Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Rząd planuje zmiany w ustawie o udostępnianiu informacji gospodarczych

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

W Sejmowej Komisji Gospodarki trwają prace legislacyjne nad nową ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczych. Planowane zapisy mają zmienić dotychczasowe zasady funkcjonowania BIG-ów, określone w ustawie z dnia 14 lutego 2003 r. i usprawnić system wymiany danych o zadłużeniu przedsiębiorców i konsumentów w Polsce.  Na projekcie skorzystają min. konsumenci, przedsiębiorcy, banki oraz jednostki samorządu terytorialnego (JST).

Projekt nowelizacji przewiduje następujące zmiany:

 • Każdy wierzyciel (zarówno konsument jak i przedsiębiorca) będzie miał prawo przekazać informacje o zadłużeniu do Biura Informacji Gospodarczej. Ponadto każdy konsument posiadający sądowy tytuł wykonawczy będzie mógł przekazać informację o innym konsumencie lub przedsiębiorcy.
 • Wierzyciele wtórni (nabywający wierzytelności) będą mogli przekazywać informacje dotyczące dłużników do biur informacji gospodarczej. Dotychczas taką możliwość mieli jedynie wierzyciele pierwotni.
 • Przekazywanie informacji niezależnie od tytułu prawnego, na podstawie którego powstała wierzytelność. Wcześniej było to możliwe jedynie w wypadku kredytu kupieckiego i konsumenckiego.
 • Zniesiony zostanie wymóg podawania numeru NIP przez zagranicznego przedsiębiorcę.
 • Wezwanie do zapłaty nie  będzie musiało być wysyłane listem poleconym - będzie mogło być także doręczone osobiście.

Dzięki umożliwieniu biurom informacji gospodarczej przetwarzania danych archiwalnych  o dłużnikach niebędących konsumentami dla celów statystycznych, BIG-i będą mogły tworzyć analizy dotyczące wiarygodności płatniczej podmiotów obrotu gospodarczego. Za sprawą proponowanych zmian powinno zwiększyć się też bezpieczeństwo zawierania transakcji. Ułatwione zostanie również odzyskiwanie zaległych płatności. W zgodnej opinii zarówno biur informacji gospodarczej, jak i Biura Informacji Kredytowej nowa ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych przyczyni się do większej efektywności oraz transparentności rynku wymiany informacji gospodarczych. Projekt cieszy również banki, dla których bardzo istotne jest posiadanie wiarygodnej i w kompletnej informacji o zadłużeniu klientów.

Wyniki badania zleconego przez BIG InfoMonitor i przeprowadzonego na reprezentatywnej próbie gmin (miejskich, wiejskich oraz miejsko-wiejskich) pokazują, że planowane zmiany spotykają się z przychylnością większości przedstawicieli JST. W tej grupie najpowszechniejsze jest przeświadczenie, że dzięki przekazywaniu danych do BIG poprawi się ściągalność zadłużeń z tytułu opłat mieszkaniowych (72,6%). Blisko jeden na trzech badanych (35,6%) wyraża pogląd, że możliwość wprowadzenia do rejestrów BIG osób zalegających z opłatami lokalnymi pozwoli uchronić gminę przed dłużnikami, natomiast co czwarty zapytany (26,8%) uważa, że taka możliwość poprawi bezpieczeństwo finansowe gminy. Niespełna trzech na dziesięciu urzędników (28%) nie potrafi ocenić nadchodzących zmian.

Zatory płatnicze JST najczęściej powstają z tytułu gospodarowania zasobami komunalnymi, na które składają się opłaty za wynajem, podatki od nieruchomości, usługi wodociągowe i kanalizacyjne, gospodarowanie odpadami i utrzymanie czystości, usługi transportu zbiorowego, utrzymanie dróg i zieleni publicznej. Po wprowadzeniu nowego projektu gminy lub organy jej podlegające będą mogły wpisywać do bazy dane osób, które zalegają wobec nich na kwotę minimalną 200 zł. (w przypadku długu konsumenta) lub 500 zł (w przypadku długu przedsiębiorcy).  Dłużnicy muszą spóźniać się z płatnością przez minimum 60 dni i powinni być poinformowani o zamiarze umieszczenia ich danych w Centralnej Ewidencji Dłużników.

Ostatnie przełomowe dla JST zmiany w przepisach zostały wprowadzone 1 października 2008 r. Od tamtej pory gminy mogą odzyskiwać należności z tytułu wypłacanych świadczeń alimentacyjnych poprzez wpisywanie danych dłużników alimentacyjnych do baz BIG. Dzięki tym zapisom, za pośrednictwem BIG InfoMonitor gminy odzyskały ponad 250 mln zł zadłużenia. Badanie zlecone przez BIG InfoMonitor pokazało również, że wśród urzędników dominuje pozytywna ocena zmian w przepisach, dokonanych 1 października 2008 r. Więcej niż siedmiu na dziesięciu respondentów (73,1%) aprobuje nowe zasady.

Według starych zasad do BIG mogły być przekazywane tylko te należności, które powstały z tytułu kredytu kupieckiego i konsumenckiego, czyli z odroczonym terminem płatności. Nowy projekt zakłada możliwość przekazywania informacji niezależnie od tytułu prawnego, na którego podstawie powstała wierzytelność (będą to m.in.: należności płatne „z góry" oraz należności powstałe z tytułu umowy).

BIG InfoMonitor ocenia projekt ustawy jako propozycję bardzo dobrą pod względem merytorycznym. Rozszerzenie katalogu instytucji uprawnionych do przekazywania informacji gospodarczych wesprze dodatkowo proces obiegu informacji na temat dłużników i może mieć szczególnie duże znaczenie w czasach spowolnienia gospodarczego, kiedy informacja o wiarygodności kontrahentów i konsumentów nabiera dodatkowego znaczenia.

 

Komentarze: Rząd planuje zmiany w ustawie o udostępnianiu informacji gospodarczych

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Partnerzy sekcji

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Marek Stolarczyk

  ocena usługi:

  Dla mnie BOMBA. drugi raz miałem okazję skorzystać i naprawdę SUPER. Umowa została dopracowana więc szablon najmu na lata gotowy.
 • Tomasz Pawłowski

  ocena usługi:

 • Waldemar

  ocena usługi:

 • Joanna

  ocena usługi:

 • Andrzej

  ocena usługi:

  na pytanie dostałem konkretną zrozumiałą odpowiedź
 • Jolanta

  ocena usługi:

  Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Polecam wszystkim potrzebującym fachowej i profesjonalnej pomocy.
 • Witold

  ocena usługi:

  Dziekuje bardzo za okazaną mi pomoc Serdecznie Pozdrawiam
 • Dorota

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

  Bez tej kancelarii nie dałabym rady!!! Są niezastąpieni. Z wyrazami szacunku, pięknie dziękuję.
 • Anna

  ocena usługi:

  Bez tej kancelarii nie dałabym rady!!! Są niezastąpieni. Z wyrazami szacunku, pięknie dziękuję.
 • Elżbieta

  ocena usługi:

  Polecam wszystkim. Odpowiedź profesjonalna i bardzo szybko. Bardzo dziękuję
 • Joanna

  ocena usługi:

  W pełni profesjomalna i wyczerpująca odpowiedź, jestem bardzo zadowolona i pozytywnie zaskoczona (nieufnie podchodzę do serwisów online). Rewelacyjny kontakt z biurem obsługi. Po wysłaniu zapytania miałam w przeciągu pół godziny wycenę na mailu! oraz telefon z biura z informacją o w/w. Takiego tempa nie spodziewałam się :-) Porada prawna przesłana dokładnie zgodnie z ustalonym terminem.
 • Annna

  ocena usługi:

  Na pytanie dostałam wyczerpującą odpowiedź, którą będę mogła się posłużyć w razie potrzeby. Polecam profesjonalny zespół prawników.
 • Łukasz

  ocena usługi:

  Dziękuje za błyskawiczna pomoc w rozwiązaniu sprawy. Pełen profesionalizm. Zdecydowanie polecam
 • Grzegorz

  ocena usługi:

  Wspaniałe i szybkie podejście do klienta . Jestem bardzo zadowolony z otrzymanej opinii prawnej oraz pisma, które przedstawiłem swojemu pracodawcy. Polecam wszystkim e-prawnik.pl i pozdrawiam - jeszcze raz dziękuję.
 • Daniel

  ocena usługi:

  Bardzo szybko, solidnie i fachowo. Polecam wszystkim.
 • Czeslaw

  ocena usługi:

  jest okej- zgodnie z moIm oczekiwaniem


Czy znasz "WACŁAW TADEUSZ KALITA"?
Dowiedz się więcej "kontrahent kto to".

Tagi


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane