Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Porozumienie Państwo-Kościół 1950 roku.

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Witam serdecznie wszystkich użytkowników.
    Sprawa, w której piszę jest dość nietypowa - z zabarwieniem polityczno-historycznym. Dotyczy Porozumienia Państwo-Kościół 1950 roku i jego interpretacji. Potrzebuję spojrzenia z perspektywy profesjonalnej, prawniczej na to zagadnienie.

    Porozumienie: Porozumienie zawarte między przedstawicielami Rządu Rzeczpospolitej Polskiej i Episkopatu Polski

    Konkretnie chodzi mi o artykuł 8:

    8. Kościół katolicki, potępiając zgodnie ze swymi założeniami każdą zbrodnię, zwalczać będzie również zbrodniczą działalność band podziemia oraz będzie piętnował i karał konsekwencjami kanonicznymi duchownych, winnych udziału w jakiejkolwiek akcji podziemnej i antypaństwowej.

    W odmętach internetu zrodziła się dyskusja w tej sprawie. Pewien komentator polityczny, pastor protestancki, cytując artykuł 8. porozumienia postawił tezę, że porozumienie było wymierzone w Żołnierzy Wyklętych per se. Żołnierze Wyklęci w artykule wymienieni jako "bandy podziemia". Tym samym, według komentatora, Kościół zdradził podziemie antykomunistyczne, potępił ich antykomunistyczne działania, wyklął ich. Link do krótkiej wypowiedzi: https://www.youtube.com/watch?v=KipYMqcP2nA

    Z kolei według mnie jest to nieprawidłowa interpretacja.
    Otóż z mojego punktu widzenia artykuł 8. mówi jasno, że Kościół potępia "zbrodniczą działalność" podziemia. Czyli chodzi o zbrodnie potępiane przez instytucję Kościoła katolickiego. Należy rozumieć, że gdyby doszło do zbrodniczej działalności (np. gwałty, morderstwa itp.) Kościół ma to potępić. Zresztą, na początku jest fragment: "Kościół katolicki, potępiając zgodnie ze swymi założeniami każdą zbrodnię (...)" - to jest definicja zbrodni jaką mamy w tym dokumencie przyjąć. Kluczowy fragment "zgodnie ze swymi założeniami" - w założeniach Kościoła Katolickiego "antykomunizm" nie należy do "zbrodni". Dalej, napisane jest o karach kanonicznych na *duchownych*, którzy brali udział w akcjach antysystemowych. To znaczy, że ten fragment dotyczy księży i hierarchów kościelnych, a nie, jak twierdzi komentator, Żołnierzy Wyklętych. Nie ma tu mowy o negowaniu samych akcji podziemia antykomunistycznego, w tym Żołnierzy Wyklętych wymierzonych przeciwko komunistom.

    Nie jestem pewien czy moja interpretacja jest prawidłowa. Jak to wygląda ze strony ludzi biegłych w prawie? Stąd proszę o pomoc. Jeżeli jakaś sprawa jest niejasna, źle przeze mnie przedstawiona - postaram się wyjaśnić.

    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

 

Dodaj post na forum:

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane