Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Staz pracy a osoba współpracująca

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Julia
  Wysłany: 2009-03-24 07:13:49

  Witam mąż ma działalnosc gosp.ja mu wtym w wiekszosci pomagam jako osoba współpracująca.ale nie mamy tyle dochodów aby odprowadzać druga składke do zuz za mie.Co powinnam zrobic aby mi sie liczyło do stażu pracy,przepracowanych mam obecnie 32 lata

  Odpowiedz Cytuj
 • Jakie zobowiazanie wobec zus i us poniesie mój mąż jeżeli zatrudni mnie w swojej firmie.Czy musi odprowadzać takie same składki do ZUS i us jak za siebie?
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Małżonek jako osoba współpracująca

  W roku 2004 prowadziłem działalność gospodarczą. Od czasu do czasu w tej działalności pomagała mi moja żona. Z żoną nie zawierałem żadnych umów, zwłaszcza umowy o pracę. Z przychodów z tej działalności regulowaliśmy wspólne należności, utrzymywaliśmy gospodarstwo domowe. Teraz toczy się sprawa o rozwód. Żona uważa, że w tej firmie była zatrudniona jako pracownik i złożyła doniesienie na policję, że nie zgłosiłem jej do ubezpieczenia społecznego (art. 219 kk). Prawdą jest, że tego nie uczyniłem, ale wspomaganie mojej pracy przez żonę nie nosiło żadnych znamion stosunku pracy. Nie było umowy, żona nie podpisywała listy obecności, nie podpisywała listy płac. Czy małżonek może po ponad roku domagać się uznania jego pomocy w prowadzonej działalności drugiego małżonka jako stosunku pracy? Czy nie zgłoszenie do ubezpieczenia żony wyczerpuje znamiona czynu zabronionego?

 • Zasiłek macierzyński a właściwy formularz zeznania rocznego

  Na jakim formularzu PIT ma się rozliczyć osoba współpracująca w spółce z jawnej, która otrzymała zasiłek macierzyński w 2004 roku, a właściciele spółki rozliczają się na formularzu PIT 5L (podatek liniowy)?

 • Zatrudnienie żony w "spółce cywilnej męża"

  Czy to prawda, że żona jednego ze wspólników, spółki cywilnej, zatrudniona na umowę o pracę będzie traktowana jako osoba współpracująca a nie pracownik?

 • Uprawnienia socjalne osoby współpracującej

  Czy osoba pracująca w spółce cywilnej na statusie osoby współpracującej ma prawo do urlopu macierzyńskiego.

 • Osoba prowadząca zakład w imieniu pracodawcy

  Dotyczy ustawy o dofinansowaniu pracodawcom kosztów kształcenia pracowników młodocianych. Ja prowadzę działalność gospodarczą. Moja małżonka pracuje u mnie na umowie o pracę jako osoba współpracująca i prowadzi zakład fryzjerski, szkoli pracowników młodocianych posiadając odpowiednie uprawnienia. Czy współmałżonek jest osobą prowadzącą zakład w imieniu pracodawcy w rozumieniu ustawy o dofinansowaniu pracodawcom kosztów kształcenia pracowników młodocianych jeśli pracuje w zakładzie jako osoba współpracująca(płaci składki zus jako osoba współpracująca) czy musi być zatrudniony na umowę o pracę?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane