Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Badania Coface dotyczące zwyczajów płatniczych firm w Chinach i Indiach

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)
Strona 1 z 2

StopkaTekst przekazała firma Coface Poland, specjalizująca się w windykacji B2B. www.coface.pl/windykacja
Z przeprowadzonego przez Coface pierwszego badania porównującego trendy dotyczące regulowania płatności przez przedsiębiorstwa w Chinach oraz Indiach wynika, że płatności w rachunku otwartym (z odroczonym terminem płatności), praktycznie nieznane dziesięć lat temu, stają się coraz bardziej powszechne w obu krajach. O ile w przypadku Indii upowszechnianie się tego rodzaju płatności stanowi wymóg niezwykle konkurencyjnego rynku, o tyle w Chinach płatność w rachunku otwartym staje się koniecznością ze względu na kłopoty z płynnością finansową kupujących.

Uzgadniane w umowach warunki płatności często są unieważniane. Dotyczy to zwłaszcza Chin, gdzie sektory o nadmiarze zdolności produkcyjnych oraz branże o niskim poziomie wartości dodanej mają w dalszym ciągu trudności finansowe.

 

 

Płatności w kredycie kupieckim lepiej zarządzane w Indiach niż w Chinach

Możliwość płatności w rachunku otwartym oferują niemal wszystkie firmy w Chinach oraz Indiach (odpowiednio 65% i 72%). Wydaje się zatem, że oba kraje przyjęły już obowiązujące na świecie standardy związane z tym systemem płatności. Co więcej, tendencja ta staje się coraz bardziej powszechna, o czym świadczy fakt, że liczba tego rodzaju transakcji w Chinach wzrosła o 11 pkt. w porównaniu z wynikami badań ubiegłorocznych. W Indiach natomiast jedna z trzech firm, które wzięły udział w badaniu, odnotowała w zeszłym roku wzrost liczby udzielonych kredytów kupieckich. Większa liczba płatności w rachunku otwartym jest wynikiem trudności z płynnością finansową, jakich doświadczają kupujący w Chinach. W Indiach natomiast ta forma płatności wykorzystywana jest, aby stawić czoło wymogom niezwykle konkurencyjnego rynku. Chiny mają dłuższe standardowe terminy odroczonej płatności - średnio 60 dni, podczas gdy w Indiach jest to 30 dni.

Z drugiej strony wydłużanie terminów płatności rodzi wątpliwości co do stopnia, w jakim warunki płatności w dalszym ciągu pozostają pod kontrolą. Zarówno w Chinach, jak i w Indiach niemal wszystkie przedsiębiorstwa, które wzięły udział w badaniu, odnotowały trudności z płatnościami przeterminowanymi. W Indiach faktury są zwykle regulowane w ciągu 30 dni od daty ich wymagalności, podczas gdy w Chinach 75% płatności przeterminowanych regulowanych jest ponad 30 dni od daty ich wymagalności.

 

Bardziej zrównoważony wzrost w Indiach niż w Chinach

Wydaje się, że oba kraje skutecznie opierają się skutkom kryzysu. W 2009 r. wzrost gospodarki chińskiej będzie nadal wysoki i wyniesie około 7%. Wprowadzane są jednak poważne zmiany strukturalne. I tak, aby sprostać wyzwaniom kryzysu, Chiny koncentrują się na zaawansowanych gałęziach przemysłu. W niektórych sektorach, zwłaszcza tych o niskiej wartości dodanej (tekstylia, obuwie, zabawki) oraz branżach odczuwających negatywne skutki nadmiaru zdolności produkcyjnych (przemysł motoryzacyjny, metalurgiczny oraz budownictwo), liczba firm ulegnie zmniejszeniu. W sektorach tych wystąpi również największe ryzyko związane z nieregulowaniem płatności.

W porównaniu z Chinami rozwój Indii jest bardziej zrównoważony i można już dostrzec pierwsze oznaki poprawy sytuacji (w 1 kw. 2009 r. wzrost na poziomie 5,8% w porównaniu z 5,1% w 4 kw. 2008 r.). Liczba płatności przeterminowanych powinna pozostać na względnie stabilnym poziomie. Z drugiej strony jednak firmy poszukują zewnętrznych form finansowania, a przedłużająca się „susza kredytowa" na międzynarodowych rynkach finansowych może mieć niekorzystny wpływ na te firmy. W przypadku kolejnego kryzysu liczba przeterminowanych płatności może wzrosnąć.

W Chinach najczęściej stosowaną formą odzyskiwania zaległości płatniczych są negocjacje. W Indiach natomiast, gdzie działalność gospodarcza prowadzona jest na bardziej przewidywalnych warunkach, aby odzyskać zaległe płatności, przedsiębiorstwa częściej podejmują kroki prawne.

- Jest to pierwsza edycja badania przeprowadzona w Indiach i szósta przeprowadzona w Chinach - powiedział Yves Zlotowski, główny ekonomista Coface. Wyjątkowa odporność tych państw na kryzys nie oznacza, że ryzyko zaległych płatności nie istniej w tych gospodarkach, a zwłaszcza w znajdującym się pod ciągłą presją chińskim sektorze prywatnym.

Metodologia badań Coface:

W opisanym powyżej badaniu porównawczym wykorzystano zarówno wyniki sześciu edycji corocznych badań Coface Greater China dotyczących zarządzania ryzykiem kredytowym przez firmy w Chinach oraz wyniki pierwszego tego rodzaju badania przeprowadzonego przez Coface India na rynku indyjskim.

<>

 

Komentarze: Badania Coface dotyczące zwyczajów płatniczych firm w Chinach i Indiach

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Partnerzy sekcji

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • P.Ł

  ocena usługi:

  Dziękuje. Było rzeczowo. Co jest cenne
 • Henryka

  ocena usługi:

  Przesłana opinia wystarczająco mi wyjaśniła opisaną moją sprawą i choć jest niekorzystna dla mnie, to stronę e-prawnik polecam
 • Kamiński

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolony z opinii wszystko dokładnie wyjaśnione, POLECAM
 • Elżbieta

  ocena usługi:

  zadowolona jestem z wyczerpującej odpowiedzi
 • Azajac

  ocena usługi:

  Bardzo pomocna porada
 • Marcin

  ocena usługi:

 • Tomasz

  ocena usługi:

 • Paweł

  ocena usługi:

 • Konrad

  ocena usługi:

 • Jacek Tomczak

  ocena usługi:

  Szybko, tanio i profesjonalnie
 • PSH

  ocena usługi:

  Dziękujemy za wyczerpującą opinię. Polskie Stowarzyszenie Haiku.
 • Marzena

  ocena usługi:

  Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo szczegółowa, merytoryczna, poparta przepisami i wyrokami SN, NSA. Już zwróciłam się z kolejnym pytanie; BARDZO polecam, sama z pewnością tez będę jeszcze korzystała
 • Danuta

  ocena usługi:

  Polecam. Otrzymałam opinię wyczerpującą , zrozumiałą dla mnie.Terminowo. Będę korzystała i polecam innym.
 • Ryszard

  ocena usługi:

  Jestem zadowolony z udzielonej odpowiedzi. Nie rozumiem tylko co to znaczy z wyłączeniem nieruchomości rolnych?!
 • agawia

  ocena usługi:

  Jestem bardzo wdzięczna za opinię prawną napisaną zrozumiałym dla mnie językiem i wyjaśniającą moje wątpliwości, które wysłałam do e-prawników.
 • Grażyna

  ocena usługi:

  Rzetelnie,wyczerpująco-zrozumiałym dla laika językiem.Bardzo jestem zadowolona z porady i będę w przyszłości korzystała z usług biura e-prawnik.
 • Szymon

  ocena usługi:

  Otrzymana opinia w pełni wyjaśniła moje wątpliwości.Dziękuję bardzo i pozdrawiam.Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane