Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Zachowek po babci

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Witam serdecznie.
    Proszę o poradę.Czy należy mi się zachowek ?
    Sprawa wygląda następująco:
    Moja babcia,mama mojego nieżyjącego taty,zmarł przed nią,ma jeszcze żyjącą córkę,której w formie darowizny przekazała mieszkanie.Wpisu do księgi wieczystej nie widziałem.Teraz pytanie czy należy mi się zachowek jak babcia umrze,ja babcią się opiekuje,pomagam,jej córka nie mieszka w tym mieszkaniu,nie jest zameldowana,ma jakies problemy finansowe i boi się że w momencie zameldowania,wierzyciele upomną sie o mieszkanie(grała na giełdzie i straciła dużo pieniędzy),mieszka za granicą.Babcia bardzo źle zrobiła,tak mi powiedziała w tajemnicy,ze przekazała mieszkanie córce,nie wiem jak było naprawdę,nie chce mi powiedzieć,podejrzewam ze sie czegoś boi,myślę że chodzi o długi córki.Czyli jest tylko córka,która dostała darowiznę mieszkania i ja.Mój tato nie żyje.Co robić? Czy można zobaczyć wpis do księgi wieczystej,czy jest to jawne,i gdzie to można uczynić ? Testamentu babcia nie zrobiła.Może coś pomyśleć nad testamentem i nic nie mówić córce ?Pozdrawiam.Arek.

    Odpowiedz Cytuj
  • Księgę wieczystą możesz przeglądnąć w sądzie - wydział ksiąg wieczystych - właściwość miejscowa wg położenia nieruchomości (czyli jeśli mieszkanie jest w Zakopanem to wtedy księga wieczysta jest w sądzie w Zakopanem). Oczywiście o ile dla tej nieruchomości księga została założona. Testament może babcia spisac w każdej chwili co do majątku który posiada (czyli to co "stoi" na nią). Jeśli mieszkanie zostało przepisane na córkę to babcia nie jest juz włąscicielem i nie może teraz spisać testamentu na to mieszkanie. Jesli mieszkanie przekazała w formie darowizny to zawsze moze tą darowiznę odwołać (np. ze względu na rażącą niewdzięczność obdarowanego). Jesli mieszkanie nie zostało przepisane a jedynei babcia powiedziała ze bedzie córki to teraz moze spisac testament i wskazać kogoś innego do dziedziczenia. Testament może do smierci zmienaic ile chce.
    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane