Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

2006-02-22, 13:23

Rękojmia w budownictwie

"shaq "

nie znalazlem nic w archiwum, więc pozwalam sobie napisac...

kupiłem nowe mieszkanie od dewelopera. Po roku popękały ściany, deweloper
zobowiązał się do usunięcia usterek w ramach rękojmi.
Niestety ściany były pomalowane i tu deweloper uchyla się od pomalowania i
pokrycia kosztów farby.

Czy w ramach rękojmi mogę wymagać od dewelopera, żeby pomalował mi ściany na
swój koszt?

z góry dzięki za info.

rafał

--

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!


Odpowiedzi do: Rękojmia w budownictwie

  • " 666" 2006-02-22, 13:53

    Re: Rękojmia w budownictwie

    A mieszkanie otrzymałeś pomalowane od dewelopera (protokół przejęcia) czy niepomalowane?
    JaC


    > kupiłem nowe mieszkanie od dewelopera.
    > Po roku popękały ściany, deweloper zobowiązał się do usunięcia usterek w ramach rękojmi.
    > Niestety ściany były pomalowane i tu deweloper uchyla się od pomalowania i pokrycia kosztów farby.
    > Czy w ramach rękojmi mogę wymagać od dewelopera, żeby pomalował mi ściany na swój koszt?

  • "shaq " 2006-02-22, 14:11

    Re: Rękojmia w budownictwie

    tylko otynkowane.


    666 napisał(a):

    > A mieszkanie otrzymałeś pomalowane od dewelopera (protokół przejęcia) czy
    niepo
    > malowane?
    > JaC


    --

  • Marcin Debowski 2006-02-22, 14:44

    Re: Rękojmia w budownictwie

    Dnia 22.02.2006 shaq napisał/a:
    > kupiłem nowe mieszkanie od dewelopera. Po roku popękały ściany, deweloper
    > zobowiązał się do usunięcia usterek w ramach rękojmi.
    > Niestety ściany były pomalowane i tu deweloper uchyla się od pomalowania i
    > pokrycia kosztów farby.

    Art. 566. § 1. Jeżeli z powodu wady fizycznej rzeczy sprzedanej kupujący
    odstępuje od umowy albo żąda obniżenia ceny, może on żądać naprawienia
    szkody poniesionej wskutek istnienia wady, chyba że szkoda jest
    następstwem okoliczności, za które sprzedawca nie ponosi
    odpowiedzialności. W ostatnim wypadku kupujący może żądać tylko
    naprawienia szkody, którą poniósł przez to, że zawarł umowę, nie wiedząc o
    istnieniu wady; w szczególności może żądać zwrotu kosztów zawarcia umowy,
    kosztów odebrania, przewozu, przechowania i ubezpieczenia rzeczy oraz
    zwrotu dokonanych nakładów w takim zakresie, w jakim nie odniósł korzyści
    z tych nakładów.
    § 2. Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio, gdy kupujący żąda
    dostarczenia rzeczy wolnych od wad zamiast rzeczy wadliwych albo usunięcia
    wady przez sprzedawcę.

    --
    Marcin

  • "shaq " 2006-02-22, 14:54

    Re: Rękojmia w budownictwie

    Prośba o pomoc w interpretacji tego zapisu:

    "...zwrotu dokonanych nakładów w takim zakresie, w jakim nie odniósł korzyści
    z tych nakładów..."

    mam interpretować tak, że jednak moge ubiegać się o zwrot kosztów pomalowania
    (czyli moich nakładów)?

    dzięki

    rafał




    Marcin Debowski napisał(a):

    > Dnia 22.02.2006 shaq napisał/a:
    > > kupiłem nowe mieszkanie od dewelopera. Po roku popękały ściany, deweloper
    > > zobowiązał się do usunięcia usterek w ramach rękojmi.
    > > Niestety ściany były pomalowane i tu deweloper uchyla się od pomalowania
    i
    > > pokrycia kosztów farby.
    >
    > Art. 566. § 1. Jeżeli z powodu wady fizycznej rzeczy sprzedanej kupujący
    > odstępuje od umowy albo żąda obniżenia ceny, może on żądać naprawienia
    > szkody poniesionej wskutek istnienia wady, chyba że szkoda jest
    > następstwem okoliczności, za które sprzedawca nie ponosi
    > odpowiedzialności. W ostatnim wypadku kupujący może żądać tylko
    > naprawienia szkody, którą poniósł przez to, że zawarł umowę, nie wiedząc o
    > istnieniu wady; w szczególności może żądać zwrotu kosztów zawarcia umowy,
    > kosztów odebrania, przewozu, przechowania i ubezpieczenia rzeczy oraz
    > zwrotu dokonanych nakładów w takim zakresie, w jakim nie odniósł korzyści
    > z tych nakładów.
    > § 2. Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio, gdy kupujący żąda
    > dostarczenia rzeczy wolnych od wad zamiast rzeczy wadliwych albo usunięcia
    > wady przez sprzedawcę.
    >


    --

  • " 666" 2006-02-22, 17:16

    Re: Rękojmia w budownictwie

    IMHO powinienes, bo trudno uzytkować lokal niepomalowany.
    Natomiast koszt być moze zostać wyliczony jako dla 'zwykłej najczęściej stosowanej powłoki malarskiej'.
    Ale upierałbym się przy przedstawieniu Twoich faktur i rachunków.
    Swoją droga to ciekawa sprawa, bo jak wjedziemy pordzewiałym maluchem w nowego mercedesa, to nie oddajemy wartosci
    'zwykłego stosowanego w takich warunkach samochodu'
    Patrz Pan, jakie to prawo pokretne, i gdzie tu sprawiedliwość?
    JaC


    > Prośba o pomoc w interpretacji tego zapisu:
    > "...zwrotu dokonanych nakładów w takim zakresie, w jakim nie odniósł korzyści z tych nakładów..."
    > mam interpretować tak, że jednak moge ubiegać się o zwrot kosztów pomalowania (czyli moich nakładów)?

  • Marcin Debowski 2006-02-23, 06:07

    Re: Rękojmia w budownictwie

    Dnia 22.02.2006 shaq napisał/a:
    > Prośba o pomoc w interpretacji tego zapisu:
    > "...zwrotu dokonanych nakładów w takim zakresie, w jakim nie odniósł korzyści
    > z tych nakładów..."
    > mam interpretować tak, że jednak moge ubiegać się o zwrot kosztów pomalowania
    > (czyli moich nakładów)?

    Tak, ale nie koniecznie na podstawie cytowanego wyżej fragmentu. Dobrze
    byłoby jednak aby ktoś się wypowiedział jakie dokładnie przyświecały tu
    ustawodawcy intencje, bo MZ jest to trochę dwuznaczne.

    Apropos cytowania - odpowiadaj pod cytatem (takie są przyjęte standardy).

    --
    Marcin

  • "shaq " 2006-02-23, 14:53

    Re: Rękojmia w budownictwie

    Marcin Debowski napisał(a):

    > Dnia 22.02.2006 shaq napisał/a:
    > > Prośba o pomoc w interpretacji tego zapisu:
    > > "...zwrotu dokonanych nakładów w takim zakresie, w jakim nie odniósł
    korzyści
    >
    > > z tych nakładów..."
    > > mam interpretować tak, że jednak moge ubiegać się o zwrot kosztów
    pomalowania
    >
    > > (czyli moich nakładów)?
    >
    > Tak, ale nie koniecznie na podstawie cytowanego wyżej fragmentu. Dobrze
    > byłoby jednak aby ktoś się wypowiedział jakie dokładnie przyświecały tu
    > ustawodawcy intencje, bo MZ jest to trochę dwuznaczne.
    >
    > Apropos cytowania - odpowiadaj pod cytatem (takie są przyjęte standardy).


    ok. dzięki
    może jeszcze ktoś się wypowie...
    rafał


    --

  • Marcin Debowski 2006-02-24, 06:22

    Re: Rękojmia w budownictwie

    Dnia 23.02.2006 shaq napisał/a:
    > Marcin Debowski napisał(a):
    >> Tak, ale nie koniecznie na podstawie cytowanego wyżej fragmentu. Dobrze
    >> byłoby jednak aby ktoś się wypowiedział jakie dokładnie przyświecały tu
    >> ustawodawcy intencje, bo MZ jest to trochę dwuznaczne.
    > może jeszcze ktoś się wypowie...

    Możesz też od razu spróbować kontaktu z Tobie miejscowym oddziałem
    Federacji Konsumentów: www.federacja-konsumentow.org.pl

    --
    Marcin

Porady prawne e-prawnik.pl:


Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 2
  • 6
  • 4
  • 9
  • 8
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Janusz

    ocena usługi:

    Profesjonalna obsługa klienta - Janusz
  • Elżbieta

    ocena usługi:

    Dziękuję prawnikom biura e-prawnik za sporządzenie opinii rzetelnie i fachowo. To świetna forma uzyskania profesjonalnej porady prawnej. Usługa godna polecenia. Elżbieta
  • Antoni

    ocena usługi:

    usługa super, w pełni moim zdaniem kompletna, a nie droga, dziękuję
  • Ewa

    ocena usługi:

    Już drugi raz korzystam z usług biura e-prawnik. Jest to świetna forma uzyskania profesjonalnej i wyczerpującej opinii prawnej. Bardzo polecam. Ewa-Halina
  • Lech

    ocena usługi:

    Opinia sporzadzona rzetelnie i w/g uzgodnionego terminu. Na poszczególne zapytania w odpowiedzi jest podana podstawa prawna i odpowiedni komentarz pozwalający lepiej zrozumieć temat. Polecam korzystanie z usług kancelarii e-prawnik.
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Opinia szczegółowa , zrozumiała, wyczerpująca . Polecam
  • Ewa

    ocena usługi:

    Zespół e-prawnik stara się mozliwie najbardziej dostosować do potrzeb klienta. Opinia jest zrozumiała, wyczerpująca i podparta odpowiednimi przepisami. Usługa i forma godna polecenia.
  • Danuta

    ocena usługi:

    Bardzo polecam korzystanie z uslug biura e-prawnik
  • Ewa

    ocena usługi:

  • tomasz

    ocena usługi:

  • Wiesław

    ocena usługi:

    Super współpraca .Korzystam już drugi raz .Polecam.Wiesław
  • ALINA

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje zespołowi e-prawnik.pl , za szybką ,rzetelna opinię . Z całą pewnością będę korzystać z ich pomocy . Chodząc do prawników i radców prawnych , w miejscu zamieszkania, nie miałam tak konkretnych opinii . Polecam i bardzo dziękuję Alina.
  • Robert

    ocena usługi:

    Pełny profesjonalizm. Gorąco polecam. I przede wszystkim bardzo dziękuję.
  • Justyna

    ocena usługi:

    Bardzo profesjonalne podejście do problemu klienta. Przystępna cena. Polecam.
  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Jest wyczerpująca i warto korzystać z tego typu usługi. Cena przystępna. Korzystanie z tradycyjnych form usług prawnika jest o wiele kosztowniejsza i trwa to o wiele dłużej, a przy tym traci sie czas.Polecam !
  • Izabela

    ocena usługi:

    Bardzo szybka i wyczerpująca opinia.
  • Michał

    ocena usługi:



Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane