Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


2007-01-16, 22:14

wezwanie przedsądowe, faktury

Przemyslaw Kwiatkowski

Hello,

Mam takie oto dwa pytania:

1.
Czy mogę dostarczyć dłużnikowi wezwanie przedsądowe do zapłaty zanim
jeszcze świadczenie stanie się wymagalne?
Innymi słowy - jeśli termin płatności faktury upływa mu powiedzmy w dniu
1 lutego, to czy mogę już 15 stycznia wezwać go przedsądowo do zapłaty w
terminie do 1 lutego (czyli w normalnym terminie wymagalności
świadczenia, oczywiście nie wcześniej!).
Czy w takim wypadku będę mógł 2 lutego od razu wytoczyć odpowiednie
powódżtwo i czy sąd uzna, że dłużnik został należycie wezwany?
(Naturalnie o ile nie zapłaci w terminie...)

2.
Jeśli odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi "tak", to de facto oznacza to,
że mogę wezwanie przedsądowe dostarczyć dłużnikowi w zasadzie nawet od
razu w dniu wystawienia faktury. Czy mogę zatem odpowiednie przedsądowe
wezwanie do zapłaty umieścić po prostu od razu na fakturze? (Coś w
rodzaju: "Niniejsza faktura stanowi zarazem przedsądowe wezwanie do
zapłaty. Informujemy, że w przypadku nie dokonania płatności w podanym
terminie zmuszeni będziemy dochodzić swoich praw na drodze postępowania
sądowego." itp.)
Czy w takim wypadku po upłynięciu terminu płatności będę mógł od razu
wnieść sprawę do sądu?

--
MiCHA

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!


Odpowiedzi do: wezwanie przedsądowe, faktury

  • "Robert Tomasik" 2007-01-16, 22:27

    Re: wezwanie przedsądowe, faktury

    Użytkownik "Przemyslaw Kwiatkowski" napisał w wiadomości
    news:2408.45ad4030.a0c14@mail.micha.waw.pl...

    > Mam takie oto dwa pytania:

    > Czy mogę dostarczyć dłużnikowi wezwanie przedsądowe do zapłaty zanim
    > jeszcze świadczenie stanie się wymagalne?

    Moim zdaniem nie i wynika to z charakteru samego wezwania. ma ono być
    przypomnieniem dłużnikowi o zobowiązaniu. inaczej jaki by to miało sens?

  • "Qbek" 2007-01-17, 08:28

    Re: wezwanie przedsądowe, faktury


    Przemyslaw Kwiatkowski napisał(a):
    > Hello,
    >
    > Mam takie oto dwa pytania:
    >
    > 1.
    > Czy mogę dostarczyć dłużnikowi wezwanie przedsądowe do zapłaty zanim
    > jeszcze świadczenie stanie się wymagalne?
    > Innymi słowy - jeśli termin płatności faktury upływa mu powiedzmy w dniu
    > 1 lutego, to czy mogę już 15 stycznia wezwać go przedsądowo do zapłaty w
    > terminie do 1 lutego (czyli w normalnym terminie wymagalności
    > świadczenia, oczywiście nie wcześniej!).
    > Czy w takim wypadku będę mógł 2 lutego od razu wytoczyć odpowiednie
    > powódżtwo i czy sąd uzna, że dłużnik został należycie wezwany?
    > (Naturalnie o ile nie zapłaci w terminie...)

    mysle, ze tak.

    Kodeks postępowania cywilnego

    DZIAŁ IV. ORZECZENIA

    Rozdział 1. Wyroki

    Oddział 1. Wydanie wyroku

    Art. 316. § 1. Po zamknięciu rozprawy sąd wydaje wyrok, biorąc za
    podstawę stan rzeczy istniejący w chwili zamknięcia rozprawy; w
    szczególności zasądzeniu roszczenia nie stoi na przeszkodzie
    okoliczność, że stało się ono wymagalne w toku sprawy.

  • Przemyslaw Kwiatkowski 2007-01-17, 17:51

    Re: wezwanie przedsądowe, faktury

    Qbek wrote:

    >> Czy mogę dostarczyć dłużnikowi wezwanie przedsądowe do zapłaty zanim
    >> jeszcze świadczenie stanie się wymagalne?


    > mysle, ze tak.

    > Art. 316. § 1. Po zamknięciu rozprawy sąd wydaje wyrok, biorąc za
    > podstawę stan rzeczy istniejący w chwili zamknięcia rozprawy; w
    > szczególności zasądzeniu roszczenia nie stoi na przeszkodzie
    > okoliczność, że stało się ono wymagalne w toku sprawy.

    No tak, ale to nic nie mówi o przebiegu samego postępowania. Tzn. czy
    mogę liczyć na tryb nakazowy? Albo czy nie narażę się przy tym na
    możliwość skutecznego wniesienia zarzutów, i czy nie będę musiał sam
    pokryć kosztów sądowych?

    --
    MiCHA

  • "Qbek" 2007-01-18, 20:26

    Re: wezwanie przedsądowe, faktury

    > No tak, ale to nic nie mówi o przebiegu samego postępowania. Tzn. czy
    > mogę liczyć na tryb nakazowy? Albo czy nie narażę się przy tym na
    > możliwość skutecznego wniesienia zarzutów, i czy nie będę musiał sam
    > pokryć kosztów sądowych?

    Momim zdaniem nie bedzie mialo to wplywu na tryb nakazowy, nie
    znalazlem ograniczenia. ale trzeba by sie liczyć z mozliwoscia zaplaty
    przez pozwanego w terminie lub przy piewszej czynnosci procesowej uzna
    naleznosc wtedy prawdopodobnie Ty zaplacisz za postępowanie.
    Pozdrawiam

Porady prawne e-prawnik.pl:


Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • Dorota

    ocena usługi:

    polecam, szybko i konkretnie
  • Anna

    ocena usługi:

  • Halina

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
  • Halina

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
  • Adam

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
  • Piotr

    ocena usługi:

    jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
  • Janina

    ocena usługi:

    Usługa przydała się bardzo,mam podstawy do domagania sie swoich praw.Polecam.Porada wyczerpująca i profesjonalna
  • J.M

    ocena usługi:

    Bardzo szybka trafna i wyczerpująca odpowiedz na zadane pytanie, napisana przystępnym językiem. Możliwość doinformowania. Bardzo dziekuje.Joanna
  • Krystyna

    ocena usługi:

    Opinia napisana w sposób jasny. Co do ceny :) , jeśli ktoś ma problemy finansowe to każda kwota jest zbyt duża. Profesjonalna obsługa prawna, polecam . Bardzo dziękuję.
  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Sprawnie i opinia dużo pomogła i wyjašniła
  • Anna

    ocena usługi:

    Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
  • Marek Mikulski

    ocena usługi:

    jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
  • Grzes

    ocena usługi:

    Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
  • Jolanta

    ocena usługi:

  • Dorota

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.


Podobne wątki

  • Otrzymałem wezwanie przedsądowe

    Cześć, Proszę o radę co o tym sądzicie. Prowadzimy sklep internetowy w którego ofercie jest ponad 200 tys pozycji. Opis prezentujący daną (...)

  • Jak pozwac obywatela Hiszpanii ?

    Pewien Hiszpan kupił mieszkanie od dewelopera i od kilku miesięcy nie płaci wspólnocie zaliczek na koszty zarządu nieruchomością wspólną ani zaliczek (...)

  • Czy mam prawo żądać paragonu/faktury?

    Witam, temat Allegro, chcą ode mnie 25zł i straszą sądem. Dałem im już delikatnie do zrozumienia (zanim mnie straszyli sądem), że nie przelewam (...)

  • Mandat_z_ZTM,_przedawnienienie_i_kilk

    Witam! Przyłapano mnie na jeździe bez biletu. Nie raz nawet, a kilka. Oto daty i papiery jakie otrzymałem w sprawie "poszczegolnych" spraw: data (...)

  • wezwanie nieimienne na policje :)

    Witam Znalazlem dzis w drzwiach mieszkania wezwanie na policję, ale bez wpisanego nazwiska (mojego) - pytanie, czy wezwanie to mnie obowiązuje, (...)



Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.