Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

2008-12-28, 15:21

Upoważnienie vs Pełnomocnictwo

"H5N1"

Czym różni się prawnie upoważnienie od pełnomocnitwa?
Jeżeli zgodnie z prawem (Ustawą) wniosek może złożyć podmiot xxx, to czy w
jego imieniu może tego dokonać również yyy? Na podstawie upoważnienia czy
pełnomocnictwa?

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!


Odpowiedzi do: Upoważnienie vs Pełnomocnictwo

  • "andie" 2008-12-28, 20:02

    Re: Upoważnienie vs Pełnomocnictwo


    Użytkownik "H5N1" napisał w wiadomości
    news:gj82g6$d2v$1@mx1.internetia.pl...
    > Czym różni się prawnie upoważnienie od pełnomocnitwa?
    > Jeżeli zgodnie z prawem (Ustawą) wniosek może złożyć podmiot xxx, to czy w
    > jego imieniu może tego dokonać również yyy? Na podstawie upoważnienia czy
    > pełnomocnictwa?

    To zależy o jaki wniosek chodzi.
    Pełnomocnictwa udziela się do dokonania czynności prawnej, a upoważnienia do
    cznności faktycznej.

    Andrzej

  • Roman Rumpel 2008-12-29, 00:49

    Re: Upoważnienie vs Pełnomocnictwo

    andie pisze:

    >
    > To zależy o jaki wniosek chodzi.
    > Pełnomocnictwa udziela się do dokonania czynności prawnej, a
    > upoważnienia do cznności faktycznej.
    >


    Możesz rozwinąć skąd to stwierdzenie i na czym oparte?


    --
    Szukam nowej sygnaturki, a skończył mi się żeń szeń.

    Roman Rumpel skype: rumpel.roman
    www.rumpel.pl

  • "andie" 2008-12-29, 21:33

    Re: Upoważnienie vs Pełnomocnictwo


    Użytkownik "Roman Rumpel" napisał w
    wiadomości:
    >
    > Możesz rozwinąć skąd to stwierdzenie i na czym oparte?


    Ja to widzę następująco:

    Jeżeli chodzi o pełnomocnictwo, to art. 95, 96 K.C.

    Upoważnienie natomiast, jak wiadomo, nie jest uregulowane prawnie. Jednak,
    jeżeli ustawa do dokonania czynności prawnej przez przedstawiciela (nie
    ustawowego) wymaga pełnomocnictwa, zakłada się, że do tej czynności nie
    wystarcza upoważnienie. Upoważnienie natomiast jest wg mnie stosowane do
    czynności faktycznych, np. określonych w prawie administracyjnym, lub
    pocztowym - np. do odbioru korespondencji.



    Andrzej


  • "grzech" 2008-12-29, 23:59

    Re: Upoważnienie vs Pełnomocnictwo

    >
    > Jeżeli chodzi o pełnomocnictwo, to art. 95, 96 K.C.
    >
    > Upoważnienie natomiast, jak wiadomo, nie jest uregulowane prawnie.

    a art 268a kpa???


    Jednak,
    > jeżeli ustawa do dokonania czynności prawnej przez przedstawiciela (nie
    > ustawowego) wymaga pełnomocnictwa, zakłada się, że do tej czynności nie
    > wystarcza upoważnienie. Upoważnienie natomiast jest wg mnie stosowane do
    > czynności faktycznych, np. określonych w prawie administracyjnym, lub
    > pocztowym - np. do odbioru korespondencji.
    >


    Najprościej ujmując:
    upoważniony działa w imieniu mocodawcy i na jego rachunek
    pełnomocnik działa we własnym imieniu i na rachunek mocodawcy

    W potocznym rozumieniu, znaczenie słów pełnomocnictwo i upoważnienie
    pokrywają się. Dla przykładu mówimy o upoważnieniu do odbioru korespondencji
    a tak na prawdę jest to pełnomocnictwo do odbioru korespondencji.

    pozdrawiam
    grzech

  • "andie" 2008-12-30, 20:49

    Re: Upoważnienie vs Pełnomocnictwo


    Użytkownik "grzech" napisał:

    > Dla przykładu mówimy o upoważnieniu do odbioru korespondencji a tak na
    > prawdę jest to pełnomocnictwo do odbioru korespondencji.

    Właśnie to nie jest MZ poełnomocnictwo, gdyż odbiór korespondencji nie jest
    czynnością prawną.

    andrzej

  • Gotfryd Smolik news 2009-01-02, 15:01

    Re: Upoważnienie vs Pełnomocnictwo

    On Tue, 30 Dec 2008, andie wrote:

    > Użytkownik "grzech" napisał:
    >
    >> Dla przykładu mówimy o upoważnieniu do odbioru korespondencji a tak na
    >> prawdę jest to pełnomocnictwo do odbioru korespondencji.
    >
    > Właśnie to nie jest MZ poełnomocnictwo, gdyż odbiór korespondencji nie jest
    > czynnością prawną.

    Jak wyjaśnisz fakt, że odebranie korespondencji urzędowej powoduje
    skutki prawne w postaci uznania adresata za powiadomionego?

    pzdr, Gotfryd

  • " 666" 2009-01-02, 16:45

    Re: Upoważnienie vs Pełnomocnictwo

    QmEsIG5pZW9kZWJyYW5pZSBrb3Jlc3BvbmRlbmNqaSB0ZXogcG93b2R1amUgc2t1dGtpIHByYXdu
    ZSB3IHBvc3RhY2kgdXpuYW5pYSBhZHJlc2F0YSB6YSBwb3dpYWRvbWlvbmVnbyAtIG5hand5cmG8
    bmllaiBuaWVvZGVicmFuaWUgamVzdCBy83duaWW/IGN6eW5ub7ZjaWEgcHJhd26xIDstKSkNCkph
    Qw0KDQoNCi0tLS0tDQoNCj4gSmFrIHd5amG2bmlzeiBmYWt0LCC/ZSBvZGVicmFuaWUga29yZXNw
    b25kZW5jamkgdXJ66mRvd2VqIHBvd29kdWplIHNrdXRraSBwcmF3bmUgdyBwb3N0YWNpIHV6bmFu
    aWEgYWRyZXNhdGEgemEgcG93aWFkb21pb25lZ28/

  • "andie" 2009-01-07, 18:42

    Re: Upoważnienie vs Pełnomocnictwo


    Użytkownik "Gotfryd Smolik news" napisał:

    > Jak wyjaśnisz fakt, że odebranie korespondencji urzędowej powoduje
    > skutki prawne w postaci uznania adresata za powiadomionego?

    Poddaję się:)

    andie

Porady prawne e-prawnik.pl:


Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 7
  • 9
  • 8
  • 3
  • 6
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję, opinia sporządzona w wyznaczonym terminie podparta obowiązującymi przepisami - profesjonalna. Z pewnością w przyszłości będę korzystać z Państwa usług bo to ogromna wygoda i oszczędność czasu. Ewa
  • Piotr i Małgorzata

    ocena usługi:

    Porady prawne na najwyższym poziomie. Wszystko klarowne i przejrzyste. Na pewno skorzystamy w przyszłości.
  • BW

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona. Opinia była rzetelna i przemyślana
  • Zdzisława

    ocena usługi:

    Witam serdecznie.Dziękuję za profesjonalną opinię.Polecam.Korzystam już drugi raz. z Państwa pomocy.Pozdrawiam.
  • Urszula

    ocena usługi:

    Opinia rzetelna, profesjonalna, szybka i bardzo pomocna. Dziękuję
  • Sławek

    ocena usługi:

    Mimo, iż opinia tylko potwierdziła moje przekonanie o słuszności moich wątpliwości, to dodała mi pewności w dochodzeniu swoich praw. Na pewno jeszcze będę korzystał z pomocy e-prawnika. Polecam
  • Janusz

    ocena usługi:

    Profesjonalna usługa. Polecam!
  • Janusz

    ocena usługi:

    Profesjonalna usługa. Polecam!
  • Anna

    ocena usługi:

    Korzystam pierwszy raz, ale jestem zadowolona. Sprawnie ,konkretnie, POLECAM!
  • Edward

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalną opinie prawną.
  • Krzysztof

    ocena usługi:

    Opinia mi pomogła, choć nie była w pełni wyczerpująca. Otrzymałem upewnienie dla wiedzy która juz wcześniej posiadałem, ale mam nadzieję że to mi wystarczy. Jesteście potrzebni.
  • Dorota

    ocena usługi:

  • Jan

    ocena usługi:

    Dziękujemy na razie za Państwa pomoc, myślę, że bardzo ta opinia nam się przyda ,do dalszego rozwoju sprawy, jeżeli będzie taka konieczność to możliwe , że skorzystamy raz jeszcze z państwa pomocy.
  • Beata

    ocena usługi:

    Wyczerpująco i profesjonalnie. Dziękuję i polecam.
  • Marian

    ocena usługi:

    Jestem zadowolony z opinii, Rzeczowa , jednoznaczna . W przyszłości prawdopodobnie jeszcze co najmniej raz skorzystam z usług serwisu. Pozdrawiam dziękuję.
  • Jan

    ocena usługi:

    Korzystam drugi raz i potwierdzam konkretnie i profesjonalnie.
  • Elżbieta

    ocena usługi:

    Po raz kolejny wystąpiłam o opinię , uzyskałam konkretną odpowiedź.Polecam.

Podobne wątki


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane