Ogłoszenie indywidualnej niewypłacalności a egzekucja z majątku w Polsce - opinia prawna

Stan faktyczny 

Jestem rezydentem w Anglii, ogłosiłem indywidualne bankructwo. Czy w takiej sytuacji kredytodawcy mają prawo, które pozwala im na terenie Polski odzyskać nie spłacone długi? A konkretnie mam na myśli moje mieszkanie w Polsce? 

Opinia prawna 

Niniejsza opinia prawna została sporządzona na podstawie ustawy z dnia 17 listopada 1964 roku Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. 1964 r., Nr 43, poz. 296 ze zmianami).

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego posiada Pan nie spłacone zobowiązania. Jednocześnie ogłosił Pan w Wielkiej Brytanii indywidualne bankructwo. Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż prawa Pańskich wierzycieli do zaspokojenia się z Pańskiego majątku istnieją nie tylko w Wielkiej Brytanii, lecz także w innym kraju, w szczególności w Polsce. Wierzyciel może bowiem dochodzić wykonania zobowiązania, w razie jego niewykonania, dochodzić zaspokojenia z majątku dłużnika niezależnie od tego, gdzie majątek ten się znajduje.

Porady prawne

Aby jednak przeprowadzić egzekucję z Pana majątku, który znajduje się w Polsce, wierzyciel musi uzyskać uznanie wykonalności tytułu egzekucyjnego, na podstawie którego egzekucja ma być prowadzona. Wierzyciel nie może bowiem działać bezprawnie, tj. bez żadnej podstawy prawnej zająć Pana nieruchomość. 

Zasady uznawania wyroków sądów zagranicznych regulują przepisy kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z art. 1151 § 1 kpc, o wykonalności orzeczenia sądu zagranicznego orzeka w składzie trzech sędziów zawodowych sąd okręgowy miejsca zamieszkania lub siedziby dłużnika, a w braku takiego sądu, sąd okręgowy, w którego okręgu ma być prowadzona egzekucja. W związku z tym, iż ewentualna egzekucja może być prowadzona z nieruchomości, właściwym tu będzie sąd okręgowy, w okręgu którego nieruchomość jest położona. Orzeczenie sądu okręgowego następuje po przeprowadzeniu rozprawy. Sąd w przedmiocie wykonalności orzeczenia sądu zagranicznego wydaje postanowienie, na które przysługuje zażalenie, a od postanowienia sądu II instancji - w tym przypadku sądu apelacyjnego - skarga kasacyjna. Po uprawomocnieniu się postanowienia o wykonalności orzeczenia sądu zagranicznego, sąd okręgowy nada orzeczeniu sądu zagranicznego klauzulę wykonalności w Polsce, która będzie uprawniać wierzyciela do egzekucji z nieruchomości położonej w Polsce. 

Fakt, iż ogłosił Pan indywidualną niewypłacalność w Anglii nie ma znaczenia dla możliwości prowadzenia egzekucji z Pana majątku położonego na terytorium RP. Prawo polskie nie zna bowiem tzw. upadłości konsumenckiej. Ponadto fakt ogłoszenia upadłości nie powoduje, iż wierzyciele dłużnika pozbawieni są możliwości zaspokojenia się z jego majątku. 

Należy mieć także świadomość, że znaczną pomoc w zakresie prowadzenia egzekucji na podstawie tytułu egzekucyjnego wydanego w jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej na terytorium innego kraju członkowskiego UE ma Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 kwietnia 2004 roku w sprawie utworzenia Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego dla roszczeń bezspornych. Rozporządzenie to zaczęło obowiązywać od dnia 21 października 2005 roku na terytorium wszystkich państw członkowskich UE za wyjątkiem Danii. Zgodnie z przepisami Rozporządzenia, orzeczenia pochodzące z jednego państwa członkowskiego UE zaopatrzone w tzw. zaświadczenie Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego będą uznawane i wykonywane w innych krajach członkowskich UE (a więc także w Polsce) bez potrzeby przeprowadzania procedury stwierdzania wykonalności tego orzeczenia. Choć przepisy Rozporządzenia nie znalazły jeszcze odzwierciedlenia w polskim kodeksie postępowania cywilnego, należy mieć świadomość, że zagraniczny wierzyciel może działać bezpośrednio na podstawie Rozporządzenia, gdyż obowiązuje ono bezpośrednio w krajach członkowskich UE. 


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika