Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

ZACHÓWEK PROSZE O POMOC.... ...

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Witam państwa! Mam problem. Zmarli mi rodzice. Przed smiercia moich rodzicow moj brat W OGOLE sie nimi nie interesowal. Oswiadczyc o braku zainteresowania ze strony rodziny mojego brata i jego samego moze sasiad moich zmarlych rodzicow oraz matka mojej zony ktora miala z nimi dobry kontakt. Tato wydziedziczyl w testamencie mojego brata natomiast Mama tego nie zdazyla zrobic. Od strony spadku mojej mamy pieniadze zostaja splacane ustalone miedzy nami ale jak sie okazalo istnieje cos takiego jak ZACHOWEK o ktory moga sie ubiegac zstepni mojego brata , jego synowie .. Czy na podstawie tego jak moj brat oraz jego rodzina w ogole sie moimi rodzicami nie interesowali i nie pomagali kiedy ja zawsze przy nich bylem mam szanse wygrac proces i jak najbardziej zredukowac ten zachowek?

    Czy dobra wola w sadzie jak i w ogole sad w sprawach spadkowych zwraca uwage na wszystkie aspekty moralne oraz finansowe ?

    Odpowiedz Cytuj
  • Zachówek należy się zawsze,a w przypadku wydziedziczenia danej osoby o zachowek maja prawo ubiegać się jego dzieci.Przed zachowkiem nie ma ucieczki.Aspekty moralne w tym przypadku nie maja żadnego znaczenia.
    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

  • zgadza sie zachówek sie należy i basta.
    Odpowiedz Cytuj
  • nie ma pani niestety większej opcji, zachówek się należy, nie wiem jak to jest w przypadku wydziedziczenia, ale to i tak w pani sprawie nie wazne, bo zmatrły nie moze juz nikogo wydziedziczyc.
    Odpowiedz Cytuj
  • jeżeli osoba zostało wydziedziczona to wówwczas nie ma ona prawa do zachowku, jednak jeżeli spadkodawca już zmarł, to nie ma sposóbu aby ominąć wyżej wspomniany zachowek a pani jaki spodkobierca nie ma możliwości wydziedziczenia tej osoby z tego spadku. moze pani jedynie wydziedziczyc te osobe z ewentualnego spadku po sobie.
    Odpowiedz Cytuj
  • moze pan przedstawic argumenty przemawiajace za tym ze brat nie łożył zadnych srodków na utrzymanie i pomoc rodzicom którzy byli starzy, tylko cała odpowiedzialnosc za pomoc spadła na pana, i powinno mu to byc odliczone od zaczowku.
    Odpowiedz Cytuj
  • Fakt iż brat został wydziedziczony nie sprawia, że traci on prawo do zachowku. Przeciwnie - właśnie wówczas je zyskuje - zachowek obowiązuje w przypadku dziedziczenia testamentowego. Zachęcam do lektury artykułu: Zachowek - kto jest uprawniony

    Odpowiedz Cytuj
  • Fakt iż brat został wydziedziczony nie sprawia, że traci on prawo do zachowku. Przeciwnie - właśnie wówczas je zyskuje - zachowek obowiązuje w przypadku dziedziczenia testamentowego. Zachęcam do lektury artykułu: Zachowek - kto jest uprawniony ale bzdura :)
    Odpowiedz Cytuj
  • Dlaczego bzdura? jak pan jest prawnikiem, to może ma pan to w małym palcu, ale wszyscy inni potrzebuja właśnie takie artykuły, dla laików. No chyba że coś w tym tekście jest nie tak, to niech pan napisze

    Odpowiedz Cytuj
  • wydziedziczenie to jest właśnie pozbawienie prawa do zachowku ;] Art. 1008.KC Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku: 1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego; 2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci; 3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.
    Odpowiedz Cytuj
  • a co jeżeli moja mama była jedyną osobą zajmującą się babcią za jej życia, rodzina całkowicie o niej zapomniała, teraz się upominają o zachówek? czy istnieje jakiś artykuł na który można się powołać? (zaniedbanie?) i czy mama jako osoba niepełnosprawna (grupa inwalidzka) ma jakieś przywileje? bo nie stać ją na sprzedaż mieszkania, nie ma innego, a tylko tak mogłaby spłacić zachówek, jedyne pieniądze to renta (nic nie zostało oszczędzone), oczywiście jeszcze opiekując się babcią tylko ona opłacała leki, opiekunki, rodzina umywała ręce.
    Odpowiedz Cytuj
  • można generalnie wnosić o obniżenie zachowku na podstawie zasad współżycia społecznego
    Odpowiedz Cytuj
  • Witam, Jezeli teściowie zrobili zapis notarialny żonie i jest ona wlascicielem domu z dzialka (tesciowie posiadaja zapis o dozywotnim uzytkowaniu calosci) to czy jej brat moze sie po ich smierci domagac zachowku? Jezeli może to w jakim procencie? Jak oblicza sie wartosc spadku do zachowku? na dzien sporzadzenia aktu notarialnego ktory zostal sporzadzony przez tesciow czy w dniu smierci teściów? Pytam ponieważ wszelkie remonty przeprowadzane są przez żone a wartosc dzialki wzrasta. Dziekuje za odpowiedzi.
    Odpowiedz Cytuj
  • jeśli to była zwykła darowizna ze służebnością to generalnie zachowek przysługiwać będzie ale nie znam szczegółów sprawy więc trudno się wypowiadać, bo może brat też dostał jakieś darowizny.. jeśli była dwójka dzieci to po śmierci pierwszego z rodziców - zachowek brata to 1/6 wartości stanu czynnego spadku po tym rodzicu. po śmierci drugiego z rodziców- ułamek przy zachowku wynosić będzie 1/4 remonty dokonane już po darowiźnie nie będą brane pod uwagę. czyli stan z chwili darowizny a wartość wg cen aktualnych
    Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane