Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki w drodze emisji akcji - opinia prawna

Strona 1 z 2

Stan faktyczny

Jesteśmy niepubliczną spółką akcyjną. Wszystkie dotychczasowe akcje są imienne. Nie wydajemy żadnych świadectw akcji, a jedynie zapisujemy je w księdze akcji. Zatrudniamy około 50 osób. Ostatnio dokonaliśmy podwyższenia kapitału akcyjnego i wystąpiliśmy do sądu rejonowego celem dokonania wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Sąd Rejonowy zażądał od nas oznaczenia serii emisji nowych akcji. Nie mieliśmy dotychczas tego problemu mimo, że podwyższaliśmy niejednokrotnie kapitał akcyjny. Do przedstawionego stanu faktycznego zostało dołączone postanowienie sądu rejonowego w Warszawie z dnia 08 maja 200x r. (sygn. akt 3897/04/729). W związku z powyższym zwróciliśmy się do Państwa z prośbą o wydanie opinii co do zasadności postanowienia sądu rejonowego.

 

Opinia prawna

Niniejsza opinia prawna została sporządzona na podstawie następujących aktów prawnych:

  • Ustawy z dnia 15 września 2000 roku Kodeks spółek handlowych (Dz.U. 2000 r. Nr 94, poz. 1073 ze zm.) - dalej ksh

 

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podwyższenie kapitału zakładowego spółki nastąpiło poprzez emisję nowych akcji.

Z kodeksu spółek handlowych nie wynika wprost, że uchwała walnego zgromadzenia akcjonariuszy o podwyższeniu kapitału zakładowego powinna zawierać postanowienia dotyczące określenia serii nowych akcji (patrz art. 432 k.s.h.). Na konieczność podania serii nowych akcji wskazują jednak następujące okoliczności:

1) w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego poprzez emisję nowych akcji spółka jest zobowiązana je wyemitować.

Na marginesie należy zaznaczyć, że spółka nie może wydać m.in. akcji imiennych przed zarejestrowaniem podwyższenia kapitału zakładowego (art. 322 k.s.h. w zw. z art. 431 § 1 k.s.h.). Zgodnie z art. 328 § 5 ks.h. w zw. z art. 431 § 7 k.s.h., akcjonariusz nabywa roszczenie o wydanie dokumentu akcji w terminie miesiąca od dnia zarejestrowania w Rejestrze Przedsiębiorców KRS podwyższenia kapitału zakładowego.

Dokument akcji powinien zawierać pod rygorem nieważności m.in. wartość nominalną akcji, serię i numer oraz rodzaj danej akcji (art. 328 § 1 pkt 4 k.s.h. i art. 328 § 4 k.s.h.).

2) rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowego sposobu prowadzenia rejestrów wchodzących w skład Krajowego Rejestru Sądowego oraz szczegółowej treści wpisów w tych rejestrach w § 50 pkt 9 „a" stanowi, że w rejestrze przedsiębiorców dotyczącym spółki akcyjnej należy wpisać nazwę serii akcji w dziale pierwszym, rubryce dziewiątej. Realizację tego przepisu stanowi formularz KRS - WG (emisje akcji - załącznik do wniosku o rejestrację/zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców), w którym w pozycji I.1.2 (i odpowiednio w kolejnych pozycjach) należy wpisać nazwę serii akcji.

W związku z powyższym, skoro dokument akcji (tu: akcji imiennej) musi zawierać pod rygorem nieważności serię akcji (przy czym bez znaczenia jest okoliczność, że spółka nie wydawała dokumentów akcji), a ponadto seria akcji jest wpisywana do rejestru przedsiębiorców, to spółka, podwyższając kapitał zakładowy poprzez emisję nowych akcji, powinna wskazać nazwę nowej serii akcji (np. akcje serii B).

Wątpliwości może budzić okoliczność, czy nazwa serii akcji musi być podana w uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego, czy może być dopiero wskazana w formularzu KRS - WG stanowiącym załącznik do wniosku o zarejestrowanie podwyższenia kapitału zakładowego. Zdaniem opiniującego oznaczenie serii akcji powinno nastąpić w uchwale walnego zgromadzenia, pomimo braku wskazania takiego wymogu wprost w art. 432 k.s.h. (w przypadku „docelowego" podwyższenia kapitału zakładowego uchwałę podejmuje zarząd spółki). Walne zgromadzenie jest bowiem organem spółki upoważnionym do podejmowania uchwał w przedmiocie podwyższenia kapitału zakładowego (art. 430 § 1 k.s.h. i art. 431 § 1 k.s.h.), a kompetencje zarządu do podejmowania określonych czynności związanych z procedurą podwyższenia kapitału zakładowego zostały ograniczone do określonych w kodeksie przypadków (por. np. art. 321 § 1 pkt 4, 6 k.s.h., art. 444 § 1 k.s.h.).

Zarząd spółki byłby organem uprawnionym do oznaczenia serii akcji wyłącznie w razie podwyższenia kapitału zakładowego w trybie art. 444 § 1 k.s.h. i n. (kapitał docelowy).

Możliwe jest jednak bronienie poglądu, że oznaczenie serii akcji jest dokonywane przez zarząd spółki poprzez podjęcie stosownej uchwały. Wskazywałyby na to dwa argumenty: oznaczenie serii akcji jest czynnością „techniczną"; przepisy k.s.h. nie przewidują oznaczenia serii akcji jako przedmiotu uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy (art. 432 k.s.h.). W tym przypadku spółka nie musiałaby ponosić kosztów notarialnych i przeprowadzać procedury zwołania walnego zgromadzenia.

<>

 

Komentarze: Podwyższenie kapitału zakładowego spółki w drodze emisji akcji - opinia prawna

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 7
  • 9
  • 6
  • 5
  • 3
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję, opinia sporządzona w wyznaczonym terminie podparta obowiązującymi przepisami - profesjonalna. Z pewnością w przyszłości będę korzystać z Państwa usług bo to ogromna wygoda i oszczędność czasu. Ewa
  • Piotr i Małgorzata

    ocena usługi:

    Porady prawne na najwyższym poziomie. Wszystko klarowne i przejrzyste. Na pewno skorzystamy w przyszłości.
  • BW

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona. Opinia była rzetelna i przemyślana
  • Zdzisława

    ocena usługi:

    Witam serdecznie.Dziękuję za profesjonalną opinię.Polecam.Korzystam już drugi raz. z Państwa pomocy.Pozdrawiam.
  • Urszula

    ocena usługi:

    Opinia rzetelna, profesjonalna, szybka i bardzo pomocna. Dziękuję
  • Sławek

    ocena usługi:

    Mimo, iż opinia tylko potwierdziła moje przekonanie o słuszności moich wątpliwości, to dodała mi pewności w dochodzeniu swoich praw. Na pewno jeszcze będę korzystał z pomocy e-prawnika. Polecam
  • Janusz

    ocena usługi:

    Profesjonalna usługa. Polecam!
  • Janusz

    ocena usługi:

    Profesjonalna usługa. Polecam!
  • Anna

    ocena usługi:

    Korzystam pierwszy raz, ale jestem zadowolona. Sprawnie ,konkretnie, POLECAM!
  • Edward

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalną opinie prawną.
  • Krzysztof

    ocena usługi:

    Opinia mi pomogła, choć nie była w pełni wyczerpująca. Otrzymałem upewnienie dla wiedzy która juz wcześniej posiadałem, ale mam nadzieję że to mi wystarczy. Jesteście potrzebni.
  • Dorota

    ocena usługi:

  • Jan

    ocena usługi:

    Dziękujemy na razie za Państwa pomoc, myślę, że bardzo ta opinia nam się przyda ,do dalszego rozwoju sprawy, jeżeli będzie taka konieczność to możliwe , że skorzystamy raz jeszcze z państwa pomocy.
  • Beata

    ocena usługi:

    Wyczerpująco i profesjonalnie. Dziękuję i polecam.
  • Marian

    ocena usługi:

    Jestem zadowolony z opinii, Rzeczowa , jednoznaczna . W przyszłości prawdopodobnie jeszcze co najmniej raz skorzystam z usług serwisu. Pozdrawiam dziękuję.
  • Jan

    ocena usługi:

    Korzystam drugi raz i potwierdzam konkretnie i profesjonalnie.
  • Elżbieta

    ocena usługi:

    Po raz kolejny wystąpiłam o opinię , uzyskałam konkretną odpowiedź.Polecam.


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane