Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

renta

1.Czy osoba chorujaca na cukrzyce insulinozalezna może otrzymać rentę
2.Osoba po stendach (bez zawału) leczona kardiologicznie może dostać rentę ?

2009.4.13 10:37:0

Odpowiedzi w temacie: renta (12)

Witam,
Jestem studentka 5 roku, od śmierci mojej mamy pobieram rentę, za rok pójdę do pracy i chciałam się dowiedzieć czy wtedy renta tak przejdzie na mojego tatę, tylko że tuż przed śmiercią taty rodzice się rozwiedli.

2010.5.6 12:25:24

Witam
Mąż mojej siostry pracował za granicą, zmarł w lutym. Czy ona jako żona mam prawo do renty po nim?


2010.7.12 13:22:9

Takie pytanie najlepiej zadać w konsulacie kraju, w którym mąż Pani siostry pracował.

2010.7.13 12:28:23

witam
Czy jest możliwe otrzymanie renty w Polsce jesli mieszka sie poza granicami tego kraju? z góry dziękuje

2010.8.6 12:23:32

Witam Mam problem pobierałam przez pól roku rente rodzinną i teraz urząd chce zwrotu nie pracuje i nie mam z czego oddac co moge zrobić? z góry dziękuję za odpowiedzi

2010.8.16 9:17:33

witam
Niedługo wychodzę za mąż mam 21 lat i studiuję moja mama nie żyje i czy po ślubie będę dalej dostawać rentkę aż do końca nauki?Z góry dziękuję za pomoc

2010.8.17 10:41:10

Zawrcie związku małżeńskiego nie ma wpływu na prawo do renty rodzinnej. Zgodnie z art. 68 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych:


1. Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej: 


1) do ukończenia 16 lat; 

2) do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo 

3) bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2. 

2. Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.



Prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba, ulega zawieszeniu w razie osiągania przychodu w kwocie wyższej niż 130 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. (art. 104 ust. 7)


W razie osiągania przychodu w kwocie przekraczającej 70 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, nie wyżej jednak niż 130% tej kwoty, świadczenie ulega zmniejszeniu.

2010.8.17 14:11:49

Witam
Mam pytanie czy jeśli mam legitymację emeryta-rencisty, ale tylko dlatego że dostje rentę po zmarłej matce czy z tego powodu należą mi się jakieś ulgi np.komunikacyjna?Z góry dziękuję

2010.8.18 9:18:20

Witam mam takie pytanie mój znajomy dostaje rentę po zmarłym ojcu, a co w przypadku gdy mama tez umrze?Czy tez po niej przysługuje mu renta?Pytam się dlatego, że mama kolegi jest już w bardzo ciężkim stanie.Z góry dziękuję za pomoc

2010.8.19 10:39:15

Witam. Mam pewne pytanie. Odkąd jestem pełnoletni dostaje na siebie rentę po zmarłym ojcu. Zawsze dostarczałem zaświadczenia o nauce na czas i przeważnie nie miałem przerw w świadczeniu lecz teraz poszedłem na studia niestacjonarne i tak się złożyło, że nie miałem okazji wziąć zaświadczenia na czas i przerwano mi rentę. Trwa to już ok. 3 miesięcy czy istnieje możliwość, żebym dostał te pieniądze, które przepadły ze zwrotem czy w jakiś inny sposób, szczerze mówiąc prawnie mi się należą? Czy zostaje mi tylko pluć sobie w brodę i obwiniać siebie za niemoc w dostarczeniu kwitka na czas?
Pozdrawiam Adam.

2011.11.23 21:49:34

Witam.Mam 51 lat, od 9 lat nie pracuję, od 5 lat leczę się na PCHOP (przewlekła choroba obturacji płuc).Mam 20 lat przepracowanych (lata składkowe i nieskładkowe).Jestem też po radykalnej operacji raka szyjki macicy,cierpię też na depresję od paru lat. Jestem ubezpieczona u męża w pracy.Czy mam szansę na dostanie renty ?? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie. :)))

2013.9.25 18:39:2

Witam
Mam pytanie, chciałbym sie dowiedzieć czy należy mi sie jakaś renta po zmarłym Tacie, ponieważ nie jestem pewien do konca po tym co czytałem na stronie Zusu.

tata w chwili śmierci miał 48lat, przepracowane razem ze szkołą tylko 13 lat. Ostatni rok na pewno pracował tylko na umowe zlecenie a pewnie i wiecej niz rok. Ja studiuje i pracuje, wiem ze ze wzgledu na moje zarobki sie nie należy, powyzej 2000netto. Ale gdybym nie pracował to czy w ogóle by mi się należała jakaś. Mam nadzieje ze to co napisałem to wystarczy do określenia jeżeli czegoś jeszcze potrzeba to podam.

2013.10.15 15:42:25

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika