Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

2012-07-29, 17:05

art 118 KC

"qwerty"

Witam.
Mam problem z interpretacją art. 118 KC.
Jest regulamin z następującym zapisem:
"Za przetrzymywanie książek ponad termin określony w § 3 ust. 2 i 4
biblioteka pobiera opłaty w kwocie 0,10 zł od woluminu naliczając za każdy
dzień zwłoki po terminie zwrotu. Za wysłane upomnienia pobiera się aktualną
wartość opłat pocztowych."
Według normalnego rozumowania jest to świadczenie okresowe, a więc
przedawnienie następuje po 3 latach. Jednak natknąłem się na następującą
interpretację:
"Owa kara umowna-kara umowna w kwocie 1 zł za każdy tydzień opóźnienia-jest
świadczeniem jednorazowym, a jedynie sposób jej naliczania sprowadza się do
przyjętych w regulaminie okresów tygodniowych. W żadnym wypadku nie można
jej potraktować jako świadczenia okresowego. Świadczenie jednorazowe
zachodzi wówczas, gdy da się ono spełnić jedną czynnością, a nie
periodycznie, jak jest to przykładowo w przypadku czynszu za najem lokalu.
Kary za opóźnienie w zwrocie książek nie można także potraktować jako czynu
niedozwolonego, albowiem pomiędzy stronami doszło do nawiązania stosunku
zobowiązaniowego , na podstawie którego biblioteka
nieodpłatnie użyczała wybrane pozycje książkowe i owa kara jest wynikiem
nienależytego wykonania przez jedną ze stron zobowiązania ( art. 483 par. 1
k.c)Tym samym stwierdzić należy, iż roszczenia z tytułu rzeczonych kar
przedawniają się w myśl art. 118 kc z upływem lat dziesięciu a nie trzech."
Ma to jakikolwiek sens? W sumie to się pogubiłem, czy powinno przedawnienie
nastąpić po 3 czy 10 latach.

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Porady prawne e-prawnik.pl:


Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 3
  • 3
  • 3
  • 9
  • 9
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Zbigniew

    ocena usługi:

    Jestem usatysfakcjonowany szybką, profesjonalną obsługą portalu e-prawnik. Podoba mi się szerokie podejście do rozwiązywanych problemów prawnych, ich uzasadnianie piśmiennictwem, oraz kontakty w celu sprecyzowania tych problemów.
  • Bożena

    ocena usługi:

    Polecam ,fachowa szybka obsługa kompetentni doradcy , szybka odpowiedz pomocna, bez wychodzenia z domu.Wiem jak rozwiązac mój problem dziękuję.
  • Józef

    ocena usługi:

    Opinia w pełni spełniła moje oczekiwania . Zagadnienia zostały opisane wielowątkowo co rozwiało nurtujące mnie wątpliwości. Napisana językiem wystarczająco zrozumiałym.
  • Janusz

    ocena usługi:

    Dziękuję za opinię, chocjaż nie po mojej myśli ale dobra. Cieszy mnie że istnieje coś takiego jak e-prawnik.pl Dzięki Janusz
  • Ela

    ocena usługi:

    Korzystalam z porad e-prawnik kilka razy.Jestem bardzo zadowolona z uslug.Opinie sa bardzo przejrzyste i zrozumiale.Zdecydowanie polecam i pozdrawiam caly zespol
  • Ireneusz

    ocena usługi:

    Dziękując Państwu za opinię dodam, że korzystałem z usług e-prawnika już wielokrotnie będąc zadowolonym z treści odpowiedzi i kontaktu z Biurem Obsługi. Państwa usługi polecałem również swym znajomym i rodzinie, a ich podziękowania najlepiej świadczą o profesjonalizmie Waszych odpowiedzi. Dziękując, serdecznie Was polecam i pozdrawiam cały Zespół - Ireneusz
  • Jadwiga

    ocena usługi:

    Opinia sporządzona jest rzetelnie i zawiera dobrze uzasadnioną odpowiedź na zadane pytanie. Profesjonalna usługa warta polecenia. Dziekuję.
  • Bożena

    ocena usługi:

    Opinia jasna i zrozumiała .Polecam e prawnik.pl Dziękuję bardzo za wyjasnienie mi mojego problemu.
  • J.Ś

    ocena usługi:

    Serdecznie dziękuję za udzieloną mi pomoc ,polecam i pozdrawiam J.Ś
  • Izabela

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z istnienia tak profesjonalnej firmy. Opinie są rzetelne,wnikliwie i jasno wytłumaczone. Polecam wszystkim potrzebującym porady prawnej.Otrzymacie wszystkie odpowiedzi na nurtujące Was problemy i odpowiedż na pytania. Bardzo dziękuję całemu zespołowi portalu e-prawnik pl. za rozwiązanie moich problemów prawnych. Polecam wszystkim. Dziękuję i pozdrawiam cały Zespół. Izabela
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Pomoc zespołu bardzo dobra i szybka, rzetelna ocena. Mogę z czystym sumieniem polecić e-prawnik.pl.
  • Marian

    ocena usługi:

    Opinia jasna i zrozumiała tak jak i opinie sporządzane wcześniej w innych sprawach.Polecam usługi prawników z e-prawnik. Pozdrawiam Marian
  • Barbara

    ocena usługi:

    Barbara 04.06.2015 Jestem zadowolona z uzyskanej opinii prawnej- fachowa, szczegółowa z podaniem podstaw prawnych dla konkretnej sytuacji. Koszt obsługi umiarkowany. Korzystałam z tej porady prawnej drugi raz i z pewnością, w razie potrzeby zwrócę się ponownie o opinię, Barbara
  • Alicja

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z wykonanej usługi.Polecam!Pozdrawiam.Alicja
  • Bożena

    ocena usługi:

    Opinia bardzo rzetelna, pomocna , przygotowana niemal błyskawicznie. bardzo dziękuję całemu Zespołowi za pomoc. Bożena.
  • Stefania

    ocena usługi:

    Dziękuję za tak perfekcyjne załatwienie.Otrzymałam opinię bardzo szcegolowo. Napewno jeszcze nie raz skorzystam. Bardzo dziekuję i pozdrawiam. Stenia
  • Sylwia

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za szybką, rzetelną i wyczerpującą odpowiedź bez wychodzenia z domu, bez zbędnych formalności w bardzo korzystnej cenie. Korzystałam już w przeszłości z usług portalu i na pewno w przyszłości też będę z tych usług korzystać. Pozdrawiam. S.Schuhmann

Podobne wątki

  • Przedawnienie (554 KC, 118 KC) od kiedy?

    Od kiedy liczy sie przedawnienie z art.554 KC lub art.118 KC? Od daty wymagalnosci zobowiazania czy od ostatniego upomnienia? Pzdr. Jola.

  • 2_czy_3-_letni_termin_przedawnienia_w

    Który pogląd - 2 lata (art. 750 k.c. w zw. z art. 751 k.c.) czy 3 lata (art. 118 k.c. w zw. z art. 56 i n. ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo (...)

  • VAT_do_zapłaty

    Witam, mam problem i nie wiem o co chodzi. Przykładowo podaje same kwoty VAT: Do dzisiaj sprzedałem towary za 465 zł VATu, a kupiłem za 230 zł (...)

  • PCC Bo garaż był za tani...

    Moi rodzice kupili garaż za 12000zł. Urząd skarbowy przysłał pismo wzywające do podwyższenia wartości tego garażu, gdyż wg. US jest on wart (...)

  • Podatek - dawny PIT5L

    Witam, Prosze tylko na mnie nie krzyczec ale jakos nie moge znalezc informacji ostatecznie rozwiewajacych moje watpliwosci. A wiec - DG, podatek liniowy. Mam (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

<

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane