nie mieszka w tym mieszkaniu,nie jest zameldowana,ma jakies problemy finansowe i boi się że w momencie zameldowania,wierzyciele upomną sie o mieszkanie(grała na giełdzie i straciła dużo pieniędzy),mieszka za granicą.Babcia bardzo źle zrobiła,tak mi powiedziała w tajemnicy,ze przekazała mieszkanie córce,nie wiem jak było naprawdę,nie chce mi powiedzieć,podejrzewam ze sie czegoś boi,myślę że chodzi o długi córki.Czyli jest tylko córka,która dostała darowiznę mieszkania i ja.Mój tato nie żyje.Co robić? Czy można zobaczyć wpis do księgi wieczystej,czy jest to jawne,i gdzie to można uczynić ? Testamentu babcia nie zrobiła.Może coś pomyśleć nad testamentem i nic nie mówić córce ?Pozdrawiam.Arek.

  Odpowiedz Cytuj
 • Księgę wieczystą możesz przeglądnąć w sądzie - wydział ksiąg wieczystych - właściwość miejscowa wg położenia nieruchomości (czyli jeśli mieszkanie jest w Zakopanem to wtedy księga wieczysta jest w sądzie w Zakopanem). Oczywiście o ile dla tej nieruchomości księga została założona. Testament może babcia spisac w każdej chwili co do majątku który posiada (czyli to co "stoi" na nią). Jeśli mieszkanie zostało przepisane na córkę to babcia nie jest juz włąscicielem i nie może teraz spisać testamentu na to mieszkanie. Jesli mieszkanie przekazała w formie darowizny to zawsze moze tą darowiznę odwołać (np. ze względu na rażącą niewdzięczność obdarowanego). Jesli mieszkanie nie zostało przepisane a jedynei babcia powiedziała ze bedzie córki to teraz moze spisac testament i wskazać kogoś innego do dziedziczenia. Testament może do smierci zmienaic ile chce.
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Zachowek - definicja

  Co to jest zachowek?

 • Pozew o zachowek

  Prawo do zachowku przysługuje mi i bratu. Czy powinniśmy wystąpić do sądu oddzielnie czy razem na jednym pozwie?

 • Darowizna mieszkania spółdzielczego

  Babcia posiadająca prawo spółdzielcze własnościowe do lokalu mieszkalnego pragnie podarować je za swojego życia pełnoletniemu wnukowi będącemu synem jednego z jej czworga dzieci. Czy w takiej sytuacji dzieciom babci oraz ich dzieciom należy się zachowek, czy też prawo własności wspomnianego mieszkania przechodzi w całości na obdarowanego? Czy w akcie darowizny można również zastrzec, że darowane jest mieszkanie (prawo do niego) wraz ze znajdującymi się tam przedmiotami, czy też powinny być one szczegółowo wymienione?

 • Dziedziczenie mieszkania po ojcu

  Mój ojciec posiada mieszkanie jest wdowcem. Moja rodzona siostra dostała od Babci (matki ojca) mieszkanie, które sprzedała. Ojca mieszkanie jest obciążone pożyczką hipoteczną, którą wzięłam ze swoim mężem na remont mieszkania ojca. Mieszkanie od Babci było warte 1/5 wartości mieszkania ojca. Czy ojciec może np. w testamencie zapisać mi 3/5 swojego mieszkania? Wtedy siostra dostałaby 2/5 + 1/5 w formie mieszkania po Babci ? Czy w takiej sytuacji, przy takich zapisach w testamencie, siostrze przysługuje jeszcze zachowek? Czy zachowek nie przysługuje, jeśli ma już zapisaną jakąś część majątku?

 • Zachowek

  Otrzymałem zachowek, przy tym wytoczone zostało roszczenie o zachowek większości sumy mojego zachowku. Co zrobić w takiej sytuacji?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane