Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

2006-12-04, 14:46

Przywrócenie terminu odrzucenia spadku.

"..:: sjf ::.."

Pytam w imieniu osoby, której dotyczy sprawa.

Aktualnie toczy się przed sądem rozprawa dotycząca zapłaty długów, jakie
w ramach spadku pozostały po osobie zmarłej. Rozprawa dotyczy rzecz
jasna spadkobierców.
Na rozprawie pani sędzia poinformowała jednego ze spadkobierców, by
zwrócił się do sądu(?) pisemnie z prośbą o _przywrócenie półrocznego
terminu przyjęcia/odrzucenia spadku_.
W jaki sposób tego dokonać? Czy rzeczywiście należy pisemnie zwrócić sie
do sądu, przed którym toczy się rozprawa? Jak miałoby wyglądać takie pismo?
Proszę o wszelkie informacje na ten temat albo odesłanie mnie do
odpowiedniej wykładni prawnej. W kodeksie cywilnym w części prawo
spadkowe nie znalazłem takich informacji - a jedynie zapis, że po
upłynięciu terminu uznaje się, że spadek został przyjęty.
Na jakiej podstawie pani sędzia mogła stwierdzić, żeby zwrócić się o
przywrócenie tego terminu?

Pozdrawiam
sjf

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!


Odpowiedzi do: Przywrócenie terminu odrzucenia spadku.

  • kam 2006-12-04, 19:22

    Re: Przywrócenie terminu odrzucenia spadk

    ..:: sjf ::.. napisał(a):
    > Na rozprawie pani sędzia poinformowała jednego ze spadkobierców, by
    > zwrócił się do sądu(?) pisemnie z prośbą o _przywrócenie półrocznego
    > terminu przyjęcia/odrzucenia spadku_.
    > W jaki sposób tego dokonać? Czy rzeczywiście należy pisemnie zwrócić sie
    > do sądu, przed którym toczy się rozprawa? Jak miałoby wyglądać takie pismo?

    jak każde pismo
    tyle że nie do sądu przed którym toczy się sprawa o zapłatę, a do sądu
    właściwego w sprawach spadku (miejsca zamieszkania spadkodawcy)

    > Proszę o wszelkie informacje na ten temat albo odesłanie mnie do
    > odpowiedniej wykładni prawnej. W kodeksie cywilnym w części prawo
    > spadkowe nie znalazłem takich informacji - a jedynie zapis, że po
    > upłynięciu terminu uznaje się, że spadek został przyjęty.

    art.1059 kc

    KG

  • "Łukasz N" 2006-12-04, 22:12

    Re: Przywrócenie terminu odrzucenia spadku. Jak?

    Użytkownik "..:: sjf ::.." napisał w
    wiadomości news:el190t$kmj$1@nemesis.news.tpi.pl...
    > Na rozprawie pani sędzia poinformowała jednego ze spadkobierców, >by
    > zwrócił się do sądu(?) pisemnie z prośbą o _przywrócenie >półrocznego
    > terminu przyjęcia/odrzucenia spadku_.
    > W jaki sposób tego dokonać?

    Wniosek o przywrócenie terminu można w takim wypadku umotywować tym, że
    spadkobiercy nie mieli realnej wiedzy o stanie spadku.
    Podstwą jest tu art. 1019 kc - w oparciu o błąd (w doktrynie określany
    mianem błędu co do stanu spadku).

    Wniosek do sądu spadku -czyli do sądu właściwego dla ostatniego miejsca
    zamieszkania spadkodawcy.
    ----------------
    Forum Prawników - www.advokat.com.pl

  • "Łukasz N" 2006-12-04, 22:14

    Re: Przywrócenie terminu odrzucenia spadku. Jak?


    Użytkownik "kam" napisał w wiadomości
    news:el1p2d$rat$2@inews.gazeta.pl...

    > art.1059 kc
    ???
    Przepis z zakresu dziedziczenia gospodarstw rolnych i to dawno wykreślony z
    kodeksu?
    Chyba klawiatura zle wybiła - miało zapewne być 1019kc.
    -------
    Forum Prawników - www.advokat.com.pl

Porady prawne e-prawnik.pl:


Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 6
  • 7
  • 7
  • 6
  • 2
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Ryszard

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolony.Opinia dotyczy sedna mojego problemu.Dziękuję!
  • Klaudia

    ocena usługi:

    Polecam, korzystałam już kilka razy z pomocy i zawsze na bardzo wysokim poziomie. Wyczerpująca i zrozumiała opinia.
  • Barbara

    ocena usługi:

    Bardzo dobry serwis prawny. Polecam serdecznie. Udzielono mi pomocy szybko i sprawnie, sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie.
  • Boguslaw

    ocena usługi:

    Biezaca opinia spelnila moje oczekiwania i bez zastrzezen moge polecic Wasze uslugi, zwlaszcza w szybko a drastycznie zmieniajacym sie krajobrazie polskiego prawodawstwa!
  • JERZY

    ocena usługi:

    Usługa wykonana perfekcyjnie,wyczerpująco i prosto.Opinia sporządzona bardzo szybko.Pozostaje Mi polecić innym osobom z problemami.Cena przystępna.POZDRAWIAM. Jerzy
  • Stanisław

    ocena usługi:

    Profesjonalna porada,b.szybko dostarczona,jak na moją sprawę Wszystko ok. Polecam,aha zapomńiałem,to jużdrugi raz korzystam z tego portalu
  • Barbara

    ocena usługi:

    Pełny profesjonalizm wyczerpująca odpowiedz polecam !
  • Elżbieta

    ocena usługi:

    Opinia wyczerpująca, konkretna i rzetelna. Napisana przystępnym - nawet jak dla polonistki - językiem. Budzi zaufanie do zespołu miłych ludzi. Polecam. Elżbieta
  • Jan

    ocena usługi:

    Opinia jest dla mnie zrozumiała ale jako laik w temacie zadałem dodatkowe pytanie.Jestem zadowolony,polecam innym.
  • Mariusz

    ocena usługi:

  • Waldemar

    ocena usługi:

    Fachowa i przydatna dla mnie opinia -
  • Lukasz

    ocena usługi:

  • Antoni

    ocena usługi:

    wszystko sprawnie i bez problemów polecam
  • anna

    ocena usługi:

    dziękuje ,otrzymałam bardzo konkretna i profesjonalna opinia, cena nie wysoka .Polecam
  • Bożena

    ocena usługi:

  • Wanda

    ocena usługi:

    Opinia rzetelna i wyczerpująca. Będę korzystał również w przyszłości .Polecam.
  • MONA

    ocena usługi:



Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane