Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Pływanie łodzią bez patentu

Hej mam pytanie, mój bystry narzeczony wpadł na pomysł że zrobi z kolegami łódź płaskodenną i z kolegami sobie nią będą pływać po jeziorach i rzekach. Niech sobie strugają co chcą tam, ja mam pytanie jako że żaden z nich nie ma patentu żeglarskiego to czy będą mogli pływać tym czymś co w ogóle nie wiadomo czy będzie się nadawało do pływania czy nie? Za pływanie łodzią bez uprawnien i która właściwie może okazac się łodzia tylko z nazwy grozi jakaś kara grzywny domyślam się, tylko jaka?

2012.12.6 10:1:39

Odpowiedzi w temacie: Pływanie łodzią bez patentu (11)

Jeśli jest to łódź napędzana wiosłami i tylko wiosłami, to nie trzeba mieć patentu.

Jeśli jest to łódź napędzana silnikiem, to bez patentu można pływać, jeśli moc silnika nie przekracza ok. 13,5 KM (koni mechanicznych).

Jeśli łódź jest z żaglem, to nie trzeba mieć patentu, jeśli łódź jest krótsza niż 7,5m lub jeśli jest dłuższa, ale żagiel ma nie więcej niż 10m2 powierzchni pomiarowej.

Rejestracja jest jeszcze łaskawsza:
Łódek z żaglem do 12m długości kadłuba nie trzeba rejestrować.
Motorówek nie trzeba rejestrować do mocy silnika 15kW (czyli ok. 20KM).
Łodzi wiosłowych nie trzeba rejestrować (niezależnie od wymiarów).

Pozdrawiam bystrą Narzeczoną bystrego Narzeczonego

MA


PS. To z pewnego forum, które cytuje jakieś rozporządzenie lub ustawę. Dotyczy to również samoróbek:
"Mały statek powinien być oznakowany numerem rejestracyjnym. Jeżeli numer rejestracyjny nie jest wymagany zgodnie z odrębnymi przepisami, mały statek powinien być oznakowany:
a) nazwą lub innym znakiem rozpoznawczym,
b) nazwą i portem macierzystym armatora.
Jeżeli statek nie ma nazwy lub innego znaku rozpoznawczego, to powinien mieć uwidocznioną nazwę armatora.
2. Znaki określone w ust. 1 powinny być widoczne na zewnątrz statku. Napisy powinny być czytelne i trwałe, o wysokości co najmniej 10 cm. Napisy mogą być wykonane farbą olejną lub naklejone z innych niezmywalnych materiałów".

PPS. UWAGA! Wszystko powyższe odnosi się do pływania rekreacyjnego. Jeśli łódka ma służyć wędkowaniu, to zmienia to postać rzeczy - trzeba rejestrować dowolnie małą łódkę i płacić składki w kole wędkarskim.
MA

2012.12.6 12:34:14

Powyższa odpowiedź była podzielona akapitami. Teraz jest cokolwiek trudna do czytania.

2012.12.6 12:35:34

Dzięki wielkie;) Jestem uspokojona pod względem prawnym, teraz pozostaje tylko martwić się o mojego \"marynarza\".

2012.12.7 10:4:28

Koledzy,
mam pytanie jaką maksymalną moc silnika do pontonu 380 cm mogę mieć by pływać bez patentow pozwoleń ?

2016.7.10 14:39:3

Trochę wypadłem z tematu, 4 lata się tym nie zajmowałem.
Z tego, co mam wrażenie, to przepisy obowiązują pontony tak samo jak łodzie, hm, twarde. :)

2016.7.10 19:38:51

Bardzo mądry pomysł :D

2017.9.14 12:36:46

Mam jacht zaglowy oczywisciendo 7,5 metra...bez patentu i chce wziasc sobie ja do niemiec i poplywac troche tam na jeziorkach Starnberg chemsee.... wie ktos co i jak ? czy cos specjalnegp mi potrzeba , oplaty jakies pozwolenia? czy poprostu zrzucam na weekend i plywam...
Darek

2017.9.22 14:56:6

Wydaje mi się, że aby popływać nie potrzeba mieć patentu, chyba że chce się to robić zawodowo.

2017.11.22 13:58:22

dobrze,że na kajak patentów nie ma,bo rzeki byłyby puste,a portfele wielkich Kapitanów byłyby tak pełne,że ciągle chodziliby pijani,a żeglarskie disco polo gościłoby nieustannie w każdej knajpie przy wodzie...

2018.5.31 19:36:28

Malina wpadnij to UK to sie dowiesz,że na kajak też chcą prawojazdy. oby nam w Polsce resztek wolnosci nie odebrali

2018.6.24 17:26:59

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika