Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


2011-10-09, 14:27

Czy taki zakaz ma moc prawną?

Jacek

Ustawa o odpadach art. 13 p. 3 mówi, że dopuszcza się palenie np. gałęzi
w ogrodzie jeżeli na terenie gminy nie ma zbiórki tego typu odpadów. U
nas nie ma.
Jeżeli radni miejscy wymyślą sobie, że nie wolno palić ognisk na terenie
prywatnych ogrodów, to czy taki zakaz ma moc prawną?
IMO byłby sprzeczny z ustawą.
Nie są to żadne spółdzielcze ogródki działkowe, tylko teren w 100% prywatny.
Mam problem, bo z jednej strony gmina nic nie robi w kierunku zbiórki
odpadów typu gałęzie, liście, a z drugiej strony wymyśla się zakazy.
Jacek

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!


Odpowiedzi do: Czy taki zakaz ma moc prawną?

  • Andrzej Lawa 2011-10-09, 16:27

    Re: Czy taki zakaz ma moc prawną3F

    W dniu 09.10.2011 14:27, Jacek pisze:
    > Ustawa o odpadach art. 13 p. 3 mówi, że dopuszcza się palenie np. gałęzi
    > w ogrodzie jeżeli na terenie gminy nie ma zbiórki tego typu odpadów. U
    > nas nie ma.
    > Jeżeli radni miejscy wymyślą sobie, że nie wolno palić ognisk na terenie
    > prywatnych ogrodów, to czy taki zakaz ma moc prawną?

    Mieszasz dwie rzeczy - palenie śmieci (także gałęzi) w ognisku a
    zrobienie ogniska z wykorzystaniem dostępnego opału (tychże gałęzi).

    Generalnie tego typu zakazy mają umocowanie z przepisach dotyczących
    odpadków i ochrony środowiska, więc odnoszą się do spalania śmieci i i
    odpadów.

    Czyli żeby mieć alibi - zbierasz kilku znajomych, bierzecie kiełbaski,
    patyki do kiełbasek i voila - możesz palić gałęzie do woli, bo nie jest
    to już spalanie odpadów a ognisko rekreacyjne z wykorzystaniem
    naturalnego paliwa :)

  • Jacek 2011-10-09, 17:13

    Re: Czy taki zakaz ma moc prawną3F

    Nie jestem prawnikiem i być może błądzę, ale czy nie jest tak, że jak
    prawo wyższego rzędu dopuszcza np. na terenie zabudowanym 50 km/h to
    radni mogą sobie uchwalić, że w naszej gminie będzie to w terenie
    zabudowanym 10 km/h i takie ograniczenie będzie nieważne?
    Nie mówię tu o przypadku, że radni wystąpią do jakiegoś uprawnionego
    organu typu rejon dróg i on wprowadzi taki zakaz.
    Jacek

  • "Robert Tomasik" 2011-10-09, 21:15

    Re: Czy taki zakaz ma moc prawną?

    Użytkownik "Jacek" napisał w wiadomości
    news:j6sdmd$s6e$1@news.task.gda.pl...
    > Nie jestem prawnikiem i być może błądzę, ale czy nie jest tak, że jak
    > prawo wyższego rzędu dopuszcza np. na terenie zabudowanym 50 km/h to
    > radni mogą sobie uchwalić, że w naszej gminie będzie to w terenie
    > zabudowanym 10 km/h i takie ograniczenie będzie nieważne?
    > Nie mówię tu o przypadku, że radni wystąpią do jakiegoś uprawnionego
    > organu typu rejon dróg i on wprowadzi taki zakaz.
    > Jacek

    Randi mogą zmieniać prawo miejscowe w takim zakresie, w jakim akt prawny
    wyższego. W odniesieniu do prędkości, to faktycznie nie może to być akt
    prawa miejscowego. To musi być oznaczone odpowiednimi znakami, bo inaczej
    by się nie dało jeździć.

Porady prawne e-prawnik.pl:


Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje i polecam w 100% Profesjonalne i rzetelne podejście do sprawy oraz wyczerpujące odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania.Jeszcze raz bardzo dziękuję
  • Wiesława

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia. Jestem bardzo zadowolona z pomocy. Dziękuję.
  • Daniel

    ocena usługi:

  • TT

    ocena usługi:

  • Cz. D

    ocena usługi:

  • Adiemi

    ocena usługi:

    wyczerpująca opinia , podparta ustawami, możliwość zadania pytań dodatkowych i wszystko bez wychodzenia z domu. Serdecznie polecam
  • Wojciech

    ocena usługi:

  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Niezwykle rzetelna pomoc. Wnikliwie rozpatrzona sprawa i wyczerpująca odpowiedź. Jestem bardzo zadowolona i z pewnością będę częściej zasięgać tak fachowych porad.
  • JS

    ocena usługi:

    Terminowo, jasno.
  • Artur

    ocena usługi:

  • Iwona

    ocena usługi:

  • Anna

    ocena usługi:

    Dostałam niezwykle rzetelną , popartą paragrafami, ustawami, informację, bardzo dziękuję!
  • Dorota G.

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująco i profesjonalnie. Dziękuję i z pewnością będę polecać.
  • Michał K.

    ocena usługi:

    Szybka wycena, fachowa porada podparta paragrafami, dziękuję za pomoc i gorąco polecam.
  • Mariusz

    ocena usługi:

  • edek

    ocena usługi:

    Bardzo dobrze.
  • Janina

    ocena usługi:

    Opinia bardzo jasno przedstawiona. Odpowiedzi na pytania wyczerpujące i zrozumiałe. Wzory wniosków do sądu również dołączone. Bardzo polecam tę formę pomocy.


Podobne wątki

  • podpis_w_formie_pieczątki

    Zapewne każdy się spotkał z pieczątką, która oprócz treści, ma także odbicie podpisu. Moje pytanie brzmi, czy taka pieczątka ma jakąkolwiek (...)

  • Moc prawna umowy niepotwierdzonej notarialnie

    Witam, chciałbym zasięgnąć porady, a mianowicie czy umowa o wypożyczenie przedmiotu (np. aparatu telefonicznego) bez potwierdzenia przez notariusza (...)

  • Czy_dekrety_biskupa_mają_moc_prawną

    Witam! Jak w temacie czy dekrety biskupa mają moc prawną? Np o przeniesieniu zabytkowego kościoła

  • wyroki SN

    Zwracam się z prośbą o zajęcie stanowiska, jaka jest moc wiążąca wyroku SN. Czy rostrzygnięcie w danej sprawie , może być podstawą prawną (...)

  • wyroki Sądu Najwyższego

    Zwracam się z prośbą o zajęcie stanowiska, jaka jest moc wiążąca wyroku SN. Czy rostrzygnięcie w danej sprawie , może być podstawą prawną (...)



Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane