Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

2007-09-29, 22:52

Pierwszy dowód osobisty.

"marjan"

Witam.

Wiem, że temat był już na grupie przerabiany, ale niestety dalej nie
znalazłem konkretnej odpowiedzi na zapytanie: czy można złożyć wniosek o
wydanie dowodu osobistego przed ukończeniem 18. roku życia (i dostać dowód
na 10 lat)?

USTAWA z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach
osobistych, Art. 34.
"Osoba będąca obywatelem polskim i zamieszkała w Rzeczypospolitej Polskiej
jest obowiązana posiadać dowód osobisty:
1) od ukończenia 18 roku życia;"
Wynika z tego, że będąc pełnoletnim, obowiązkowo należy taki dowód posiadać.
Powinna być więc możliwość wyrobienia go wcześniej, tak aby w dniu urodzin
go odebrać.
Art. 36.
"2. Dowód osobisty wydany osobie, która nie ukończyła 18 roku życia, jest
ważny 5 lat od daty jego wydania."
Jest tu mowa o wieku w dniu wydania, a nie składania wniosku, czyli chyba
powinna być możliwość złożenia wniosku wcześniej?

Z kim jednak nie rozmawiam, każdy twierdzi że wniosek taki złożyć można
dopiero po urodzinach (chyba nawet dzień po).
Czy jest ktoś w stanie odpowiedzieć rzetelnie na to pytanie, bo już sam
zgłupiałem..?


Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam,
marjan

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!


Odpowiedzi do: Pierwszy dowód osobisty.

  • Krzysztof 'kw1618' z Warszawy <"grupa(usun)"@(wywal)grupy.3mam.net> 2007-09-30, 10:24

    Re: Pierwszy dowód osobisty.

    W odpowiedzi na post z Sat, 29 Sep 2007 22:52:52 +0200, od marjan :

    > Z kim jednak nie rozmawiam, każdy twierdzi że wniosek taki złożyć można
    > dopiero po urodzinach (chyba nawet dzień po).

    Gdy tylko weszły dowody osobiste plastikowe pokazywali w TV że rodzice
    wyrabiają DO nawet niemowlakom które nawet 1 roku nie skończyły i jest taka
    mozliwość.
    DO lub paszport jest potrzebny niemowlakom do stwierdzania przez uprawnione
    słuzby legalności pobytu na terenie UE.


    --
    Zalaczam pozdrowienia i zyczenia powodzenia
    Krzysztof 'kw1618' z Warszawy
    Walcz o prawdziwy status GG swoich GaduGadowiczów
    Taxi w Warszawie: http://grupy.3mam.net/taxi/

  • "marjan" 2007-09-30, 11:29

    Re: Pierwszy dowód osobisty.


    Użytkownik "Krzysztof 'kw1618' z Warszawy"
    <"grupa(usun)"@(wywal)grupy.3mam.net> napisał w wiadomości
    news:skz4z8tuuiz0$.cwhys8mas4t$.dlg@40tude.net...
    >W odpowiedzi na post z Sat, 29 Sep 2007 22:52:52 +0200, od marjan :
    >
    > Gdy tylko weszły dowody osobiste plastikowe pokazywali w TV że rodzice
    > wyrabiają DO nawet niemowlakom które nawet 1 roku nie skończyły i jest
    > taka
    > mozliwość.
    > DO lub paszport jest potrzebny niemowlakom do stwierdzania przez
    > uprawnione
    > słuzby legalności pobytu na terenie UE.
    >

    Tak, wiem. Dowód taki wydawany jest na 5 lat, przy składaniu wniosku jak i
    przy odbiorze muszą być rodzice. Mi chodzi o to kiedy mogę sam złożyć
    wniosek (bez obecności rodziców) o wydanie tego "normalnego" dowodu
    osobistego, wydawanego na 10 lat... Wie ktoś?


    Dziękuję za odpowiedź, i proszę o więcej...

    pozdrawiam, marjan

Porady prawne e-prawnik.pl:


Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 1
  • 6
  • 7
  • 1
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Profesjonalne podejście do klienta, bardzo szybka obsługa. Polecam.
  • Ryszard

    ocena usługi:

    Opinia wyczerpująca, jestem zadowolony.
  • Roman

    ocena usługi:

  • Ryszard Królikowski

    ocena usługi:

    Serdecznie dziękuję ekipie e-prawnik za w pełni profesjonalną obsługę. Opinia wykonana na najwyższym poziomie. Wszystkim polecam, oszczędność czasu i pieniędzy.
  • Lukasz

    ocena usługi:

    Opinia bardzo rzetelna.Warto skorzystać z usług E-PRAWNIK. Gorąco polecam potrzebującym fachowej porady
  • Tomasz

    ocena usługi:

    Bardzo dobrze zrobione, wyczerpujaca opinia.
  • Krystyna

    ocena usługi:

    Dziękuję za bardzo obszerną i profesjonalną opinię, która jest poparta dużą ilośćią przepisów. Bardzo pomoże mnie w dalszym postępowaniu. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za pomoc i polecam innym. Pozdrawiam wszystkich pracowników. Krystyna.
  • Kińczyk

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za opinię,jest mi bardzo pomocna,polecam wszystkim.
  • Zofia

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za tak szybkie przygotowanie opinii i pisma.Wasz zespół Prawników jest tak żetelny i odpowiedzialny. Ja was oceniam na szóstkę .Polecam wszystkim. Dziękuję,Dziękuję!!!! Pozdrawiam wszystkich Prawników.Zofia
  • Regina z Siostrą

    ocena usługi:

    Dziękujemy za profesjonalne przygotowanie zażalenia polecam wszystkim i pozdrawiam wszystkich prawników z Poważaniem Regina z Siostrą
  • Christine Romeike

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpujaca opinia prawna jaka otrzymalam , serdecznie dziekuje wszystkim prawnikom i polecam innym jezeli potrzebuja fachowej opinji prawnej. Z powazaniem. Christina
  • bozena

    ocena usługi:

    Z porad e-prawnik korzystamjuż drugi raz..Podobnie jak w 2013r tak i teraz otrzymałam fachową opinię ,piszą w sposób zrozumiały i tak jak piszą nie pobierają dodatkowych opłat za kolejne pytania w sprawie.Odpowiadają szybko i są godni polecenia. Bożena
  • Barbara

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo, za bardzo wyczerpującą odpowiedz na moje pytanie,jestem zadowolona z tej formy porady prawniczej,na pewno skorzystam jeszcze z usług prawników pracujących na tym portalu.Z poważaniem Barbara Adamczyk
  • Barbara Stusińska

    ocena usługi:

    Dziekujęza profesjonalną opinię oraz rzetelnie wykonaną pracę przez E-PRAWNIK Polecam w 100% Barbara
  • Juliusz

    ocena usługi:

  • Iwona

    ocena usługi:

    Dziękuję za szybką i zrozumiałą odpowiedź. Naprawde polecam!!!
  • ANETA

    ocena usługi:

    Witam. Bardzo jestem zadowolona z Państwa porady. Teraz jestem pewniejsza i bardziej stanowcza. Bardzo szczegółowo opisana sprawa. Dziękuję


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane