Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Oznaczenie daty płatności weksla uzależnionej od dnia zawiadomienia o jego wypełnieniu - opinia prawna

STRESZCZENIE:

W porozumieniu do weksla in blanco wystawca upoważnił firmę do uzupełnienia weksla o wszystkie brakujące elementy ustawowe weksla własnego. Między innymi data płatności weksla ma zostać oznaczona na trzydzieści dni od dnia pisemnego powiadomienia wystawcy o wypełnieniu weksla przez remitenta. W opisywanym przypadku więc zarówno określenie daty płatności, jak i kwoty wekslowej, jest ściśle powiązane z datą odbioru zawiadomienia. Jak w taki razie przy wypełnianiu weksla ustalić datę zawiadomienia? Czy chcąc skierować zawiadomienie o uzupełnieniu weksla, remitent powinien wskazać w nim m.in. datę płatności oraz kwotę wekslową? Czy też z uwagi na uzależnienie tych dat od daty zawiadomienia należy uzupełnić weksel w późniejszym terminie? Czy możliwe jest zatem jak gdyby częściowe uzupełnienie weksla, z pominięciem wskazania daty płatności i sumy wekslowej, umieszczenie w zawiadomieniu o uzupełnieniu weksla informacji, że data płatności i kwota wekslowa zostanie określona w momencie uzyskania informacji o dniu odbioru przez Wystawcę zawiadomienia o uzupełnieniu? Rozwiązanie tego problemu zawiera niniejsza opinia prawna.

FRAGMENT OPINII: Stan faktyczny W Porozumieniu do weksla in blanco z dnia 15 czerwca 2007 roku Wystawca upoważnił firmę do uzupełnienia weksla o wszystkie brakujące elementy ustawowe weksla własnego, a mianowicie miejsca (...)

Artykuł zablokowany

Dostęp do e-prawnik.pl na 24h! za: 10,70zł

Wyślij SMS na numer: 7968, w treści wpisując EP

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

pełna oferta
już od 60 gr dziennie

posiadasz "Dostęp do treści?"


regulamin

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.


 

Komentarze: Oznaczenie daty płatności weksla uzależnionej od dnia zawiadomienia o jego wypełnieniu - opinia prawna

  • hlminvest 2014-06-17 10:21:11

    Re: Oznaczenie daty płatności weksla uzależnionej od dnia zawiadomienia o jego wypełnieniu - opinia prawna

    Przy tak określonej treści porozumienia wekslowego nie sposób zgodzić się z tezą autora artykułu, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby wskazać datę późniejszą, niż wskazana w treści porozumienia wekslowego, skoro wystawca wyraźnie wskazał, że data płatności weksla musi być obliczona jako trzydziesty dzień od daty pisemnego zawiadomienia o uzupełnieniu weksla a tym bardziej, że zastrzegł, że owo pisemne zawiadomienie ma być jemu doręczone tylko listem poleconym lub kurierem. Przecież dostarczenie zawiadomienia np. na czterdzieści dni przed wskazaną datą płatności jest wyraźnie sprzeczne z treścią porozumienia a tym samym z wolą wystawcy. Taki też sposób postępowania spowoduje, że suma wekslowa będzie zawyżona o wartość odsetek (jeżeli zostaną doliczone) za ten dodatkowy dziesięciodniowy okres, co może być uznane za działanie na szkodę wystawcy weksla, co z kolei wprost prowadzi do zarzutu z art. 270 § 2 kodeksu karnego. Skoro remitent zgodził się przyjąć weksel niezupełny i zaakceptował tak specyficznie ustalone warunki jego uzupełnienia, to musi je dokładnie spełnić. W tej sytuacji jedyne możliwe działanie remitenta powinno być takie, że nie uzupełniając weksla sporządza jedynie kilka pisemnych zawiadomień z kolejnymi dniami płatności i zleca kurierowi dostarczenie w konkretnej dacie pisma zawierającego zawiadomienie o uzupełnieniu weksla a jeżeli dostarczenie przesyłki w danym dniu będzie niemożliwe, to kurier musi na następny dzień ponowić próbę dostarczenia ale już kolejnej przesyłki z innym dniem płatności - czyniąc tak, aż do skutku. Dopiero po potwierdzeniu, że przesyłka została dostarczona - uzupełnia faktycznie weksel albowiem wtedy ma pełne dane, aby to prawidłowo zrobić.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 8
  • 3
  • 7
  • 5
  • 4
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Dariusz

    ocena usługi:

    Porada wyczerpująca.Gorąco polecam. Dziękuję bardzo
  • Zuzanna

    ocena usługi:

    Fajna rzecz taka usługa , cena też do przyjęcia . Cieszę się , że trafiłam na tą stronę surfując po internecie . Polecam gorąco .
  • Barbara

    ocena usługi:

    Usługa wykonan bardzo rzetelnie i terminowo.
  • Marek

    ocena usługi:

    Opinia rzetelna, zrozumiała i kompletna. Jestem bardzo zadowolony. Polecam
  • Iwona

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    Szybka, rzeczowa opinia prawna polecam korzystanie z usługi e-prawnika
  • Jaroslaw

    ocena usługi:

    Dziękuję. Dzięki waszej opini wyjaśniło sie wiele rzeczy i zyskałem więcej siły do walki z problemem
  • Andrzej

    ocena usługi:

  • Irek

    ocena usługi:

    Z usług tej kancelarii korzystałem w ciągu kilku lat pięciokrotnie.Niech to świadczy o standardzie tych prawników. Są świetni i daje się wyczuć oprócz fachowości,chęć pomocy. I za to dzięki.Serdecznie pozdrawiam. Podziękowania dla Pana Łukasza z Biura Obsługi.
  • Anna

    ocena usługi:

    Super i solidnie opisane zagadnienia prawne podpart przepisami -doskonale. Troszke czas oczekiwania za dlugi.
  • Marysia

    ocena usługi:

    Porady wasze bardzo mi pomogły,jestem bardzo zadowolona z waszych usług, przez co nie narobię sobie w przyszłości kłopotów. Dziękuję.
  • Violetta

    ocena usługi:

    Polecam usługi e-prawnika. Profesjonalna i rzetelna obsługa. Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Pozdrawiam.
  • Witold

    ocena usługi:

    Opinia wyczerpująca ,jestem z niej zadowolony . Dziękuję.
  • Piotr

    ocena usługi:

    Jestem zadowolony z usługi serwisu e-prawnik. Szybko i profesjonalnie zostałem poinformowany o tym, jakie działania prawne mam podjąć. Polecam
  • Longin

    ocena usługi:

    W pełni profesjonalna obsługa w całości satysfakcjonująca i wyczerpująca temat nie pozostawiająca cienia wątpliwości co do celowości działania. Polecam. Longin
  • Wiesław

    ocena usługi:

    Witam.bardzo serdecznie dziękuje za opinie-wyszliście Państwo na przeciw moim oczekiwaniom w sposób optymalny..zdaję sobie sprawę ,że temat ze względu na niedookreśloność prawna wielu elementów był trudny...dołożyliście Państwo staranności i dostałem materiał ,który będzie mi pomocny w walkach ze spółdzielnią...chodzi bowiem o sam proces wyboru metody i obowiązki spóldzielni z tym związane-to jest proces mający swoje wymogi i zamierzam udowodnić,że nie zostały one spełnione. jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
  • Bożena

    ocena usługi:

    Serdecznie polecam usługi e-prawnika. Porady rzetelne, szybkie i bez wychodzenia z domu. DZIĘKUJĘ





Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane