Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Jak na własną rękę ochronić się przed długami

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Im dłużej nie jesteśmy w stanie odzyskać naszych należności, tym mniejsze szanse na ich odzyskanie. Dlatego nie ma co zwlekać i trzeba działać szybko.

Trudne długi to te, które nie są spłacane powyżej 120 dni. Nawet podczas prosperity, większość takich długów uznać należy za stracone. Podczas kryzysu opóźnione płatności mogą być gwoździem do trumny dla wielu firm, dlatego z długami trzeba walczyć szybko.

Jest kilka prostych sposobów, które zastosować może każda firma, by ochronić się przed najpoważniejszymi kłopotami:

Uważne weryfikowanie kontrahentów

W biznesie informacja jest na wagę złota. Przedsiębiorca, zanim zdecyduje się na rozpoczęcie czy kontynuację współpracy z kontrahentem, powinien uzyskać jak najwięcej informacji o ewentualnym partnerze. Pomocą służą wywiadownie gospodarcze, które przygotowują dokładne raporty o kondycji firm. Nie wolno lekceważyć opinii firmy na rynku - byli i obecni klienci oraz konkurencja są zawsze świetnym źródłem informacji.

Systematyczne monitorowanie płatności

W interesie każdej firmy jest wdrażenie procedur monitoringu należności. Tylko systematyczne monitorowanie przepływów pomoże szybko wykryć nieprawidłowości. Z zasady im niższe wskaźniki tzw. moralności płatniczej, tym pilniej przedsiębiorcy powinni monitorować terminowość płatności kontrahentów. I tym szybciej reagować w obliczu opóźnień.

Nie gromadzenie zaległości

Gdy kontrahent opóźnia się z płatnościami nie ma czasu na zastanawianie się. Od razu należy przejść na rozliczenia gotówką lub skrócić termin płatności. Im okres zwłoki jest dłuższy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że dług uda się odzyskać. Działania sądowo-windykacyjne bardzo utrudnia również komepensowanie rozrachunków (bardzo popularne np. w firmach transportowych).

Prawna ochrona interesów przedsiębiorcy

Do umowy z kontrahentem trzeba wprowadzić zapisy na wypadek opóźnień. Ważne, by umowa zawierała informację o właściwym sądzie, który zajmie się sprawą w przypadku złamania jej warunków (najlepiej wybrać sąd, który szybko rozpatruje sprawy) oraz informowała o naliczaniu odsetek karnych w przypadku opóźnień.

Wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń

Dodatkowe zabezpieczenia chronią interesy przedsiębiorcy, a im uczciwszy kontrahent i jego zamiary, tym krócej trzeba będzie go do tego namawiać. Firmy najczęściej stosują weksel (od wystawcy i poręczycieli) oraz zabezpieczenia rzeczowe (hipoteka, zastaw czy przewłaszczenie)

Szybkie działanie

Gdy kontrahent opóźnia płatność nie należy zwlekać i najlepiej od razu wysłać pisemne wezwanie do zapłaty (listem poleconym, bo dowód nadania przyda się, gdy sprawę trzeba będzie skierować do sądu).

Co, gdy prewencja nie zadziała?

Przedsiębiorcy mają do wyboru profejsonalne rozwiązania przeznaczone dla firm, które straciły całkowicie kontrolę nad swoją płynnością finansową. Jednym z takich programów jest Program Ochrony Należności oferowany przez Bibby Financial Services.

- Windykacja za wszelką cenę oznacza zwykle koniec współpracy, a w interesie przedsiębiorcy jest znaleźć takie rozwiązanie, które nie tylko pomoże odzyskać należności, ale także nie zakończy współpracy. My oferujemy takie rozwiązanie. Radzimy klientowi i jego kontrahentom jak wyjść kłopotów. Pomagamy firmie restrukturyzując jej portfel należności tak, by znowu przynosiła zyski i regulowała swoje zobowiązania na czas - wyjaśnia Krzysztof Kuniewicz, dyrektor zarządzający Bibby Financial Services.

Profesjonalne programy charakteryzują się dużą skutecznością - Bibby Financial Services chwali się, że w ponad 85 proc. przypadków udaje się odzyskać należności bez udziału sądu.

Źródło: Bibby Financial Services

 

Komentarze: Jak na własną rękę ochronić się przed długami

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Partnerzy sekcji

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Marek Stolarczyk

  ocena usługi:

  Dla mnie BOMBA. drugi raz miałem okazję skorzystać i naprawdę SUPER. Umowa została dopracowana więc szablon najmu na lata gotowy.
 • Tomasz Pawłowski

  ocena usługi:

 • Waldemar

  ocena usługi:

 • Joanna

  ocena usługi:

 • Andrzej

  ocena usługi:

  na pytanie dostałem konkretną zrozumiałą odpowiedź
 • Jolanta

  ocena usługi:

  Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Polecam wszystkim potrzebującym fachowej i profesjonalnej pomocy.
 • Witold

  ocena usługi:

  Dziekuje bardzo za okazaną mi pomoc Serdecznie Pozdrawiam
 • Dorota

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

  Bez tej kancelarii nie dałabym rady!!! Są niezastąpieni. Z wyrazami szacunku, pięknie dziękuję.
 • Anna

  ocena usługi:

  Bez tej kancelarii nie dałabym rady!!! Są niezastąpieni. Z wyrazami szacunku, pięknie dziękuję.
 • Elżbieta

  ocena usługi:

  Polecam wszystkim. Odpowiedź profesjonalna i bardzo szybko. Bardzo dziękuję
 • Joanna

  ocena usługi:

  W pełni profesjomalna i wyczerpująca odpowiedź, jestem bardzo zadowolona i pozytywnie zaskoczona (nieufnie podchodzę do serwisów online). Rewelacyjny kontakt z biurem obsługi. Po wysłaniu zapytania miałam w przeciągu pół godziny wycenę na mailu! oraz telefon z biura z informacją o w/w. Takiego tempa nie spodziewałam się :-) Porada prawna przesłana dokładnie zgodnie z ustalonym terminem.
 • Annna

  ocena usługi:

  Na pytanie dostałam wyczerpującą odpowiedź, którą będę mogła się posłużyć w razie potrzeby. Polecam profesjonalny zespół prawników.
 • Łukasz

  ocena usługi:

  Dziękuje za błyskawiczna pomoc w rozwiązaniu sprawy. Pełen profesionalizm. Zdecydowanie polecam
 • Grzegorz

  ocena usługi:

  Wspaniałe i szybkie podejście do klienta . Jestem bardzo zadowolony z otrzymanej opinii prawnej oraz pisma, które przedstawiłem swojemu pracodawcy. Polecam wszystkim e-prawnik.pl i pozdrawiam - jeszcze raz dziękuję.
 • Daniel

  ocena usługi:

  Bardzo szybko, solidnie i fachowo. Polecam wszystkim.
 • Czeslaw

  ocena usługi:

  jest okej- zgodnie z moIm oczekiwaniem


Czy znasz "ZYGMUNT SZOPA"?
Dowiedz się więcej "art.30 & p.1 pkt.2 kp".

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane