Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

2006-10-30, 13:07

zadatek na mieszkanie

"lilka"

Witam,
sprzedaje mieszkanie i podpisalam umowe przedwstepna z kupujacym (bez
notariusza) z zadatkiem.
w umowie jest zawarta klauzula 'W razie niewykonania umowy przez Kupującego
zadatek przepada na rzecz Sprzedawcy.'
Niedlugo mija termin zawarcia ostatecznej umowy sprzedazy a 'moj' kupujacy
jakos sie wykreca od kupna.
W zwiazku z tym mam pytanie czy jezeli minie termin zawarcia umowy zadatek
automatycznie zostaje u mnie?
Czy moze on np. na drodze sadowej zadac zwrotu zadatku?
Czy musze poinformowac (np. na pismie) kupujacego ze zawarata umowa zostala
niedotrzymana przez niego i zadatek przepada na moja rzecz?

Pozdrawiam
Lilka

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!


Odpowiedzi do: zadatek na mieszkanie

  • Domi48@interia.pl 2006-10-30, 13:45

    Re: zadatek na mieszkanie


    W przypadku zadatku jeżeli kupujący się wycofa zadatek przepada
    (rozumiem że na umowie określiłeś datę do której umowa ma być
    sfinalizowana) jeżeli wycofa się sprzedający zwracasz zadatek razy
    2. Ale pamiętaj musi to być zadatek nie zaliczka art.394 kodeksu
    cywilnego.Gdy by to była zaliczka musi być zwrucona.

    Pozdrawiam

  • "Łukasz Nysztal" 2006-10-30, 17:41

    Re: zadatek na mieszkanie

    Nawet gdyby okreslili to jako "zaliczka", ale w umowie bylby zapis o prawie
    zatrzymania w razie niewywiazania sie z zawartej umowy przedwstepnej - to i
    tak mialby prawo zatrzymac "zaliczke". Wowczas zaliczka nosilaby znamiona
    odszkodowania za niewykonanie umowy.

    Pamieta tez, aby dla pewnosci jeszcze wezwac przyszlego nabywce listem
    poleconym do zawarcia umowy definitywnej i przypomniec mu o prawie
    zatrzymania zadatku. Ulatwi Ci to ewentualna obrone, gdyby niedoszly
    kupujacy chcial domagac sie zwrotu zadatku na drodze sadowej (najczesciej
    bowiem strona powoluje sie wtedy na to, ze on to byl caly czas gotowy
    podpisac umowe definitywna, tylko ten sprzedajacy sie nie odzywal...)
    ----------
    Zapraszam na Forum Prawników - www.advokat.com.pl




    Użytkownik napisał w wiadomości
    news:1162212333.772498.287060@m7g2000cwm.googlegroups.com...

    W przypadku zadatku jeżeli kupujący się wycofa zadatek przepada
    (rozumiem że na umowie określiłeś datę do której umowa ma być
    sfinalizowana) jeżeli wycofa się sprzedający zwracasz zadatek razy
    2. Ale pamiętaj musi to być zadatek nie zaliczka art.394 kodeksu
    cywilnego.Gdy by to była zaliczka musi być zwrucona.

    Pozdrawiam

Porady prawne e-prawnik.pl:


Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 3
  • 3
  • 1
  • 4
  • 0
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Zbigniew

    ocena usługi:

    Jestem usatysfakcjonowany szybką, profesjonalną obsługą portalu e-prawnik. Podoba mi się szerokie podejście do rozwiązywanych problemów prawnych, ich uzasadnianie piśmiennictwem, oraz kontakty w celu sprecyzowania tych problemów.
  • Bożena

    ocena usługi:

    Polecam ,fachowa szybka obsługa kompetentni doradcy , szybka odpowiedz pomocna, bez wychodzenia z domu.Wiem jak rozwiązac mój problem dziękuję.
  • Józef

    ocena usługi:

    Opinia w pełni spełniła moje oczekiwania . Zagadnienia zostały opisane wielowątkowo co rozwiało nurtujące mnie wątpliwości. Napisana językiem wystarczająco zrozumiałym.
  • Janusz

    ocena usługi:

    Dziękuję za opinię, chocjaż nie po mojej myśli ale dobra. Cieszy mnie że istnieje coś takiego jak e-prawnik.pl Dzięki Janusz
  • Ela

    ocena usługi:

    Korzystalam z porad e-prawnik kilka razy.Jestem bardzo zadowolona z uslug.Opinie sa bardzo przejrzyste i zrozumiale.Zdecydowanie polecam i pozdrawiam caly zespol
  • Ireneusz

    ocena usługi:

    Dziękując Państwu za opinię dodam, że korzystałem z usług e-prawnika już wielokrotnie będąc zadowolonym z treści odpowiedzi i kontaktu z Biurem Obsługi. Państwa usługi polecałem również swym znajomym i rodzinie, a ich podziękowania najlepiej świadczą o profesjonalizmie Waszych odpowiedzi. Dziękując, serdecznie Was polecam i pozdrawiam cały Zespół - Ireneusz
  • Jadwiga

    ocena usługi:

    Opinia sporządzona jest rzetelnie i zawiera dobrze uzasadnioną odpowiedź na zadane pytanie. Profesjonalna usługa warta polecenia. Dziekuję.
  • Bożena

    ocena usługi:

    Opinia jasna i zrozumiała .Polecam e prawnik.pl Dziękuję bardzo za wyjasnienie mi mojego problemu.
  • J.Ś

    ocena usługi:

    Serdecznie dziękuję za udzieloną mi pomoc ,polecam i pozdrawiam J.Ś
  • Izabela

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z istnienia tak profesjonalnej firmy. Opinie są rzetelne,wnikliwie i jasno wytłumaczone. Polecam wszystkim potrzebującym porady prawnej.Otrzymacie wszystkie odpowiedzi na nurtujące Was problemy i odpowiedż na pytania. Bardzo dziękuję całemu zespołowi portalu e-prawnik pl. za rozwiązanie moich problemów prawnych. Polecam wszystkim. Dziękuję i pozdrawiam cały Zespół. Izabela
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Pomoc zespołu bardzo dobra i szybka, rzetelna ocena. Mogę z czystym sumieniem polecić e-prawnik.pl.
  • Marian

    ocena usługi:

    Opinia jasna i zrozumiała tak jak i opinie sporządzane wcześniej w innych sprawach.Polecam usługi prawników z e-prawnik. Pozdrawiam Marian
  • Barbara

    ocena usługi:

    Barbara 04.06.2015 Jestem zadowolona z uzyskanej opinii prawnej- fachowa, szczegółowa z podaniem podstaw prawnych dla konkretnej sytuacji. Koszt obsługi umiarkowany. Korzystałam z tej porady prawnej drugi raz i z pewnością, w razie potrzeby zwrócę się ponownie o opinię, Barbara
  • Alicja

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z wykonanej usługi.Polecam!Pozdrawiam.Alicja
  • Bożena

    ocena usługi:

    Opinia bardzo rzetelna, pomocna , przygotowana niemal błyskawicznie. bardzo dziękuję całemu Zespołowi za pomoc. Bożena.
  • Stefania

    ocena usługi:

    Dziękuję za tak perfekcyjne załatwienie.Otrzymałam opinię bardzo szcegolowo. Napewno jeszcze nie raz skorzystam. Bardzo dziekuję i pozdrawiam. Stenia
  • Sylwia

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za szybką, rzetelną i wyczerpującą odpowiedź bez wychodzenia z domu, bez zbędnych formalności w bardzo korzystnej cenie. Korzystałam już w przeszłości z usług portalu i na pewno w przyszłości też będę z tych usług korzystać. Pozdrawiam. S.Schuhmann

Podobne wątki

  • zabezpieczenie zadatku za mieszkanie

    Kupuję mieszkanie z obciążoną hipoteką, kupujący chce ode mnie zadatek w wysokości 20 000zł na spłacenie swojego kredytu hipotecznego. Dowiedziałem (...)

  • kredyt na 100% wartosci a zadatek

    Witam, chce kupic mieszkanie wlasnosciowe i zaciagnac kredyt na 100% wartosci nieruchomosci. Wlasciciel chce przy podpisaniu umowy przedwstepnej zadatek (...)

  • Pytanie o zadatek

    czesc, i szybko do rzeczy: sprzedaje mieszkanie, bede podpisywal umowe przedwstepna. Oczywiscie w celu zabezpieczenia wykonania umowy, przyszly nabywca (...)

  • Zadatek

    Witajcie! Potrzebuję porady, w beznadziejnej (według mojej opinii) sytuacji. W ubieglym roku chcialem wspolnie z zona kupic mieszkanie. 1.07.2006 (...)

  • Zadatek

    Czy jesli w przedwstepnej umowie sprzedazy nieruchomości zapiszemy, że w przypadku niedojscia do umowy zbycia ostatecznej z przyczyny leżącej po stronie (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

<

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane