Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Jak wyegzekwować dług z majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej?

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)
Strona 1 z 2
W trakcie trwania małżeństwa najczęściej obowiązuje ustrój wspólności majątkowej, a więc część majątku małżonków należy do tzw. majątku wspólnego, a część do majątków osobistych każdego z małżonków.

Może się zdarzyć, że jeszcze w trakcie trwania wspólności majątkowej mąż albo żona zaciągnęli dług, za który będą ponosić odpowiedzialność z majątku wspólnego, choć tylko jedno z nich jest dłużnikiem. O tym, jak może dojść do takiej sytuacji, można przeczytać w artykułach: Odpowiedzialność małżonków za zobowiązania - stan prawny obowiązujący do 19 stycznia 2005 r. oraz Odpowiedzialność małżonków za zobowiązania - stan prawny obowiązujący od 20 stycznia 2005 r. (liczy się moment powstania długu). W niniejszym opracowaniu skupimy się jednak na innym zagadnieniu - co będzie, jeśli przed spłatą długu wspólność majątkowa ustanie (np. na skutek separacji orzeczonej przez sąd), a więc dług nie będzie jeszcze spłacony? Czy wierzyciel ma możliwość odzyskania swoich pieniędzy? Czy może skierować egzekucję komorniczą do tych rzeczy, które wchodziły w skład majątku wspólnego?

Co się dzieje z (byłym) majątkiem wspólnym?

Przepis art. 46 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówi nam, iż w sprawach nieunormowanych w artykułach poprzedzających (a o długach przepisy poprzedzające nie stanowią) od chwili ustania wspólności ustawowej do majątku, który był nią objęty, jak również do podziału tego majątku, stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności majątku spadkowego i o dziale spadku. Przepisy te zaś umieszczone są w Kodeksie cywilnym (art. 1035 - 1036 k.c.) i Kodeksie postępowania cywilnego.

Warto zwrócić uwagę, iż przepis art. 1035 k.c. stanowi, że jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu (chodzi tu o tytuł VIII k.c.). Mamy tu zatem do czynienia z odesłaniem drugiego stopnia. Jednakże ani z przepisów k.c., ani z przepisów k.p.c. nie wynika wprost, jak wierzyciel jednego z małżonków może dochodzić swoich należności.

W każdym razie wszystko to, co wchodziło w skład majątku wspólnego, stanowi - jak to określają prawnicy - pewną masę majątkową.

W trakcie trwania małżeństwa najczęściej obowiązuje ustrój wspólności majątkowej, a więc część majątku małżonków należy do tzw. majątku wspólnego, a część do majątków osobistych każdego z małżonków.
Nadal jest to "wspólność", a nie prosta "współwłasność" poszczególnych rzeczy. Przedmiotem tej wspólności są zarówno poszczególne przedmioty majątkowe, jak i masa majątkowa (jako całość), w skład której wchodzą te przedmioty. To powoduje, iż dochodzenie należności odbywać się tu będzie na szczególnych zasadach.

Do czego wierzyciel może skierować egzekucję?

Wierzyciel jednego z małżonków nie może kierować egzekucji wprost do przedmiotów majątkowych, które wchodziły w skład majątku wspólnego małżonków. Z czego zatem wierzyciel może dochodzić należności? Może się zaspokoić z:

   1.

      przedmiotów wchodzących w skład dotychczas osobistego majątku dłużnika,
   2.

      przedmiotów majątkowych nabytych przez niego po ustaniu wspólności i
   3.

      przysługującego mu udziału w majątku, który był objęty wspólnością ustawową (patrz jednak poniżej).

Często najbardziej atrakcyjnym dla wierzyciela będzie właśnie to, co objęte jest punktem 3, np. jeśli w skład majątku wspólnego małżonków wchodziła nieruchomość, podczas gdy majątek osobisty małżonka przedstawia się nader skromnie.

Egzekucja z udziału nie będzie polegać na prostym jego zajęciu i sprzedaży przez komornika. Jak już wspomniano wyżej, jest to udział w całej masie majątkowej, a nie tylko w poszczególnych rzeczach.

Wierzyciel (przez komornika, do którego powinien skierować odpowiedni wniosek) może natomiast:

 

 •       zająć prawo dłużnika do żądania podziału majątku wspólnego; art. 912 k.p.c. stanowi, iż jeżeli zajęte zostało prawo, z mocy którego dłużnik może żądać działu majątku, zajęcie obejmuje wszystko to, co dłużnikowi z działu przypadnie. Gdy dłużnik otrzyma z działu nieruchomość lub ułamkową jej część, sąd przeprowadziwszy dział zawiadomi o zajęciu sąd właściwy do prowadzenia księgi wieczystej w celu ujawnienia zajęcia przez wpis w księdze wieczystej lub złożenie zawiadomienia do zbioru dokumentów. Jeżeli wierzyciel w ciągu miesiąca po ukończeniu działu nie zażądał przeprowadzenia egzekucji z mienia przypadłego dłużnikowi, przedmioty majątkowe, z których egzekucji nie żądał, będą wolne od zajęcia;

<>

 

Komentarze: Jak wyegzekwować dług z majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej?

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Partnerzy sekcji

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
 • Roman

  ocena usługi:

 • Magda

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
 • Artur

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Marek

  ocena usługi:

 • D.Schaffner

  ocena usługi:

  Dokladnie, profesjonalnie, wyczerpujaco i bardzo szybko. Jestem bardzo zadowolona z uslugi. POLECAM!!! Wszystkim, bo warto :) Pozdrawiam zespol i dziekuje :)
 • Formiga

  ocena usługi:

  Warto skorzystać z usług e-prawnika, kompetentna i solida firma, w krótkim czasie odpowiedź. Polecam.
 • mirek

  ocena usługi:

  Wyczerpująca opinia, jestem zadowolony.
 • gabriela

  ocena usługi:

  porada prawna rzetelnie wykonana dziękuję
 • Łukasz

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały jasno i precyzyjnie wyjaśnione. Polecam.
 • Jacek

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Zbigniew

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:Czy znasz "MONIKA KOSIŃSKA"?
Dowiedz się więcej "umowa zlecenie formularz".

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane