Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Upadłości firm w Polsce w I półroczu 2010 roku - raport

(fot. )

W I półroczu 2010 roku sądy ogłosiły upadłość 335 polskich firm, czyli o 8,4 proc. więcej niż w tym samym okresie 2009 roku. Tempo wzrostu upadłości spadło. Rok temu, w tym samym czasie notowaliśmy wzrost na poziomie 53 proc. rok do roku. Jak na razie, nie spełniają się czarne scenariusze niektórych analityków, które mówiły o drastycznym zwiększeniu się liczby bankructw w bieżącym roku.

Pomimo poprawy w zakresie zaległości płatniczych, ryzyko braku zapłaty nadal zagraża firmom, co wpływa na utrzymywanie się trendu wzrostowego upadłości.

Pochodna kryzysu

Dalszy wzrost upadłości w bieżącym roku jest wciąż jeszcze pochodną ubiegłorocznego kryzysu. Wiele firm nie przetrwało dekoniunktury, a pogorszenie sytuacji finansowej było na tyle głębokie, że nawet stopniowa poprawa sytuacji makroekonomicznej w bieżącym roku niewiele pomogła – mówi Marcin Siwa, dyrektor działu oceny ryzyka w Coface Poland.

Stąd dalsze decyzje sądów o ogłaszaniu upadłości układowej bądź likwidacyjnej. Na spadek dynamiki wzrostu upadłości ma na pewno wpływ pewna stabilizacja w przedsiębiorstwach - wiele z nich przeszło bolesne, ale konieczne procesy ograniczania kosztów, dostosowały się do funkcjonowania w warunkach zwiększonej niepewności co do popytu, kursów walut czy warunków pozyskiwania finansowania – dodaje Marcin Siwa.


Upadłości według branż

Analiza danych statystycznych dotyczących upadłości oraz dyscypliny płatniczej przedsiębiorstw pozwala na bardzo ostrożny, ale jednak optymizm.

W wielu branżach nastąpiła poprawa w płynności, szczególnie w bardzo dotkniętej zatorami płatniczymi w 2009 roku branży stalowej. Wzrosły ceny, poprawia się sytuacja finansowa przedsiębiorstw.

Branża spożywcza wykazuje silną odporność na kryzys i stale się rozwija. Podobnie branża farmaceutyczna.

Jako branżę zagrożoną należy wskazać sektor budowlany. Póki co nie widać wielkiego ożywienia w inwestycjach mieszkaniowych, upada coraz więcej firm, a dyscyplina płatnicza firm jest gorsza niż przed rokiem.

Ożywienie gospodarcze na zachodzie Europy nie jest wciąż zbyt silne. Kolejne kraje wstrząsane są kryzysami finansowymi, co wpłynąć może bardzo niekorzystnie na popyt wewnętrzny - również na produkty polskich przedsiębiorstw, co jest szczególnie ważne dla sektorów nastawionych na eksport - np. w branży meblowej.

Ryzyko niewypłacalności przedsiębiorstw jest więc wciąż duże i liczba upadłości będzie rosła. Dynamika wzrostu powinna jednak utrzymać się na niskim poziomie. Firmy na tyle zdołały przystosować się do spowolnienia gospodarczego, że powtórki sytuacji z ubiegłego roku nie należy się spodziewać – dodaje Marcin Siwa.

Upadłości według regionów

Proporcjonalnie do rozwoju przedsiębiorczości – najwięcej upadłości ogłaszają sądy w województwach mazowieckim, śląskim i dolnośląskim i ostatnie półrocze nie przyniosło w tym względzie spektakularnych zmian.

Upadłości według form prawnych przedsiębiorstw

Analizując upadłości pod kątem form prawnych należy przede wszystkim zauważyć powrót liczby upadłości spółek akcyjnych do poziomu sprzed kryzysu. W I półroczu 2008 roku stanowiły one około 6 proc. wszystkich upadłości, by w 2009 roku wzrosnąć do poziomu 11 proc. I półrocze ubiegłego roku charakteryzowało się jednak upadłościami dużych przedsiębiorstw, spowodowanych opcjami walutowymi, spadkiem zamówień i utratą rentowności, procesami restrukturyzacji, zmianami właścicielskimi, czy złym zarządzaniem. Obecny spadek o 32 proc. ustalił liczbę bankructw ponownie na regularnym dla tej grupy przedsiębiorstw poziomie blisko 7 procent wszystkich upadłości.

Najwięcej upadłości zanotowano ponownie wśród spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Stanowiły one 69 proc. wszystkich upadających firm.

Źródło: Coface

 

Komentarze: Upadłości firm w Polsce w I półroczu 2010 roku - raport

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Partnerzy sekcji

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Krzysztof

  ocena usługi:

  Teraz już nie muszę szukać w internecie zbioru 1000 porad z 1000 różnych przypadków. Otrzymałem pisemną poradę dużo szybciej niż oczekiwałem, wszystko napisane zrozumiałym językiem. Jak najbardziej polecam
 • Jerzy

  ocena usługi:

 • Monika Szulim

  ocena usługi:

  Bardzo szczegółowe rozpisane możliwości, przystępna cena i czas oczekiwania, bez wychodzenia z domu, SERDECZNIE DZIĘKUJĘ
 • malgorzata

  ocena usługi:

  Profesjonalna obsługa,jestem bardzo zadowolona,polecam
 • Elżbieta

  ocena usługi:

  Opinia wykonana rzetelnie, w terminie i za przystępną cenę. Uzyskałam zrozumiałe odpowiedzi na moje pytania. Zachęcam do korzystania z usług e-prawnik.pl
 • Karolina

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy prawnej. Dziękuję
 • Dorota

  ocena usługi:

  Dziękuję - profesjonalna opina z powołaniem się na przepisy Dostałam również wskazanie innej możliwości rozstrzygnięcia sporu. Mój problem został b.szczególowo i precyzyjnie wyjaśniony. POLECAM
 • Krzempek. J.

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo! Pełen profesjonalizm! Polecam w 100%!
 • Rafał

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolony z porady. Dziękuję
 • Marcin L.

  ocena usługi:

  Wszystko poszło sprawnie i profesjonalnie, polecam jak najbardziej!
 • Laskowski Piotr

  ocena usługi:

  Polecam!!!
 • Elżbieta

  ocena usługi:

  Usługa została zrealizowana zgodnie z oczekiwaniami, na konkretny problem dostałam konkretne wyjaśnienie z powołaniem się na zapisy prawne. Jestem zadowolona i polecam współpracę z Prawnikami. Dziękuję za pomoc.
 • Elżbieta

  ocena usługi:

  Dziękuję, bardzo profesjonalna i satysfakcjonująca opinia, która mnie bardzo uspokoiła. Polecam!
 • Marcin

  ocena usługi:

  Jestem pozytywnie zaskoczony odpowiedzią na moje pytanie. Dostałem jasne i klarowne wyjaśnienie przepisów. Bardzo przystępna zaproponowana cena. Podchodziłem sceptycznie do tego portalu. Serdecznie wszystkim (szczególnie tym, którzy się wahają) Polecam. Napewno wykorzystam ten portal jeśli zajdzie taka potrzeba.
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona z opinii. Dziękuję
 • Andrzej

  ocena usługi:

  Szybki kontakt.Precyzyjna odpowiedż .Pełne zadowolenie z usługi.Cena do przyjęcia,nie odbiega od opłat za poradę w innych kancelariach .Polecam!!!!
 • Małgorzata Felich

  ocena usługi:Czy znasz "ZAYNAP ARSUNKAEVA"?
Dowiedz się więcej "czas pracy kasjera".

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane