Forum prawne

Zasiłek Rodzinny - wysokość, kryteria przyznania

Witam Mam takie pytanie syn moj 5.03.skonczyl 21 lat i w czerwcu 2004r konczy szkołe srednia do kwietnia wypłacał mi ZUS rodzinne bo jestem na rencje inwalidzkiej teraz ma urzad miasta wyplacac bo od 2003r wychowuje sam syna i powinienem otrzymac rodzinne wraz z dodatkiem 170 zł Bylem w urzedzie miasta i powiedzieli ze juz mi sie rodzinne ani dodatek nie nalezy bo syn skonczył 21 lat w marcu mi sie wydaje ze do konca nauki to znaczy czerwca 2004 + wakacje powinien dostac rodzinne .prosze o zdanie znawcow tematu pozdrawiam wojtek
(wojtala)

2004.5.2 0:0:0

Odpowiedzi w temacie: Zasiłek Rodzinny - wysokość, kryteria przyznania (51)

Poprzednie przepisy stanowiły, że zasiłek rodzinny należał się do ukończenia nauki pomimo ukończonego wieku jeżeli nauka przypadała na ostatni bądź przedostatni rok szkolny. Obecnie jeżeli syn kończy 21 lat to zasiłek się nie należy. Nie ma znaczenia czy się uczy, czy też nie. Przykro mi więc - zasiłek należy się na dziecko tylko do momentu ukończenia 21 roku życia.

2004.5.3 14:15:34

Jak zgodnie z prawem powinnam postąpić w sytuacji, kiedy jestem matką samotnie wychowującą dwoje dzieci (17 i 18 lat) i przeprowadzam się do nowego mieszkania zabierając ze sobą tylko jedno dziecko? Chodzi o zasiłek rodzinny w wys. 170 zł na dziecko, przysługujący zgodnie z nowelizacją ustawy o zasiłkach rodzinnych. Córki po naradzie rodzinnej podjęły decyzję, że młodsza pozostaje z ojcem. Oczywiście będzie mogła ze mną zamieszkać, jeśli wyrazi taką wolę. B. mąż ma ograniczone prawa rodzicielskie oraz płaci na każde dziecko po 60 zł alimentów. Chcę postąpić wobec b. męża lojalnie, wobec tego jestem gotowa zrezygnować z alimentów (w sumie 120 zł), a zachować zasiłek rodzinny (2x170 zł = 340 zł). Jednak jeśli w grę wchodzą "większe" pieniądze, b. mąż może rościć o nie pretensje. Jak wybrnąć z takiej sytuacji? Co powinnam zrobić z punktu widzenia prawa?
(Dyskutantka)

2004.5.4 0:11:47

a nie prościej (i bardziej fair wobec byłego męża) byłoby gdyby zrezygnowała pani z alimentów na córki, skoro jedna będzie pozostawała na pani utrzymaniu a druga na utrzymaniu ojca? (z kwoty zasądzonych alimentów wnioskuję że mąż nie ma lepszej sytuacji finansowej niż pani i poziom życia dzieci byłby wyrównany). W tej sytuacji i pani i były mąż będziecie otrzymywać 170 zł na dziecko pozostające pod opieką każdego z was. Oczywiście kwestie przejęcia opieki należałoby uregulować sądownie.

2004.5.9 16:37:57

Witam prosze o informacje czy od kwoty podatku należnego branego pod uwage przy zasiłku rodzinnym odlicza się nadpłacaną kwotę z tytułu ulgi remontowej z lat poprzednich kwota ta została mi odliczona od podatku przy zaświadczeniu o dochodach z US dziękuje

2005.12.9 11:41:11

Witam, chciałbym poznać kryteria dochodowe pozwalające otrzymać zasiłek rodzinny od września 2010. Z góry dziękuję.

2010.5.5 11:11:27

Zgodnie z ustawą kwoty maksymalnego dochodu na osobę oraz wysokości świadczeń rodzinnych podlegają weryfikacji co 3 lata, z uwzględnieniem wyników badań progu wsparcia dochodowego rodzin. Ostatnia weryfikacja miała miejsce we wrześniu 2009 roku a więc od następnego okresu świadczeniowego nie ulegnie zmiana zarówno kwota maksymalnego dochodu jak i wysokość świadczeń.


zasiłek rodzinny przysługuje jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 504,00 zł. Natomiast w przypadku gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 583,00 zł.


 


Warto wyjaśnić w jaki sposób liczone jest przekroczenie dochodu (z uwzględnieniem kwoty najniższego zasiłku). Mianowicie sumuje się maksymalny dochód na członka rodziny (dla przykładu w trzyosobowej rodzinie jest to 504 x 3 czyli 1512 zł a następnie dodaje się kwotę najniższego zasiłku obliczoną również na trzy osoby – obecnie najniższy zasiłek to 68 zł., a więc na trzy osoby 204 zł.. Tym samym zasiłek rodzinny nie będzie przysługiwał jeżeli rodzina osiągnie dochód w trzyosobowej rodzinie 1716 zł.. Jednakże rodzina musi spełnić warunek mówiący o otrzymywaniu zasiłku w poprzednim okresie. W przeciwnym wypadku kwota do kwoty maksymalnego dochodu nie wlicza się minimalnego zasiłku na osobę.

2010.7.26 12:30:18

Witam
Jestem samotną matką, moje dziecko we wrześniu idzie do pierwszej klasy. Czy ja mogę ubiegać się o dofinansowanie na wyprawkę szkolną i inne zasiłki dla samotnej matki? Proszę o informację.

2010.7.30 13:39:56

Witam
Samotnie wychowuję syna, on w tym roku dostał się na studia, nie mam jak mu pomóc, czy mogę ubiegać się o zasiłek rodzinny ze względu na tą sytuację?


2010.8.4 8:46:56

Witam,
Jakie są kryteria przyznania zasiłki rodzinne. Kto ma do niego prawo.

2010.8.5 8:30:36

witam
mam takie pytanie czy konkubent może starać sie o zasiłek rodzinny pracując za granicą? Z góry dziękuję za pomoc

2010.8.6 11:40:38

z tego co wiem to próg dochodowy jest zamrożony od 2006 roku,w 2009 roku zgodnie z umową komisji trójstrojnej powinień być próg podniesiony do góry ale komisja swoje a rząd swoje i tak podnieśli tylko kwoty zasiłku rodzinnego a próg pozostal na tym samym poziomie.na ten rok z tego co mi wiadomo narzie nic sie nie zmieniło i nadal tak jak już od kilku lat pozostaje kwota 504zł lub 583 zł w przypadku gdy posiada sie orzeczenie o niepełnosprawnosci na dziecko.pobieram taki zasiłek dlatego wszystkie zmiany sledze na bierząco.

2010.8.12 0:5:50

Witam.
Czy jeśli dostanę zasiłęk rodzinny to mogę się obawiać, że mój były mąż wniesie sprawę o zmniejszenie alimentów? Czy sąd może je obniżyć?

2010.8.19 13:23:34

Czy jeśli otrzymam ulgę na dzieci to zwiększy się mój dochód? Czy w związku z taką ulgą i przekroczeniem ewentualnym minimalnej kwoty mogę nie dostać zasiłku rodzinnego?

2010.9.6 9:30:17

Mam pytanie: czy stypendia naukowe i socjalne członków rodziny są wliczane do dochodu przy ustalaniu prawa do zasiłku rodzinnego?

2010.9.23 12:47:50

Witam
Kiedy samotnej matce wychowyjącej dziecko nie należy sie zasiłek rodzinny?Z góry dziękuję za informacje

2010.9.24 10:21:24

Witam
Chciałem starać się o zasiłek rodzinny, wyczytałem w internecie, że \"Prawo do zasiłku rodzinnego oraz dodatków ustalane jest w oparciu o kryterium dochodowe. Wynosi ono 504zł lub 583 zł \" W jaki sposób to dokładnie policzyć,mam odjąć wszystkie składki? czy premia jubileuszowa będzie podwyższać mi dochód?

2010.11.2 15:37:52

Witam. Chciałbym się dowiedzieć do kiedy można składać wniosek o zasiłek rodzinny.

2010.11.5 16:35:47

Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych na nowy okres zasiłkowy 2010/2011 są przyjmowane: od dnia 1 września do 30 listopada 2010r.

2010.11.5 16:36:41

Witam
Mam ogromny problem z moim byłym mężęm dowiedziałam się że pobira on zasiłek rodzinny na dziecko, a dziecko mieszka ze mną.Co mogę zrobić?Bo nawet nie przesyła tych pienięzy na synka?Z góry dziękuję za pomoc

2010.11.18 15:36:43


Witam
Gdzie mam donieść, że mój mąż bierze zasiłek rodzinny na dziecko, a dziecko jest ze mną nie daje nam nawet grosza z tego zasiłku.Z góry dziękuję za informacje

2010.11.25 13:24:52

Witam
Mam pytanie jakie dokumenty trzeba złożyć jesli chcę się starać o zasiłek wychowawczy?Chodzi mi już o rok 2011 z góry dziękuję za informacje

2010.12.14 13:1:32

Witam
Mam pytanie składam wniosek o zasiłek rodzinny, mam pytanie co do dochodu czy w każdej sytuacji ten dochód dzielimy przez 12 miesięcy nawet jak się nie pracowało przez ten okers tylko np. 8 miesięcy?Z góry dziękuję za pomoc

2010.12.15 12:54:8

Witam , jak się zmienia kryteria dla zasiłków rodzinnych na 2011? czy próg dochodowy pozostanie nadal na takim śmiesznym poziomie?

2010.12.17 15:32:58

Witam, chciałbym poznać kryteria dochodowe pozwalające otrzymać zasiłek rodzinny od stycznia 2011. Z góry dziękuję.

2010.12.17 15:48:17

Może ktoś tutaj mi pomoże: co trzeba zrobić, aby dostać zasiłek rodzinny?

2010.12.19 18:17:33

Kto może się starać o zasiłek rodzinny?

2010.12.21 14:8:6

Przysługuje, jeżeli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 504zł lub 583 zł (jeżeli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne) netto.
Wysokość zasiłku rodzinnego wynosi miesięcznie:
1) 68,00 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia;
2) 91,00 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia;
3) 98,00 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia.

2010.12.21 14:8:35

Witam, mianowicie otrzymuję zasiłek rodzinny na troje dzieci, dostaję również dodatek na trzecie dziecko.Córka podpisała umowę o pracę na okres próbny Czy będę musiała zwrócić do MOPS otrzymany na nią zasiłek i dodatek na trzecie dziecko?
Czy być może dalej przysługuje zasiłek rodzinny, w co wątpię?

2011.2.4 14:38:17

Witam!



Mam 22 lata i jestem studentką. Mój tata ma gospodarstwo rolne i całe życie na nim pracował. Był ubezpieczony w krusie i teraz raz na kwartał dostaje rente w wysokości ok. 400 zł. Moja mama jest schorowana i ma rente, którą także dostaje raz na kwartał w równie śmiesznej wysokości. Staraliśmy się o zasiłek rodzinny, ale po przeliczeniu okazało się, że mamy za duży areał gruntów.



Czy jest jakieś rozwiązanie prawne w tej sytuacji.

Za taki miesięczny dochód jest bardzo ciężko przeżyć.



Proszę o pomoc.

2011.3.22 9:45:40

witam



gdy rodzic skorzystał z ulgi podatkowej na dziecko w rozliczeniu rocznym pit to czy może ubiegać się o zasiłek rodzinny?

jakie kryteria dochodowe musi spełnić?

2011.5.11 11:38:54

Matka mojego syna chce żebym napisał ugodę alimentacyjna, bo jej jest to potrzebne do pobierania rodzinnego. Czy Matka mojego Syna powinna wystąpić do sadu o alimenty i tam powinniśmy taka ugodę zawrzeć, czy przed notariuszem wystarczy spisać ugodę? Jak taka ugoda powinna wyglądać?

2011.6.22 14:15:30

Mam pytanie, czy to prawda że do uzyskania zasiłku rodzinnego nie będzie niedługo potrzebne zaświadczenie o dochodach? Tylko jakies oświadczenie? Jak takie oświadczenie powinno wyglądać? Czy są jakies wzory?

2011.7.20 14:43:45

Będzie można  zamiast zaświadczeń dotyczących określonych okoliczności, składać oświadczenia. Ale należy pamiętać, żę za  podanie nieprawdy grozi odpowiedzialność karna – nawet do trzech lat pozbawienia wolności. 

2011.7.21 11:55:24

Zmiany spowodowane ustawą o ograniczaniu barier administracyjnych, zmieniającą ustawę o świadczeniach rodzinnych.

2011.7.21 11:59:1

Witam i proszę o radę, o pomoc!
Już jestem po rozwodzie od dzisiaj - dostałam papiery.
Ale sprawa ciągnie się od 29 grudnia 2010r. wtedy było ogłoszenie wyroku i rozwodu. Jednak mój już były mąż odwoływał się od zasądzonych alimentów na dziecko i na mnie i trwało to aż do dnia dzisiejszego. Moje pytanie jest odnośnie zasiłku rodzinnego - chciałabym się dowiedzieć czy mogę liczyć na wyrównanie od grudnia 2010 kiedy dostałam rozwód ( choć nie prawomocny ) - nie mogłam nic donieść do OPS żadnego wyroku Sądu.?

2011.8.3 18:20:7

Rozwód dostała Pani w chwili uprawomocnienia się orzeczenia sądu. I to od tej chwili jest Pani po rozwodzie. Nie może Pani liczyć na wyrównanie.

2011.8.5 21:48:0

Hej hej, poszukuje informacji i pomocy na temat zasiłku rodzinnego. Interesuja mnie kryteria i w drugiej kolejności co zrobić jeśli je spełniam?

2011.11.9 9:19:50

Prawo do zasiłku rodzinnego oraz dodatków przysługuje rodzicom lub opiekunowi prawnemu dziecka, a także osobie uczącej się (pełnoletniej, niepozostającej na utrzymaniu rodziców np. w związku z ich śmiercią). Taki zasiłek rodzinny przysługuje do ukończenia przez dziecko 18 lat,nauki w szkole ale nie dłużej niż do ukończenia 21 roku życia, lub do24 roku życia, jeżeli kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej. Zasiłek wynosi 68 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia, 91 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia,
98 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia.
Ale nie możesz przekroczyć wyznaczonej sumy w przeliczeniu na jednego członka rodziny. Niestety nie wiem ile obecnie wynosi ta suma.

2011.11.9 10:31:12

Od 1 października tego roku wzrosły kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej, dochód na osobę w rodzinie będzie wynosił 456 zł, na osobe samotnie wychowującą kryterium dochodowe ustalono na 542 zł. Te zmiany mają pomóć dostać zasiłek szerszemu gro osób.

2012.5.18 10:54:36

Witam mam pytanie ile wyniesie nowy zasiłek rodziny po podwyżce i zwiększeniu progów?

2012.5.23 11:7:14

Od 1 listopada 2012 r. kryterium będzie wynosić 539 zł, sam zasiłek podskoczy o kilkanascie złotych.

2012.5.24 9:53:12

Kto będzie miał prawo do zasiłku rodzinnego w 2013 roku i jakiej kwoty będzie ten zasiłek?

2012.10.8 10:24:13

Co do tego kto bedzie mógł dostać zasiłek zmian nie ma. Dalej pozostaje iż na pieniądze mogą liczyć rodzice oraz opiekunowie prawni lub faktyczni dzieci, a także pełnoletnie, uczące się osoby, które nie są na utrzymaniu rodziców, gdyż ci albo zmarli albo sąd ustalił alimenty z ich strony. Od 1 listopada 2012 r. do 31 października 2014 r. zasiłek będzie wynosił miesięcznie 77 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia; 106 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia; 115 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia.

2012.10.9 9:15:30

Witam, czy rodzicowi przysługuje zasiłek na dziecko uczące się w wieku lat 21, które ma własne dziecko i pobiera na nie zasiłek ale nie jest w związku małżeńskim?

2012.10.15 10:6:51

Nie, na dziecko z własnym dzieckiem w dodatku pobierające zasiłek, zasiłek dla pani/pana już nie przysługuje.

2012.10.16 9:27:51

Jest też możliwe, żeby ptrzymać zasiłek nawet przy nieznaczym przekroczeniu progu zarobkowego. Trzeba oczywiście spełnić określone warunki, więcej o tym: http://e-prawnik.pl/artykuly/ubezpieczenia-spoleczne/kiedy-przysluguje-zasilek-rodzinny.html

2012.12.10 9:59:25

Czy w wypadku gdy jest w rodzinie dziecko z orzeczoną niepełnosprawnością można starać się o dodatkowy zasiłek rodzinny? Jaka jest to kwota? Jakie warunki trzeba spełnić?

2012.12.21 10:9:23

dobry artykuł o zasiłkach znajdzie Pan tu: http://e-prawnik.pl/artykuly/ubezpieczenia-spoleczne/kiedy-przysluguje-zasilek-rodzinny.html - ostatnio zmieniły się progi dochodowe, przy których się można o zasiłek ubiegać. 


Jeśli chodzi o dodatek do zasiłku rodzinnego na rehabilitację lub kształcenie dziecka niepełnosprawnego, to wysokość zależy od wieku dziecka:



  • 60 zł/miesiąc na dziecko do 5 roku życia

  • 80 zł/miesiąc na dziecko od 5-24 roku życia

2012.12.21 10:33:57

oooo dzięki za link

2012.12.24 11:41:33

Witam. Mam pytanie w związku z zasiłkiem rodzinnym. Czytałam ustawę o tymze zasiłku i chodzi mi konkretnie o ten fragment:

" Art. 6. 1. Zasiłek rodzinny przysługuje osobom, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2, do ukończenia przez dziecko:

1) 18 roku życia lub

2) nauki w szkole, jednak nie dłużej niż do ukończenia 21 roku życia, albo

3) 24 roku życia, jeżeli kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

1a. Zasiłek rodzinny przysługuje osobie uczącej się w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia."
Nie jestem pewna jak zinterpretować pkt.2 ust.1. Czy w tym przypadku jest różnica pomiędzy wyrażeniem "szkoła" a "szkoła wyższa" tak jak jest to rozróżnione w pkt.3. ust.1? Bo jeśli tak jest, to ja, podejmująca pierwszy rok stydiów- mam 19 lat, nie jestem uprawniona do zasiłku rodzinnego? Bo przecież jest napisane szkoła, do 21 roku życia, ale nie szkoła wyższa. Jednakże dalej ustawa stanowi, iż do zasiłku uprawniona jest osoba ucząca się w szkole lub szkole wyższej,lecz nie dłużej niż do 24 roku życia. Tylko że nie wiem czy to ostatnie zdanie nie dotyczy tylko osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, tak jesk w pkt.3 ust.1. Proszę o pomoc. Dodam tylko, że na decyzji o przyznaniu zasiłku rodzinnego, gdy miałam już ukończone 18 lat, ale chodziłam jeszcze do liceum było napisane: Przyznaje się zasiłek dla os. w wieku 18-24 lat w wysokości 115,00 zł miesięcznie. Więc wynikałoby z tego, iż jestem do niego uprawniona, lecz dzisiaj przy składaniu wniosku na przyszły rok, urzędniczka stwierdziła, iż takiego prawa nie posiadam. I nie wiem na podstawie jakiego aktu prawnego ona tak powiedziała.

2013.8.19 18:27:49

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika