Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Czy urlop zdrowotny to praca z kredą przy tablicy,czy tylko okres składkowy?

Czy to prawda,że od 1 lipca 2005 weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS-/DU.2005 nr 169 poz.1412/ Cytuję" 7. w art.32 w ust.1a uchyla sie pkt.2 " Oznacz,że do pracy w szczególnych warunkach nie zalicza sie tylko zwolnień lekarskich i urlopów macierzyńskich jakie miały miejsce po 14 listopada 1991. Teraz po uchyleniu pktu.2 w art.32 ust1a mówi się,że "przy ustalaniu okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub charakterze nie uwzględnia się: 1.okresów niewykonywania pracy,za które pracownik otrzymał po dniu 14 listop.1991 wynagrodzenie lub świadczenie z ubezpiecz.społecznego w razie choroby i macierzynstwa. 2.uchylony Punkt 2 brzmiał: okresów,w których na mocy szczególnych przepisów pracownik został zwolniony ze świadczenia pracy,z wyjątkim okresu urlopu wypoczynkowego. Dla ZUS urlop zdrowotny był właśnie zwolnieniem ze świadczenia pracy na mocy szczególnych przepisów A teraz pkt.2 już nie istnieje./obowiazuje/. Dlaczego ZUS w moim mieście twierdzi,że urlopy zdrowotne to praca i okresy składkowe,ale nie z kredą w ręku?

2005.12.27 12:40:30

Odpowiedzi w temacie: Czy urlop zdrowotny to praca z kredą przy tablicy,czy tylko okres składkowy? (23)

Coś mi sie obiło o uszy.Czytałam w internecie na forum Interklasy-forum dyrektorów. Poszukaj tam,to może jeszcze cos znajdziesz. Prześledziłam tę ustawę i wywnioskowałam,że powinno tak być jak piszesz. Urlopy zdrowotne powinny być zaliczane do pracy w szczegółnym charakterze. Przecież zdrowie nauczyciel traci w pracy. potem korzysta z przywileje przez rok i zdrowieje. To tak jakby pracował. Dlaczego usunięto ten punkt 2 w art.32 ustęp1a ? Kto niby ma na tym skorzystać? Co na to ZUS? Jak oni interpretują tę USTAWĘ? A może ktoś kumu przepisy prawa pracy nie są obce się wypowie?

2005.12.28 13:7:9

Też jestem zainteresowany tym tematem. Wcześniej pracowałem w pewnej wielkiej firnie , a po 15 latach przeniosłem sie do szkoły.Zrobiłem kwalifikacje pedagogicznei tak zostałe, W 2007 roku będę miał 20 lat z hakim pracy pedagogicznej,ale problem w tym,że przez ten okres byłem na urlopie zdrowotnym -dwa urlopy po 7 miesięcy. Jeszcze się znajdzie 2 miesiące zwolnień lekarskich. Sledzę od dłuższego czasu wszystkie publikacje dot.wcześniejszych emerytur,ale wszędzie są wyjaśnienia oparte na starych przepisach. Tych,które weszły w życie jeszcze przed 1.VII.2005. A jak to ma sie do dzisiejszych przepisów nikt nie wie. Albo nie chce wiedzieć.Nigdzie nie mogę takiej odpowiedzi usłyszeć,która by mnie satysfakcjonowała. Zadaje pytanie wprost: Czy zdrowotne to praca pedagogiczna czy nie? Przyczyna mojej niewiedzy jest bardzo prozaiczna, nie mam funduszy na prawnika,który by mi to wyjaśnił. Do wcześniejszej będzie mi brakowało ok.1/2 roku. Szkoda.

2005.12.29 10:49:58

Tuy znajdzesz informację www.znp.edu.pl/dane/plikiemerytura.pps

2006.2.23 19:55:43

Jeszcze raz bo w adresie jest bład www.znp.edu.pl/dane/pliki/emerytura.pps Znajdziesz tam dokładny spis okresów, których nie zalicza sie do pracy z kredą....

2006.2.23 20:0:35

UWAGA! UWAGA! UWAGA! Ta strona , której adres podałam, nie uwzględnia zmian wprowadzonych Ustawą z lipca 2005 roku, która w artykule 32 Ustawy Emerytalnej , w 1a uchyla punkt 2, który nakazywał odliczanie od okresu pracy o szczegól nym charakterze między innymi urlop zdrowotny. Z tego wynika, ze teraz taki urlop zalicza sie do tych 20 lat z kredą przy tablicy.

2006.3.5 10:17:25

Joanno! Ja tez mam takie informacje. Ale co z tego. jak ZUS w moim mieście nie zalicza okresow urlopow zdrowotnych do pracy o szczególnym charaktarze. Ciekawe,co będzie,gdy zlozę dokumenty o emeryturę ???Jeśli mi odmowią to chyba zlożę pozew do sadu pracy. Ale składam,bo nie mogę przegapic 2006 roku. Niedawno sad wydał wyrok w podobnej sprawie. Na korzyść pracownika oczywiście.

2006.3.6 22:5:23

Sprawą zaliczania urlopu zdrowotnego do emerytury zainteresowałam Rzecznika Praw Obywatelskich. Zajęli się tą sprawą , otrzymałam już 4 pisma z biura RZECZNIKA, PISZĄ , ŻE FAKTYCZNIE PRAWO NIE JEST TU JEDNOZNACZNE i że wciąż analizują przepisy prawne w tym temacie. JA PLANUJE PRZEJŚCIE NA EMERYTURE W GRUDNIU 2007r. WIĘC CZEKAM CIERPLIWIE CO Z TEGO WYNIKNIE Joanna

2006.11.1 16:51:20

ja chciałam odejść w tym roku ale zus odmówił mi z powodu urlopu zdrowotnego.Odejde w przyszłym roku ale nie wiem czy nie będzie gorszego przelicznika?

2006.11.9 17:14:1

witaj Joanno Jestem w tej samej sytuacji. Byłabym wdzięczna, gdybyś zechciała nawiązać ze mną kontakt mailowy i pomogła mi rozwiązać ten problem. Pogubiłam się zupełnie w tych przepisach, są pisane w taki sposób, żeby nie mozna było dochodzić swoich praw. Pozdrawiam Mirka pismak3@o2.pl

2006.12.7 13:31:56

Jestem ciekawa,czy wyjasniło sie cos w sprawie zaliczalności tych okresów tzn.urlopow zdrowotnych do kredy???

2007.2.1 23:29:5

Za urlop zdrowotny nie placi ZUS jak podczas zwolnienia lekarskiego a pracodawca czyli SZKOLA, swiadczenie wynosi 100% poborow plus wysl. lat i zaklad pracy odprowadza do ZUSU skldki emerytalne i inne tak jakbysmy pracowali normalnie WIEC ZUS zabiera skladki na nasza emeryture i za nasz urlop zdrowotny nie płaci ze swojej kasy ..........DLATEGO MUSZA ZALICZAC TEN OKRES urlopu zdrowotnego jako prace przy tzw. tablicy !!!!!!!!!!!!

2007.3.28 22:26:31

Otrzymałam w maju 5 list z biura RPO , że RPO zaskarzył ustawę z roku 2004 , która z moca wsteczną uniemozliwia zaliczanie do pracy w szczególnych warunkach L4, urlopow macierzyńskich itp. Potem znalazłam wzmianke w internecie i cisza. Nie wiem kiedy ta sprawa trafi na wokande Trybunalu, ale jest jakaś nadzieja. Oto cytat 04.24 18:16RPO zaskarżył do TK przepisy nowelizacji ustawy emerytalnej z 2004 r.Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy emerytalnej z 2004 r. wprowadzającą nowe zasady ustalania stażu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Kochanowski we wniosku do TK ocenił, że jeden z zapisów ustawy wprowadza 'zaostrzenie z mocą wsteczną' dotychczasowych warunków nabywania prawa do wcześniejszej emerytury. (kif, PAP) http://www.rzeczpospolita.pl/News/1,40,69352.html?rss=1

2007.5.17 19:47:17

Joanno,mysle,że dopiero jesienią sejm podejmie jakieś decyzje odnosnie nauzycieli.Ale gdyby tak sie nie stalo,po zasiegnieciu porady u prawnika,skladam wypowiedzenie 30 grudnia i dalej będe sadzic się o swoje prawa nabyte,czyli o zaliczenie urlopu dla poratowania zdrowia do stazu pracy nauczycielskiej. Rozmawiałam nawet z panią naczelnik ZUS w moim mieście,która zapewniła mnie ,ze na dzień dzisiejszy nie ma takich przepisów,które pozwolilyby zaliczyc ten okres nieobecnosci w pracy do pracy nauczycielskiej. A mnie sie wydawalo,ze ustawa weszła w 2004 roku czyli juz po moim urlopie,a w roku 2005 w ustawie o emeryturach i rentach wprowadzono zapis,ze w at 32 uchylono w punkcie.1 ustep 2.Czyli to co nas interesuje.Nie wiem kto mowi prawdę? Czy moj prawnik czy ZUS?

2007.7.11 22:14:22

W dniu 1 lipca 2005r. Sejm RP uchwalił kolejną już ustawę o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 169, poz. 1412), która weszła w życie z dniem 1 listopada 2005 r. Mocą tej ustawy uchylony został w art. 32 ust. 1a pkt 2, na podstawie którego do okresu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze nie były zaliczane okresy, w których na mocy szczególnych przepisów pracownik został zwolniony ze świadczenia pracy, z wyjątkiem okresu urlopu wypoczynkowego. A zatem od dnia 1 listopada 2005 r., tj. od momentu wejścia w życie tej nowelizacji ponownie do okresu pracy w szczególnym charakterze nauczyciele będą mogli wliczyć m.in. urlop dla poratowania zdrowia, stan nieczynny, etc. Brak będzie bowiem podstawy prawnej, która umożliwiłaby ZUS-owi odmowę zaliczenia tych okresów. Czyli ustawa jest,a Zus twierdzi,ze nie ma takiej ustawy.Mam metlik w glowie.A bardzo moi zalezy na uztskaniu praw do emerytury jeszcze do konca 2007 roku. Zdrowie już nie to,wiec do 60-tki nie popracuje,Ale jeszcze rok czy dwa lata dałabym rade. Joasiu,co slychac z Twoja emeryturą???

2007.7.11 22:30:35

jestem w podobnej sytuacji .31 12 2006r musiałam zwolnić się z pracy w szkole ponieważ chciałam przejść na wcześniejszą emeryturę .ZUS odmówił mi prawa do tejże ,nie zaliczając urlopu dla poratowania zdrowia do okresu pracy w szczególnym charakterze.Do dziś nie wiem co będzie dalej nie mam pracy,kolejną rozprawę w sądzie mam mieć 21 stycznia 2008.proszę o informację jeśli komuś udało się z ZUS-em wygrać. annnam-56@o2 .pl

2008.1.10 15:57:59

Spełnienia wymogu pracy w szczególnym charakterze, która musi być wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu, zdaniem SN w praktyce nie da się sprawdzić. By można było uznać dany okres za uprawniający do wcześniejszej emerytury, wystarczy powierzyć pracownikowi szczególne obowiązki w umowie o pracę. Wtedy okres ten obejmuje również przerwy w pracy spowodowane różnymi przyczynami, np. urlop wypoczynkowy, niezdolność do pracy z powodu choroby, za które pracownikowi wypłacono wynagrodzenie. Są traktowane jako usprawiedliwione nieobecności w pracy ( IIUK219/04). W konsekwencji SN przyjął, że do okresu pracy w szczególnym charakterze, o którym mowa w art. 88 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta nauczyciela należy wliczać wyłącznie okresy niezdolności do pracy z powodu choroby i macierzyństwa oraz okresy urlopu udzielanego dla poratowania zdrowia sprzed 1 lipca 2004 r., to jest sprzed dnia wejścia w życie art. 32 ust. 1 a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ja jestem po dwóch rozprawach i wnioskuję z nich ( nie mam jeszcze pisemnego uzasadnienia) ze sady zaliczaja urlopy dla poratowania zdrowia sprzed 01.07.2004r na 100% a po 1.11.05r raczej mozna mieć nadzieje, popatrz również na wyrok SN II UK 219/04 z 05.05.2005r i powodzenia trzymam i wspieram duchowo te nasze trudne drogi do emerytury, prosze daj znać po . Teresa moj e-mail: tkaczorek6@wp.pl

2008.1.20 18:5:14

NIestety .Rozprawa odbyła się sędzina powiedziała iż moje odwołanie podtrzymuje.Dziś na ogłoszeniu wyroku dowiedziałam się ,że jest odwrotnie-przegrałm.Nie mam siły nawet pisać może ktoś wie co jeszcze mogę ?

2008.1.28 17:39:48

Odpisz proszę jaki wyrok zapadł, czy udało Ci sie wygrać.

2008.1.31 18:38:4

Odpisz proszę czy udało Ci sie wygrać.

2008.1.31 18:39:3

Annam napisz dokładniej prosze czy nie zaliczono Ci urlopu zdrowotnego z przed 2004 r. czy z późniejszego okresu. Możesz się odwołac do SN.

2008.1.31 18:45:21

Olu właśnie otrzymałam wyrok z uzasadnieniem :urlop zdrowotny (przełom1995/1996r ) mi zaliczono ,nie zaliczono mi zsiłków chorobowych ,więc nie mam szans na emeryturę.(brakuje ok 11 m-cy)

2008.2.18 16:20:5

Drogie kolezanki. Odsyłam Was do najnowszwgo numeru Glosu Nauczycielskiego ( nr 8 z 20 .02.2008 r. artykuł Pytaj! Odpowiadamy autor: Joanna Skrobisz wyraznie pisze , że do pracy w szczególnym charakterze nie wlicza się urlopow dla poratowania zdrowia tylko z okresu miedzy 01.07 2004 r a 31.10.2005 r. a natomiast zwolnienia lekarskie po 1 lipca 2004r.Wiec musimy walczyć z ZUS az do wygrania chocby to miał być SN. Pozdrawiam Wszystkich.Teresa

2008.2.24 15:25:17

niestety dziś sąd apelacyjny ,oddalił moją apelację dotyczącą zaliczenia mi do "kredy "zwolnień lekarskich,które były przed lipcem 2004 r

2008.4.28 13:11:34

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika